افزایش آمار بازدید سایت
افزایش آمار بازدید سایت
۲ مرداد ۱۳۹۵
افزایش بازدید وبلاگ
پنج‌ اصل که باعث افزایش بازدید وبلاگ می‌شود
۴ مرداد ۱۳۹۵
نمایش همه
بازاریابی هدفمند

بازاریابی هدفمند

بازاریابی هدفمند چه نوع بازاریابی است؟نویسنده سینا متولیان on Jul 23رتبه 4.0بازاریابی هدفمند

اهمیت بازاریابی هدفمند چیست؟

در دنیای کسب و کار امروز همه به دنبال بازارهای جدید هستیم، بازار جدید معادل مشتریان جدید است، مشتریان جدید نیز رگ حیاطی هر کسب و کاری است، بدون جذب مشتری جدید هیچ کسب و کاری دوام نخواهد آورد. فرقی ندارد ما کسب و کار کوچکی باشیم یا کسب و کاری عظیم، تنها عاملی که می‌تواند یک کسب و کار را زنده و پویا نگاه دارد بازاریابی هدفمند است. کسب و کارها برای شناسایی و جذب این بازارها نیاز به بازاریابی دارند. اما این بازاریابی می‌تواند هدفمند و با هزینه کم، یا بدون هدف و گسترده، با صرف هزینه و انرژی گزاف باشد.

کجا بازاریابی هدفمند کنیم؟

کجا بازاریابی هدفمند داشته باشیم؟

اما سوال مهم اینجاست که امروز کجا باید حضور داشت؟ واقعا کجا باید دنبال مشتریان جدید خود بگردیم؟ واقعیت این است که هرجا که تعداد زیادی آدم وجود دارد یک فرصت و یک بازار جدید هست، یعنی هرجا که عده‌ای جمع شده‌اند، فرصتی برای ما است تا خود را به آنها معرفی و محصول یا خدمت خود را به آنها عرضه کنیم.  اما امروز کجا می‌توان عده زیادی را پیدا کرد تا خود را معرفی و خدمت یا محصولات‌مان را به آنها عرضه کنیم؟

بازاریابی الکترونیکی یک فرصت فوق العاده…

همانطور که گفتیم هرجا که عده‌ای چه به صورت حقیقی و چه به صورت مجازی جمع شده باشند، فرصت خوبی برای ماست. حالا چه فرصتی بهتر از این که یک ایران دور هم جمع شده‌اند! این فرصتی عالیست که این محل بازاریابی روز به روز پررنگ‌تر می‌شود و بر تعداد افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند افزوده می‌شود. برای درک بهتر عظمت این فرصت به خبرهای زیر دقت کنید:
+ ضریب نفوذ اینترنت در ایران در سال ۹۴ به ۸۲% رسیده بود و روز به روز این عدد افزایش خواهد داشت! (منبع خبر).

+ در نوروز امسال افزایش ۶ برابری از اینترنت موبایل را داشتیم! (منبع خبر)

+ افزایش ۱۰ برابری خرید با موبایل را در سال گذشته تجربه کردیم. (منبع خبر)

+ و از همه مهمتر، استفاده بیش از ۶۰% مردم ایران از اینترنت! (منبع خبر)

اهمیت بازاریابی چیست؟

اهمیت بازاریابی هدفمند

در گذشته به علت محدودیت در عرضه و تقاضای بالا بازاریابی معنی چندانی نداشت. هنوز این خاطره را از دوران کودکی خودم بخاطر دارم که یکبار وقتی بچه بودم برای خرید مضرجات به بقالی (سوپرمارکت های قدیمی) سر خیابانمان رفتم. آن بقالی بستنی مورد علاقه من را نداشت پس یک پفک خریدم و برای خرید بستنی به بقالی دیگری مراجعه کردم. به محض ورود من به آنجا و با دیدن پفک در دستم اخم فروشنده در هم رفت و با عصبانیت گفت: “برو بچه هرچی میخوای از همون جایی بگیر که پفک رو خریدی!” از آنجا بود که متوجه شدم نباید با خوراکی که از جای دیگر خریدی وارد فروشگاه دیگر شوی. اما امروز چطور؟ آیا هنوز همان برخورد را دارند؟

همانطور که گفته شد امروز رگ حیاطی هر کسب و کاری مشتریان جدید است. جالب اینجاست که هزینه جذب مشتری جدید بین ۵ تا ۱۱ برابر حفظ مشتریان قدیمی است اما صرف این هزینه برای بقای هر شرکتی الزامی است. اما آیا هر نوع بازاریابی به جذب مشتری منتهی خواهد شد؟
< h2>چرا بازاریابی هدفمند؟

چرا بازاریابی هدفمند

 

ما روش‌های مختلفی برای بازاریابی داریم. آگهی در روزنامه، تلویزیون، مجلات و نشریات، پخش تراکت، بازاریابی تلفنی، بازاریابی حضوری، ارسال ایمیل و اس ام اس گروهی و… . اما ما معتقدیم این روش‌ها، روش‌های سنتی بازاریابی هستند و روش نوین در بازاریابی، بازاریابی الکترونیکی یا با اسم تخصصی‌تر آن دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) است. اما آیا همه‌ی این روش‌های بازاریابی، از سنتی تا مدرن، برای ما مشتری جدید خواهند ساخت؟
بله! همه این روش‌های بازاریابی برای ما مشتری جدید خواهند آورد، اما در بازاریابی هدفمند مهم این است که با کمترین هزینه ممکن بیشترین مشتری ممکن را برای خود بسازیم.

بازاریابی هدفمند

اما ویژگی‌های یک بازاریابی هدفمند و مفید چیست؟

 • حضور در بین مخاطبان هدف احتمالی

  کجا دیده می‌شویم؟ چه کسانی ما رامی‌بینند؟ برای یک جراح بینی، فرق مخاطبان یک آگهی در روزنامه و تلویزیون با کسانی که عبارت “جراح خوب در تهران” را جستجو می‌کنند چیست؟ آیا این امکان وجود دارد که با روش‌های سنتی تنها در بین مشتریان هدف خود دیده شد؟ اما بازاریابی دیجیتال مخاطبان هدف را شناسایی، نیازها و علایق آنها را سنجیده و ارتباط موثر با آنها برقرار خواهد کرد. یکی از ویژگی‌های برجسته دیجیتال مارکتینگ این است که تنها افرادی که به محصول یا خدمت شما نیاز دارند شما را پیدا خواهند کرد، که این موضوع باعث کاهش هزینه‌ها در بازاریابی خواهد شد.

 • قابل اندازه گیری بودن

  باید بازاریابی ما قابل اندازه گیری باشد تا بتوانیم با تحلیل و بررسی آن را بهبود بخشیم و متوجه شویم که آیا این روش بازاریابی اثربخش بوده یا خیرُ آیا اثرات تبلیغات در روزنامه، پخش تراکت و تقریبا همه روش‌های سنتی قابل اندازه گیری است؟ در بازاریابی الکترونیکی با استفاده از ابزارهای موجود می‌توان تک تک رفتارهای مشتریان را سنجید و اثرات کوچکترین موضوعات را بررسی کرد. در این روش بازاریابی همه چیز قابل اندازه گیری است حتی حس درونی مشتریانتان نسبت به شما!

 • سراسری بودن

  دیده شدن در کل ایران و در دنیا یکی از ویژگی‌های بازاریابی الکترونیکی است. در بعضی از روش‌های سنتی مثل تلویزیون این امکان وجود دارد که در ایران دیده شد اما در بسیاری از این روش‌ها محدودیت در این موضوع وجود دارد. اما بازاریابی الکترونیکی این امکان را به شما می‌دهد تا از تمام ایران و دنیا، در هر شهری که هستید، هرجا که هستید بتوانند شما را ببینند و از محصول یا خدمات شما استفاده کنند.

  ویژگی بازاریابی هدفمند

 • ۲۴ ساعته و هفت روز هفته بودن

  یکی از ویژگی‌های بازاریابی هدفمند فعالیت برای جذب مشتری به صورت دائم و بدون توقف است. در تبلیغات تلویزیونی تنها زمانی که تبلیغات شما شروع می‌شود بازاریابی شما شروع و با اتمام تبلیغات بازاریابی شما نیز پایان خواهد یافت. اما دیجیتال مارکتینگ با نمایش شما در ۲۴ ساعت روز و ۷ روز هفته، همیشه در حال جذب مشتریان جدید برای شما است. این مهم است که هر زمان که بازار هدف شما به شما نیاز داشت شما در دسترس او باشید. در بازاریابی هدفمند با دیجیتال مارکتینگ با حضور همیشگی این امکان را به شما می دهد تا در طول شبانه روز، در ۵-۳۶۴ روز هفته دیده شوید

 • سهولت در دسترسی

اینکه شما همه جا در دسترس مخاطبانتان باشید بسیار مهم است. توی سفر، در جنگل، در بیایان یا در خانه روی مبل راحتی. شما باید هرجا که مشتری بالفعل به شما احساس نیاز کرد در دسترس باشید. اگر در روزنامه یا مجله آگهی بدهیم آیا این امکان وجود دارد. اگر تنها از روش بازاریابی تلفنی استفاده کنیم هرگز کسی که به خدمت یا محصول ما نیاز دارد ما را پیدا خواهد کرد؟ اما بازاریابی دیجیتال این امکان را به شما می‌دهد تا به راحتی هرکسی به شما دسترسی داشته باشد. زمانی که افراد حتی در تخت خواب خود از اینترنت استفاده می‌کنند یعنی این امکان وجود دارد که بازاریابی برای شما در آنجا نیز اتفاق بیافتد.

این موارد تنها تعداد محدودی از ویژگی‌های بازاریابی هدفمند بود که با هم بررسی کردیم. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید.

4 دیدگاه ها

 1. سعید محمدی گفت:

  خیلی عالی بود ممنون. ولی این نوع بازاریابی برای شرکت های B2B میده؟

 2. علیرضا حقیقی گفت:

  جالب بود. شما هم این کار رو انجام میدید برای ما؟

  • taranom گفت:

   سلام به شما دوست عزیز، ممنون از همراهی و اینکه مطالب موجود در وب سایت ما را مطالعه می نمایید، برای آشنا شدن با جزییات کامل خدمات ما و مشاوره لطفا با این شماره ۰۱ ۳۷ ۷۱ ۶۶ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.
   باسپاس از شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *