توصیه‌هایی مفید برای ورود به حوزه برندسازی و وب برندینگ

رسانه های اجتماعی
بازاریابی شبکه های اجتماعی: راهنمایی برای تجارت و رسانه های اجتماعی
۲۹ شهریور ۱۳۹۵
جایگاه سازی
تاثیر جایگاه سازی و شعار های تبلیغاتی در ساخت یک برند موفق
۵ مهر ۱۳۹۵
نمایش همه

توصیه‌هایی مفید برای ورود به حوزه برندسازی و وب برندینگ

برندسازی

اغلب اوقات برای شروع یک پروژه برندسازی طرح‌های متعدد و فوق‌العاده‌ای در پیش رو است که معمولا اهداف ذهنی مشترکی هم بین مشتری و کارفرما وجود دارد.

طرف بحث ما در این مقاله مشتریانی هستند که پیشنهاداتی قوی درباره برندشان دارند که به دلیل نداشتن دانش کافی در حوزه برندسازی دیجیتال، با متخصصان این حوزه به تفاهم نمی‌رسند.

گاهی اوقات موافقت و مخالفت‌هایی از سمت کارفرما پیش می‌آید که همراه با تداعی یک آینده‌ی نه چندان جالب از پروژه است‌؛ در حالی که مشتری هزینه‌ای برای این موضوع پرداخت کرده و کارفرما ناچار است تا راهکاری برای حل اختلافات و حفره‌های پروژه پیدا کند.

کافیست به مشتری توضیح دهید:

توضیح دادن مباحث به مشتری خود یک هنر است؛ بازگو کردن مسائل فنی وب برندینگ و برندسازی دیجیتال برای هر مشتری راهکار خودش را می‌طلبد. بطور مثال شما برای طراحی قالب وبسایت می‌بایست نقش عناصر تشکیل دهنده‌ی مدنظرتان را برای مشتری شرح دهید تا مشتری شما متوجه عوامل موثر دیگری به‌جز زیبایی بصری نیز بشود.

وب برندینگ

مشتری شما برندش را با نمونه کارهای مشابه مقایسه می‌کند و انتظار می‌رود که هرآن از شما درخواستی مبنی بر پیاده سازی طرح رقیب داشته باشد، خب این امری طبیعی است، اما این شما هستید که باید تفکیک عناصر مناسب هر طرحی را برایش توضیح دهید. مثلا در موضوعات پیاده سازی افکت‌های تصویری سایت، محتوای سایت، انیمیشن قالب، امکانات پایه ای سایت، گستردگی آن و … وظیفه شماست که نظرات مشتری را شنیده و با دانش و اصول برندسازی ترکیب کنید و دلایل این انتخاب‌ها را به وی توضیح دهید.

توضیحاتی مختصر، مفید و جامع باعث جلوگیری از مشکلات محتوایی و تغییر نظرهای پی‌در‌پی هر دو طرف می‌شود. به ویژه که شما یک documention قوی از پروژه بدست خواهید آورد. شک نکنید هیچ چیز تیم شما را به اندازه شناخت گسترده از پروژه خوشحال نمی‌کند.

برندسازی و برگزاری جلسات آموزشی:

مشتری یک وبسایت را از دید یک مشتری می‌بیند پس این ما هستیم که باید دیدشان را به ساخت یک برند تغییر دهیم و اصلاح کنیم. این امر را می‌توانیم به شکل یک آموزش غیر معمول پیش ببریم.

مشتری را مجاب کنید تا در جلسات متعددی درباره پروژه و برندش، شرکت کند تا در این بین شما فرصت کنید تا آموزش‌های خود را به او عرضه دارید. فرض بفرمایید پروژه‌ای را که در آن مشتری شما به هیچ وجه نگاهی به تبلیغات به خصوص تبلیغات اینترنتی ندارد و برایش مهم نیست که چه میزان از نقاط قوت برندش عرضه خواهد شد؛ خب در صورتی که شما از بیان اهمیت و نقش تبلیغات برای مشتریتان چشم پوشی کنید، خطر بزرگی در انتظار این برند خواهد بود. نتیجه اینکه می‌توانید گاهی با توضیحی ساده، نظرات مشتریتان را با خود همسو کنید.

در این رابطه آموزش‌هایی تکمیلی، در سری ویدیو‌های رسپیناتک در آپارات نیز منتشر شده است که با مراجعه به آن نیز می توانید اطلاعات کوتاه، جامع و مفیدی را کسب کنید.

صاحب این برند، مشتری است:

تا زمانی که مشتری شما روی مسئله‌ای پافشاری می‌کند، شما توانایی راهنمایی او را نخواهید داشت و کارتان سخت‌تر از قبل می‌شود. به طور قطع او علاقه‌مند است تا برندش را در مسیری که خود تصور می‌کند درست است، ببیند. به او مشاوره دهید و دلایل نظرات خود را به طور کامل شرح دهید. با مشتری خود همراه شوید و با کمک و راهنمایی‌های تخصصی او را به آینده برندش برسانید، همان آینده‌ای که او تصورش را می‌کند.

اجازه دهید تا اشاره‌ای به یک راه‌حل داشته باشم؛ انسان‌ها تحت تاثیر بسیاری از عوامل بیرونی از قبیل احساسات، مسائل اقتصادی و سیاسی، محیط کاری، رویدادهای جهانی و … هستند. با توجه به این‌ مسائل می‌توان هدفشان از ساخت یک برند و میزان تحقق اهدف برندشان را مشخص کرد و یا به آن شکل و فرمی جدید داد.

نکته‌ای مهم، این یک اشتباه بزرگ برای خلق کنندگان یک برند است که خیلی زود جا بزنند و در مقابل مشتریان سخت پسندشان ضعیف عمل کنند. به این معنی که تمام درخواست‌های مشتری را اجرایی کرده و هزینه برندسازی نه چندان اصولیشان را دریافت کنند، با مشتری خداحافظی گرمی داشته باشند و بروند به سراغ مشتری های بعدی.

این نگاه مادی گرایانه به برندسازی، مخرب بوده و به شکل قابل توجهی کیفیت برندسازی و برند نهایی را پایین می‌آورد.

پیشنهاد ما همراهی شما با گروه دیجیتال مارکتینگ رسپیناتک می‌باشد که توانایی برندسازی، رشد و پایداری برندتان در حوزه دیجیتال مارکتینگ را دارد.

در پایان از شما دوستان دعوت می‌کنم تا نظرات و پیشنهادات خود را در این حوزه با ما به اشتراک بگذارید.

 

محمدرضا
محمدرضا
علاقه‌مند به حوزه طراحی سایت هستم و حرفایی هم توی PES 2016 دارم برای گفتن :)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *