۴ اصل اساسی گیمیفیکیشن برای موفقیت در شبکه های اجتماعی

۴ اصل اساسی گیمیفیکیشن برای موفقیت در شبکه های اجتماعی

گیمیفیکیشن
۴ اصل اساسی گیمیفیکیشن برای موفقیت در شبکه های اجتماعینویسنده محیا یوسفیان on Dec 10رتبه 4.5

این روزها هیچ کس در مورد قدرت و تاثیری که گیمیفیکیشن شبکه‌های اجتماعی در زندگی ما دارند، شکی ندارد. یک عکس در اینستاگرام یا یک پست در تلگرام می‌‌تواند تنها با یک کلیک به میلیون‌‌ها بازدید برسد. اما علی رغم این پتانسیل نامحدود شبکه‌های اجتماعی، اکثر مردم و شرکت‌‌ها از این پتانسیل به درستی استفاده نمی‌‌کنند.
در ازای هر ویدیویی که در یوتیوب بالای یک میلیون بازدید دارد، هزاران ویدیوی دیگر، تنها با یک بازدید در حال خاک خوردن هستند! به همین خاطر، برای فعالیت و هموار شدن راه موفقیت در شبکه‌های اجتماعی، داشتن استراتژی امری ضروری و واجب است.

گیمیفیکیشین به معنی بازی سازی یا بازی آفرینی، یک روش استراتژیک برای تقویت شبکه‌های اجتماعی‌ست که این روزها کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
ممکن است تعجب کنید و بپرسید که اصلا گیمیفیکیشن چیست و چه کمکی به تقویت شبکه‌های اجتماعی می‌‌کند! ممکن است بپرسید که چرا فقط با یک توییت یا پست اینستاگرام ساده نباید دنیا به استعداد ما پی ببرد و ما را به خاطر هوش و زکاوتمان تحسین کند؟ اگر راستش را بخواهید، این امر ممکن است، اما مساله اینجاست که چرا باید همه چیز را به شانس و اقبال بسپاریم؟ در واقع گیمیفیکیشن، یک استراتژی ساختارمند و در عین حال جالب را برای درگیری بیشتر مخاطب با شبکه‌های اجتماعی شما ارائه می‌‌دهد که در نتیجه موجب تقویت ارتباطات اجتماعی شما خواهد شد.

 

بازی‌سازی هم برای آموزش و هم برای شرکت‌ها

گیمیفیکیشن یا بازی سازی انواع مختلفی دارد: یک نوع آن بازی سازی در امر آموزش است که هدف تشویق دانش آموزان یا دانشجویان به مطالعه و یادگیری بیشتر را دنبال می‌‌کند. و بازی سازی در شرکت‌‌ها که دارای اصول یکسانی با بازی سازی آموزشی است ولی شامل جنبه‌های مربوط به شرکت هاست. و نوع دیگر بازی سازی هم، بازی سازی در شبکه‌های اجتماعی است.

در این مورد که گیمیفیکیشن یا بازی سازی چگونه می‌‌تواند وضعیت شبکه‌های اجتماعی شما را ارتقا دهد، چهار اصل اساسی مطرح می‌‌شود:

۱. وجود پاداش به عنوان یک محرک
هرچند در ظاهر ساده به نظر می‌‌رسد، اما پاداش‌دادن منافع اجتماعی برای شما به همراه دارد.
یک راه پاداش دادن، استفاده رایگان از خدمات شرکت برای کسانی است که اپلیکیشن مورد نظر شرکت را با دوستانشان به اشتراک بگذارند.تاثیرات گیمیفیکیشن
هر چند به نظر می‌‌رسد که این راه باعث افزایش هزینه‌‌ها می‌‌شود اما در واقع شرکت‌هایی‌هم که این روش را در پیش نمی‌‌گیرند باید هزینه‌های بیشتری را صرف تبلیغات خود کنند و همان طور که همه ما می‌‌دانیم، هر چیز رایگانی سریع‌تر و راحت‌تر در شبکه‌های مجازی چه فیس بوک و چه اینستاگرام و تلگرام به اشتراک گذاشته می‌‌شود.
حتی کسانی که این اپلیکیشن را در ازای خدمات رایگان به اشتراک می‌‌گذارند نسبت به زمانی که هیچ جایزه رایگانی در کار نباشد، درگیری بیشتری‌هم با آن پیدا می‌‌کنند.
در واقع جایزه بخش بزرگی از گیمیفیکیشن را تشکیل می‌‌دهد مخصوصا از نظر احساسی!

مطالعه فرمایید :  شش پلتفرم‌ تجارت الکترونیک برای کسب و کارهای کوچک

 

۲. زمان
یک عامل مهم در گیمیفیکیشن، زمان است. همان طور که مسابقات ورزشی مثل فوتبال به خاطر محدودیت زمانی شان جذاب و هیجان انگیزند، می‌‌توان پیشنهاد‌هایی که در اپلیکیشن‌‌ها یا وب سایت‌‌ها ارائه می‌‌شوند‌هم با استفاده از عامل محدودیت زمانی هیجان انگیزتر کرد تا مخاطب با آنچه شما می‌‌خواهید بیشتر درگیر شود.
بزرگ‌ترین اشتباهی که ممکن است برای ایجاد تغییر در ذهنیت مردم مرتکب شوید، این است که به اندازه کافی حس اضطرار را به آن‌‌ها منتقل نکنید، چون در این صورت آن‌‌ها فکر می‌‌کنند که به اندازه کافی وقت دارند و هر وقت بخواهند می‌‌توانند تصمیم بگیرند و این درگیری مخاطب با شما و خدماتتان را کم می‌‌کند چون کاملا واضح است که حس اضطرار باعث ایجاد انگیزه در مخاطب می‌‌شود. در دنیای پست‌های فیس بوک، توییت‌های توییتر و عکس‌های اینستاگرام نیز قطعا انگیزه باعث افزایش درگیری مخاطب می‌‌شود.
جایزه در گامیفیکیشن

۳. امتیاز
همه ما عاشق امتیاز گرفتن هستیم، چون این حس را به ما منتقل می‌‌کند که به هدف خاصی رسیده ایم و مهم‌تر از آن در رقابت با دیگران پیروز شده ایم. امتیاز‌‌ها انگیزاننده‌هایی قوی هستند. داشتن سیستمی مبنی بر امتیاز، مدال یا جایزه در بسیاری از بازی‌های آنلاین گیم پروهم مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.
امتیازاتی که به مخاطب می‌‌دهید می‌‌تواند به صورت عمومی نمایش داده شود که این خود عامل مهمی برای انگیزه‌دادن به مخاطب است و حس رقابت را به دیگران می‌‌دهد تا آن‌‌ها‌هم در آن فعالیت که مد نظر شماست شرکت کنند و برای رسیدن به مقام نخست و یا بیشترین امتیاز با دیگران رقابت کنند.

 

۴. جدول امتیاز
آمار و ارقام امتیازات زمانی جذاب‌تر می‌‌شوند که در قالب جدول امتیازات نمایش داده شوند. برای آن دسته از شرکت‌هایی که در مضیقه مالی هستند و نمی‌‌توانند امکانات رایگان که در اصل شماره ۱ ذکر کردیم را به مخاطبانشان بدهند این روش یک روش جایگزین محسوب می‌‌شود که با هزینه کمتر به آن‌‌ها کمک می‌‌کند بازی سازی را از برنامه‌های خود حذف نکنند.

 

توصیه: از تجربه شرکت‌های بزرگ استفاده کنید!

گیمیفیکیشن به آن راحتی‌‌ها‌هم که فکر می‌‌کنید قابل اجرا نیست و اکثر اوقات به به بازی‌هایی منتهی می‌‌شود که خوب طراحی نشده اند. به همین خاطر بهتر است که در بحث گیمیفیکیشن از تجربیات دیگران استفاده کنید. پس، بهتر است از برنامه‌‌ها و کارهای شرکت‌هایی که در تولید و راه اندازی برنامه‌های بازی وار تخصص دارند استفاده شود.

گیمیفیکیشن یک استراتژی جذاب و هیجان‌انگیز است که به برندها کمک می‌‌کند که بتوانند در بازاریابی محتوا موفق‌تر عمل کنند و در کنار آن بتوانند مخاطبان هدفشان را با راه‌های تازه‌تر و متفاوت‌تر درگیر محصولات و خدمات خودشان کنند. گیمیفیکیشن تجربه جدیدی را برای مخاطب ایجاد می‌‌کند، وفاداری مشتری را بیشتر می‌‌کند و در کنار آن تصویر مثبتی را برای آن برند شکل می‌‌دهد اما حواستان‌هم به این نکته باشد که یک طراحی بد برای اجرای گیمیفیکیشن می‌‌تواند نتایج منفی و اساسی برای یک برند را به بار بیاورد.

2 دیدگاه ها

  1. مریم جلالی گفت:

    ممنون.مطلب بسیار جالبی بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه رسپیناتک