نقد و بررسی کمپین “یه سورپرایز هیجان انگیز” ایسوس با اجرای آژانس تبلیغاتی ایران نوین

اینفوگرافیک
نکاتی مهم درباره اینفوگرافیک ها و کیفیت آنها، بخش دوم
۲۳ مرداد ۱۳۹۶
بازاریابی دیجیتالی
به ١٠ دلیل شرکتها باید بر روی بازاریابی دیجیتالی سرمایه گذاری کنند
۴ شهریور ۱۳۹۶
نمایش همه

نقد و بررسی کمپین “یه سورپرایز هیجان انگیز” ایسوس با اجرای آژانس تبلیغاتی ایران نوین

کمپین تبلیغاتی ایسوس
نقد و بررسی کمپین "یه سورپرایز هیجان انگیز" ایسوس با اجرای آژانس تبلیغاتی ایران نویننویسنده سینا متولیان on Aug 21رتبه 5.0نقد و بررسی کمپین "یه سورپرایز هیجان انگیز" ایسوس با اجرای آژانس تبلیغاتی ایران نویندر این مقاله به نقد و بررسی یکی از پر سروصدا ترین کمپین های تبلیغاتی شرکت ایسوس با اجرای آژانس تبلیغاتی ایران نوین می‌پردازیم. کمپین "یه سورپرایز هیجان انگیز" که با استفاده از چندین اینفلوئنسر در اینستاگرام برای تبلیغ گوشی ذنفون3مکس (zenfone3max) به اجرا درامد.

بعدازظهر روز  ۲۴ مرداد ۹۶ ناگهان اینستاگرام موج جدیدی از تبلیغات را به خود دید. این تبلیغات گسترده با استفاده از ده‌ ها اینفلوئنسر (افراد تاثیرگذار در اینستاگرام) که در آن هر اینفلوئنسر یک پست، یک ژست و یک کپشن واحد داشتند انجام شد. مالک کمپین برند ایسوس و مجری آن آژانس تبلیغاتی ایران نوین است و هدف از اجرای این کمپین معرفی گوشی همراه جدید برند ایسوس با نام ذنفون ۳ مکس (ذنفون۳مکس) zenfone3 ، zenfone3max است.

کمپین سورپرایزمکس

اما ایده اجرایی این کمپین از کجا آمده است؟

اگر در تصاویر دقت کنید این کمپین تشکیل شده از اینفلوئنسرهایی که به آنها یک گوشی zenfone 3 هدیه داده شده، آنها این هدیه را باز کرده و بعد تلفیقی از خوشحالی، ذوق و تعجب را در چهره خود نمایش داده‌اند. البته بعضی از اینفلوئنسرها نیز به اشتباه خندیده‌اند یا حالت خاصی نداشته‌اند که این مورد را می‌شود از ضعف اجرا دانست، زیرا همینطور که از نام کمپین هم مشخص است، هدف نمایش حالت سورپرایز (#سورپرایزمکس) در چهره اینفلوئنسرها بوده است.

بعد از یک بررسی کوتاه، من و همکارانم در آژانس دیجیتال مارکتینگ رسپیناتک متوجه شدیم ایده و اجرای مشابه این کمپین توسط شرکت ایسوز برای معرفی همین گوشی در کشورهای مختلف دنیا به اجرا درآمده که با بازخوردهای مثبتی هم روبه رو شده‌اند. اما در ایران این کمپین چه بازخوردهایی داشته است؟

در تحلیل بازخورد، کمپین از دیدگاه اطلاع رسانی بسیار موفق بوده اما این موفقیت نه از جهت اجرای گسترده، برنامه ریزی شده و دقیق توسط آژانس تبلیغاتی ایران نوین، بلکه از این جهت این موضوع سر زبان‌ها افتاده که سوژه متلک‌ها و اعتراضات گشته است. اما بر این کمپین چه گذشت؟

در ساعت آغازین کمپین، این تبلیغات برای مخاطبین اینفلوئنسرها به حالت اسپم (به دلیل تکرار بسیار، مخاطبین نسبت به این تبلیغات بی توجه و سرد می‌شوند) درآمد اما هرچه به ساعات پایانی شب و ساعات اوج استفاده از اینستاگرام نزدیک شدیم، اعتراضات کاربران بیشتر شکل گرفت. اعتراضات به جایی رسید که کشمکش لفظی میان اینفلوئنسرها و دنبال‌کنندگان آن‌ها بالا گرفت. این اعتراضات و متلک‌ها به حدی رسید که برخی از اینفلوئنسرها را وادار کرد تا کامنت‌های اعتراضی را حذف یا حتی اجازه کامنت گذاشتن زیر این پست را از مخاطبین خود بگیرند.

سورپرایزمکس

 

ذنفون3مکس

انتقاد از تبلیغات ایسوس

اعتراض به تبلیغ ذنفون

 

اعتراض به سورپرایزمکس

 

اما ماجرا زمانی جالب‌تر شد که پیج‌های دیگر به سرعت شروع به کنایه زدن به این کمپین کردند. درواقع به نوعی این کمپین سوژه کانال‌ها و پیج‌ها و حتی برخی ایفلوئنسرهای دیگر در فضای مجازی شد:

شوخی با سورپرایزمکس

 

شوخی با ذنفون 3

 

شوخی با ذنفون3مکس

در صبح روز بعد این کمپین به خوابی عمیق و شاید همیشگی فرو رفت.

از دست‌آوردهای این کمپین بدون شک میتوان اطلاع رسانی گسترده را نام برد؛ برآورد میشود بالغ بر ۴ میلیون نفر این کمپین را دیده باشند. اما این اطلاع رسانی با ایجاد یک حس نامطلوب برای مخاطب همراه شد؛ که این اتفاق قویترین سم برای هر محصول یا برندی است.

تحلیل راهبردی:

  1. در اجرای کمپین باید از تقلید مخصوصا تقلید از نمونه‌های خارجی -که امروز این روش بسیار مرسوم است- خودداری کرد. تقلید یعنی اجرای پروژه ای کاملا مشابه نمونه‌های اجرا شده هرچند موفق، بدون درنظر گرفتن شرایط فرهنگی، روانشناسی و اقلیمی کشور ایران.
  2. به خاطر داشته باشید استفاده همزمان از اینفلوئنسرها بسیار خطرناک است و عموما پیشنهاد میشود که این کار انجام نشود. گاهی باعث میشود برند شما تبدیل به موضوع روز (trend) و گاهی به سوژه روز تبدیل شود.

اما تیم رسپیناتک همچنان در حال رصد کردن ادامه این کمپین است و درصورت بروز هر اتفاق جدید شما عزیزان را مطلع خواهیم کرد.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *