برندسازی شخصی چه کمکی به کسب وکار شما می کند؟

بازاریابی-از-طریق-ایمیل
۲۰ نکته برای توسعه یک فعالیت موفق بازاریابی از طریق ایمیل
۲۲ دی ۱۳۹۵
مفهوم UX و تفاوت آن با UI
۲۹ دی ۱۳۹۵
نمایش همه

برندسازی شخصی چه کمکی به کسب وکار شما می کند؟

برندینگ-شخصی-استیو-جابز
برندسازی شخصی چه کمکی به کسب وکار شما می کند؟نویسنده کاوه متولیان on Jan 14رتبه 3.5

واژه های برندسازی شخصی و برندسازی به کلماتی نامفهموم مبدل شده اند. بسیاری از افراد سودهای مهم ناشی از ایجاد برند شخصی قوی را از دست می دهند. مهمترین دستاورد در کسب و کار شما، برند شما است. منبع اطلاعات یا قیمت های شما، محصول یا مکانی که در آن قرار گرفته اید مهم نیستند بلکه این خود شما هستید که از اهمیت برخوردارید.

شما بزرگترین مزیت خود هستید.

ممکن است آنچه شما انجام می دهید منحصر به فرد نباشد، اما خود شما اینچنین هستید. به همین دلیل است که گنجاندن شخصیت تان درون برند مهم است. هیچ صنعت و یا کسب و کاری وجود ندارد که در آن رقابت نباشد. تنها تفاوت بین شما و رقیبتان برندتان است. ممکن است قیمت شما پایین تر باشد، اما این وضعیت تا چه مدت ادامه خواهد داشت؟ شاید محصول شما مزیتی داشته باشد که در سایر محصولات مشابه مشاهده نشود. اما این وضعیت تا کی ادامه خواهد داشت؟ احتمالا رقبا به شما خواهند رسید. یکی از عناصری که نمی توانند در آن به شما برسند، برندتان است. کسب و کارهای بسیاری وجود دارد که کار آنها تولید کفش است اما تنها یک برند معروف وجود دارد. Nike

دانستن این نکته مهم است که این خود شما هستید که باعث ایجاد ارزش و اعتبار می شوید، نه محصول شما.

زمانی که حسابدار ما کارش را خوب انجام بدهد می گوییم:” فلانی، کارت عالی بود”. نه اینکه “نرم افزار هلو کارت عالی بود.” مشتریان شما هم مشابه همین مثال هستند. این شما هستید که ارزش و اعتبار ایجاد می کنید. محصول یا خدمات شما مسیریست که از آن برای ایجاد این اعتبار و ارزش استفاده می کنید.

برندسازی شخصی قوی، بهترین ابزار برای پیروزی قاطع در رقابت می باشد. برندهایی که به خوبی در بازار جا افتاده اند کار کمتری برای انجام دادن دارند، زیرا این برندها با مخاطب مورد نظر خود رابطه برقرار کرده و همچنین اعتماد بسیاری را در آنها ایجاد نموده است. با این کار بجای آن که تمام وقت خود را برای پیدا کردن چشم اندازها جهت نصب بنر ها صرف کنید به جذب مشتریان بپردازید.

برندها باعث می شوند تا مردم نسبت به آیتمی پیش از سایر آیتم های مشابه توجه نشان دهند. برندسازی چیزیست که باعث می شود تا “دیجی کالا” را به “بامیلو” ترجیح دهیم (یا بالعکس). آنها کالاهای مشابهی را ارایه می دهند، اما درک ما از هر یک از آنها متفاوت می باشد و میزان اعتماد ما نسبت به هر کدام از آنها متفاوت است.

 

بامیلو-دیجی-کالا

 

برندسازی با احساس ارتباط دارد و احساس، مشتریان احتمالی را به خریداران مبدل می سازد.

مردم مایلند تا برای برندی که به آن اطمینان دارند پول بیشتری خرج کنند.

مردم بیشتر با برندهایی می مانند که به آنها اعتماد دارند و حتی ممکن است مشتریان دایمی این برندها شوند. یکی از دلایلی که مشتریان زمان بیشتری با یک برند می مانند این است که گذشت بسیاری در مورد اشتباهات آنها دارند. آمازون برندی خارق العاده است، گرچه این برند نیز مانند هر برند دیگری بدون نقص نیست. زمانی که آمازون فروش کتابی مستهجن را در این سایت آغاز کرد، مردم غوغا بپا کردند و البته حق با آنها بود. این سایت پس از آنکه بخاطر بدنامی ضربه خورد و مورد سرزنش رسانه های اجتماعی دنیا قرار گرفت این کتاب را از سایت خود برداشت. این موضوع باعث بدنامی برند آنها شد اما امروزه هیچ کس نیست که مطلبی را از آمازون نخریده باشد. مردم از اشتباهات می گذرند خصوصا زمانی که رابطه خوبی با برندی داشته باشند.

مزیت حیرت آور دیگر برندسازی این است که مردم بیشتر از شما خرید خواهند کرد. آقای گلزار به عنوان یک برند در هر فیلمی که بازی می کند، باعث افزایش فروش آن می شود. حال موضوع فیلم هر چه می خواهد باشد. معمولا فیلم های آقای گلزار جزو پرفروشترین های گیشه در زمان خود است.

 

برندینگ گلزار

 

برندسازی در هر بازار کوچک و بزرگی سودمند واقع می شود. آتی ساز به عنوان مجتمع ساز، یک برند برجسته می باشد. اگر چه آتی ساز برند بزرگی است که کار خود را به خوبی انجام می دهد، اما چند شرکت ساختمان سازی کوچک و بزرگ دیگر وجود دارد که کار خود را به خوبی انجام می دهد؟ چیزی که این شرکت ها را از هم متمایز می کند، برند است.

یک برند قوی به مشتریان احتمالی خود سطحی از آسودگی خیال را عرضه می دارد. بنابراین آنها از قبل این محصول را انتخاب می کنند. مشتریان برای شما احترام قائل شده و برند شما را مناسب خواهند دانست. مثلا اینگونه نیست که شما فقط بخاطر بدست آوردن Ferrari تلاش کرده و در آزمون رانندگی شرکت می کنید و می دانید که قدرت خرید آن را دارید و به احتمال زیاد پس از بررسی و تحقیق در مورد این ماشین، به سراغ آن بروید، بلکه پیش از آنکه این ماشین را بخرید طرفدار Ferrari هستید. و این بخاطر موقعیت Ferrari در بازار است که فروشندگان با افرادی که “توی سر مال می زنند” معامله نمی کنند. آنها با افرادی معامله می نمایند که واقعا به خرید اتومبیلی با عملکرد بالا علاقه دارند.

به دنبال مشتریان بهتری هستید؟ پس برند بهتری بسازید

حتی برندهایی که بر محصولاتی با تولید انبوه متمرکز شده اند نیز می توانند از برندسازی شخصی بهره ببرند و این کار را نیز انجام می دهند. هنوز واقعا افرادی در شرکت ها حضور دارند که چنین محصولاتی را تولید می کنند و چنین خدماتی را عرضه می دارند. رها کردن برندی ناشناخته آسان است. نام های شرکتی دیگر بیشتر از این کارساز نیستند.

هیچ شکافی بین برندسازی شرکتی سنتی و برندسازی شخصی وجود ندارد. برندهای شخصی می توانند در کنار برند شرکتی به حیات خود ادامه دهند. مشهود ترین نمونه آن برند اپل در کنار برند شخصی استیو جابز است. خیلی از افراد بخاطر علاقه ای که به استو جابز داشتند، به اپل نیز علاقمند شدند.

 

برندسازی-شخصی-استیو-جابز

 

برند سازی فقط برای این نیست تا بهتر از سایر رقبا دیده شوید بلکه برای این است تا بعنوان تنها راه حل مشکل مخاطبین خود به شمار آیید.

نتایج دلخواه شما از برندتان این است که برند شخصی خود را بعنوان مرجعی در حوزه فعالیت خویش عرضه نمایید و اعتبار خود را به نمایش گذارید و اعتماد و روابطی واقعی با مخاطب مورد نظرتان برقرار سازید. دنیا به برند شرکتی دیگری نیاز ندارد بلکه به خود شما نیاز دارد. ما به داده ها، توصیه، پیام و راه حل های شما احتیاج داریم.

حتی اگر مالک کسب و کاری بزرگ با تعداد زیادی کارمند باشید، هنوز این مردم هستند که محصول شما را ارتقا داده و آن را می خرند. مردم با مردم معامله می کنند و با یکدیگر ارتباط ایجاد می کنند. برندسازی شرکتی دیگر راهکار سودمندی نیست. امروزه مردم با شخصیت، ظرفیت و اعتبار شما ارتباط برقرار می نماید نه با محصول و یا خدماتی که ارایه می دهند.

هر چه بیشتر بدون برندسازی شخصی کار را ادامه دهید رقبایتان بیشتر به مخاطبان شما ارتباط برقرار می کنند و پیروز می شوند. اکثر کارفرماهای اقتصادی هرگز وقت خود را برای فکر کردن در خصوص موقعیت خود در بازار یا ایجاد طراحی در رابطه با این موضوع که چگونه می توانند موقعیت خود را ارتقا دهند، صرف نمی کنند. باید خود را وقف برند و خواسته خود نمایید.

مزیت بزرگ، داشتن برندی قوی این است که می توانید بجای آنکه به دنبال مردم راه بیافتید و از آنها خواهش کنید، آنها را به سمت خود جذب کنید و در جایگاهی از بازار قرار گیرید که آنها بتوانند شما را پیدا کنند. هر چه معروفتر باشید موفق تر خواهید بود. شما خواهان شنیدن نام خود از زبان مردم هستید و زمانی که بطور اتفاقی نام خود را می شنوید متوجه می شوید که برندتان موثر واقع شده است.

 

فروش-روز-اول-ایفون

 

برندتان را بر پایه و اساس اهدافتان بسازید. اول مکانی را که مردم می خواهند محصول شما را بخرند در نظر بگیرید، بعد نگران فروختن آن باشید.

برخی کارشناسان برندسازی به شما خواهند گفت اجازه دهید مخاطبان معرف شما باشند. این پیشنهاد خطرناکی است. چون ممکن است با این کار در مخمصه ای گرفتار شوید که آن را دوست نداشته باشید.

اگر در کاری مانند شبکه سازی شرکت کنم و کسی از من بپرسد در چه حوزه فعالیت دارم، این پاسخ من نخواهد بود که :”شما بگویید چکار کنم”. این بر عهده من است که مشخص سازم برند من در مورد چیست. از آنجاست که مخاطب می تواند قضاوت درستی را ارایه دهد. اگر این کار را نکنید رقبای شما این کار را انجام خواهند داد و شما را به بن بست می کشانند.

برندسازی فرایندی جاری و همیشگی بوده و یک لوگو یا طرحی رنگی نیست و معامله تک مرحله ای نیز نمی باشد. برندسازی شخصی بسیار کارآمد بوده و ۹۹ درصد از راهکارهایی که می توانید از آن برای ایجاد برند خود استفاده نمایید رایگان می باشند.

هدف برندسازی شخصی ایجاد گروهی از طرفداران شیفته و صرف انرژی خود برای ایجاد اعتبار برای آنها می باشد. زمانی که چنین کاری را انجام دادید طرفدارانتان از شما حمایت نموده و محصول شما را خریداری می نمایند.

برندسازی به صبر و تحمل فراوانی نیاز دارد. اغلب اوقات فواید برندسازی دیده نمی شود اما این بدین معنا نیست که مورد توجه قرار ندارند. برندتان همیشه اثر خود را خواهد داشت، خواه این تاثیر به نفع شما باشد یا به ضررتان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *