چگونه می توان چکش بصری ایجاد کرد؟

مقایسه تبلیغات دیجیتالی و سنتی
تفاوت بین تبلیغات دیجیتالی و سنتی
۱۵ آبان ۱۳۹۵
کمپین بازاریابی
۷ گام برای ایجاد یک کمپین بازاریابی موفق
۳ آذر ۱۳۹۵
نمایش همه

چگونه می توان چکش بصری ایجاد کرد؟

ایجاد چکش بصری
چگونه می توان چکش بصری ایجاد کرد؟نویسنده کاوه متولیان on Nov 9رتبه 4.5

در مقاله قبل به تعریف Visual Hammer یا همان چکش بصری پرداختیم و با ارائه مثال هایی واقعی دلیل استفاده از چکش بصری را شرح دادیم. در این مقاله قصد داریم به چگونگی ایجاد چکش بصری بپردازیم. پس با آژانس دیجیتال مارکتینگ رسپیناتک همراه باشید:

چگونه می توان چکش بصری ایجاد کرد؟

برای ایجاد چکش بصری ده روش وجود دارد.

۱- شکل

یک مثال عالی استفاده از “شکل” برای چکش بصری، فروشگاه های زنجیره ای تارگت (target) است. این خرده فروشی شکل سیبل قرمز و سفید را چکش بصری خود قرار داده و همچنین از میخ گفتار “ارزان و شیک” (Cheap chic) استفاده کرده است.

چکش بصری این خرده فروشی را در همه جا می توان مشاهده کرد. بروی ساک های خرید، تبلیغات های آن ها و سردرب فروشگاه ها.

چکش بصری تارگت

۲- رنگ

می توان از رنگ هم برای چکش بصری استفاده کرد. ایراد استفاده از رنگ به عنوان چکش محدودیت تعداد رنگ است. در مجموع ۳ رنگ اصلی و ۵ رنگ فرعی داریم که گهگاهی باعث بروز مشکلاتی مثل استفاده دو شرکت رقیب از یک رنگ به عنوان چکش بصری می شود.
نمونه موفق در این حوزه مک دونالد و چکش بصری زرد رنگ آن است. در صورتی که رقیب آن برگر کیگ (burger king) هیچ چکش بصری ندارد و نمی توان آن را به خوبی از سایر فروشگاه ها متمایز کرد.
همچنین می توان رنگ زرد ایرانسل را به عنوان مثالی دیگر نام برد که از آن در همه جا اعم از تبلیغات تلویزیونی، بیل برد ها و یا سیم کارت ها استفاده کرده و هر کجا که رنگ وسیع زرد مشاهده می کنیم، اولین حس این است که محل یا محصولی مرتبط به شرکت ایرانسل است.
نمونه ی موفق دیگر تیفانی (Tiffany) است. جعبه های جواهرت فیروزه ای رنگ آن، چکش بصری آنها است. این رنگ به خوبی آنها را از سایر رقبا متمایز ساخته است. هر کس بلافاصله که جعبه فیروزه ای رنگ آن را مشاهده کند، ناخودآگاه متوجه تیفانی می شود.
نمونه دیگری که به خوبی از چکش بصری رنگ استفاده کرده شرکت پشم شیشه owens corning است. همه ما همیشه و همه جا پشم شیشه را زرد رنگ دیده ایم. اما این شرکت با صورتی کردن پشم شیشه خود، تمایزی به وجود آورده بین خود و سایر رقبا. این شرکت توانست با این چکش بصری قوی ۵۰% مارکت پشم شیشه آمریکا را از آن خود کند- با یک تغییر رنگ
پس می بینیم چکش بصری فقط مختص به شرکت های B2C (فروش محصول یا خدمات یک شرکت به مصرف کنندگان) نیست و شرکت های B2B (فروش محصول یا خدمات یک شرکت به شرکت دیگر)  هم می توانند به خوبی از آن استفاده کنند.
نمونه موفق دیگر کمپین حمایت از سرطان سینه است که ربان صورتی رنگ، نماد آن است. شاید ما با اسم شرکت komen آشنا نباشیم اما آن ربان صورتی برای همه ما آشناست.

چکش بصری کومن
نمونه بسیار قوی دیگر Christian louboutin است که تولید کننده کفش های لوکس و لاکچری زنانه است. آنها چکش بسیار قوی برای برند خود انتخاب کرده اند. کف تمامی کفش های تولیدی آنها قرمز است. این چکش باعث می شود وقتی در مجلسی، کفش های این برند را به پا داشته باشید، به سادگی از سایر برندهای کفش متمایز شوید. این برند امروزه پرفروش ترین برند لوکس کفش زنانه است.

چکش بصری کریستین لوبوتین
بصورت عمومی برای استفاده از رنگ به عنوان چکش بصری، استفاده از یک رنگ بهتر از دو رنگ، و همچنین دو رنگ بهتر از چند رنگ است. تلاش کنید تمرکز خود را فقط به روی یک رنگ قرار دهید.

 

۳- محصول

در محصول تغییری ایجاد کنید.
به عنوان مثال رولکس را همه از روی بند آن می شناسند. فقط رولکس است که بندی مشابه عکس پایین دارد.

چکش بصری رولکس

۴- بسته بندی

برند پوم (POM) تمرکز آن بروی تولید آب انار است و بسته بندی منحصر به فرد خود را دارد. (بسته بندی مشابه دوغ گرینه) و میخ گفتار خود را The Antioxidant SuperPower (ابرقدرت آنتی اکسیدان) قرار داده است. در حال حاضر برند اول مارکت تولید آب انار می باشد.
نمونه دیگر مانستر است که چکش بصری خود را اندازه قوطی های خود قرار داد که تقریبا دو برابر قوطی سایر شرکت هاست. همچنین از حرف M بر روی قوطی های خود استفاده کرده که شبیه به جای کشیدن پنجه است و با توجه به اینکه مدت زیادی از عمر آن نمی گذرد، بعد از ردبول دومین برند مارکت است و حدود ۳۵% بازار را در اختیار گرفته است.

چکش بصری پوم
هان (Hanes) سال ها جوراب شلواری تولید، و مانند بقیه شرکت ها بسته بندی می کرد.اما پیشرفت محسوسی در سهم بازار خود نداشت. این شرکت برند خود را به l’eggs تغییر داد و بسته بندی های خود را شبیه به تخم مرغ درآورد. حتی استند های خودش را نیز تخم مرغی شکل کرد و تبدیل به برند اول فروش جوراب شلواری شد. البته بعد ها به علت هزینه های بالای بسته بندی تخم مرغی، آن را به حالت اول بازگرداند.

leggs-visual-hammer

۵- عملکرد

برند دکتر بست DR.Best در سال ۱۹۸۸ فقط ۵ درصد مارکت را در اختیار داشت. چکش بصری بسیار ساده ای برای خود انتخاب کرد. یک مسواک معمولی را داخل یک گوجه فشار می دهد و مسواک فرو می رود، اما مسواک دکتر بست فرو نمی رود. عملکرد خوب مسواک های خود و flexibility را چکش بصری خود قرار داد و باعث شد که در سال ۲۰۱۲ در حدود ۴۰% بازار را در اختیار بگیرد.

چکش بصری دکتر بست

۶- خالق و موسس

موفق ترین مدل این نوع چکش را می توان در KFC دید. عکس کلنل سندرز همچنان بروی همه بیلبوردها، سردرب ها، پاکت ها و…. این کمپانی موجود است. همچنین پیتزا های papa john’s نیز از خالقش به عنوان چکش بصری استفاده کرده است.

چکش بصری پاپا جونز

۷- سنبل ها

شاید قوی ترین لوگو یا سنبلی که بتوان مثال زد تیک نایکی است.
همیشه اولین ها بسیار دست بازی در انتخاب دارند. به عنوان مثال نایکی میخ گفتار خود را just do it یا ” فقط انجامش بده ” انتخاب کرد که در ابتدا بسیار مسخره و بی ربط به نظر می آمد ولی کم کم تبدیل به تکه کلام جوانان امریکایی شد.
نمونه موفق ایرانی استفاده از چکش بصری، پاک است که با اینکه سالهاست تبلیغ مستقیم ندارد اما به خوبی آن ضربدر “پاک یادت نره” را به خاطر داریم.

چکش بصری پاک

۸- سوپر استارها

شرکتی که از این چکش به خوبی بهره برد، شرکت مشاوره مدیریت Accenture است. آن ها سالها از تایگر وود برای یادآوری خود استفاده کردند با میخ گفتار we know what it takes to be a tiger که باعث رشد ۷۲% این شرکت در عرض ۷ سال شد.

چکش بصری ستاره ها

۹- حیوانات

مهمترین نمونه آن توییتر است. و یا چسب گوریل. یا بیمه Aflac که چکش خود را با توجه به شباهت صدای اردک با نام این شرکت، اردک قرار داد.

چکش بصری افلاک

۱۰- ارث

نمونه برای این مورد می توان بانک wells fargo نام برد که دلیجان های قدیمی حمل پول را چکش بصری خود قرار داده است.
نمونه ای دیگر می توانست برند هاکوپیان باشد البته اگر بیشتر بروی آن درشکه های مورد استفاده اشراف ها متمرکز می شد تا نوشته ی هاکوپیان.

چکش بصری ولز فارگو
یادمان باشد بهترین راه ورود به ذهن تصویر است.

به خاطر داشته باشید همیشه اولین ها در ذهن انسان ماندگار شده و کار برای رقبای بعدی بسیار سخت خواهد بود. به عنوان مثال بلند ترین کوه جهان -قله ی اورست- را همه می شناسند اما احتمالا بسیاری از ما نام دومین کوه بلند در جهان را نمی دانیم و هرگز هم نخواهیم دانست.
اگر تمایل داشتید در این مساله بیشتر عمیق شوید و بیشتر مطالعه کنید، می توانید به کتاب Visual Hammer نوشته Laura Ries مراجعه کنید که ترجمه فارسی آن نیز در دسترس است. همچنین می توانید نظرات خود را در رابطه با این مقاله در زیر پست ارسال کنید.

5 دیدگاه ها

 1. شبنم صابری گفت:

  چندین بار در جاهای مختلف کلمه چکش بصری به گوشم خورده بود. اما مطلب خوبی درباره آن به چشمم نخورده بود که اینقدر کامل و جامع به همراه مثال درباره آن توضیح داده شده باشد. اما شما با گذاشتن تصاویر و نمونه هایی که با آن ها آشنایی بسیاری داریم و درباره آن ها شنیده ایم به بهترین صورت ممکن به این موضوع در سایتتان پرداخته اید. بسیار سپاسگزارم از مقاله های خوبی که در سایتتان قرار می دهید.

 2. بنفشه مختاری گفت:

  چه مطلب جالبی بووووود.
  ممنون ازتون

  • زهره حسینی گفت:

   سلام و درود
   نظر لطف شماست.
   امیدواریم که بتوانیم در مقالات آینده هم اینچنین نظر دوستانی همچون شما را جلب نماییم.

 3. زهرا گفت:

  به نظرم واژه محرک بصری مناسب تره تا چکش بصری.چون درواقع مقاله به محرک هایی اشاره میکنه که برند تو ذهن مشتری میمونه.و چکش معنی عمومیش هست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *