افزایش مشترکین خبرنامه
افزایش اعضای خبرنامه سایت(قسمت دوم)
۱۲ اسفند ۱۳۹۴
ابزار ارزشمند بازاریابی
۷ ابزار بازاریابی که ارزش سرمایه‌گذاری دارند
۱۷ اسفند ۱۳۹۴
موفقیت در بازاریابی اینترنتی(اصول شش گانه)نویسنده کاوه متولیان on Mar 5رتبه 5.0

امروزه، راه‌اندازی کسب‌ و کار آنلاین و موفقیت در بازاریابی اینترنتی نسبت به گذشته تغییر کرده است. با یک پایگاه اینترنتی، یک محصول خوب و یک حساب در سامانه پرداخت الکترونیکی می‌توانید اقدام به این‌ کار کنید؛ دنیای تجارت الکترونیک عرصه بی‌کرانی از تعامل نفس‌گیر رقبای بی‌شمار و خستگی‌ناپذیر است. آیا با این اوصاف، شرکت و محصولات شما به‌ عنوان رقیبی برجسته عرض‌اندام خواهد کرد؟

۶ راهکار بنیادین موفقیت در بازاریابی اینترنتی زیر می‌تواند تأثیر به سزایی در موفقیت کسب‌ و کار کوچک شما در تجارت‌کده آنلاین کنونی داشته باشد:

۱- بستر تجارت‌ الکترونیک مناسب بازاریابی اینترنتی

موفقیت در بازاریابی اینترنتی

در یک بستر تجارت الکترونیک، گزینه‌های گوناگونی به‌ عنوان بازار جهت فروش کالاها و خدمات‌تان پیش‌ روی شماست. ولی در خط‌ مشی، نوع مخاطب و ساختار پرداخت در بازاریابی اینترنتی متفاوت است. مقررات لغو قرارداد و انصراف از حضور در بازارها و نظرات سایر کاربران در خصوص بازار مذکور را مطالعه کنید. سپس انتخاب‌هایتان را با توجه به ملاک‌ها و شرایط‌تان محدودتر کنید. به عنوان مثال، بهتر است تولیدکنندگان در عرصه جهانی به‌دنبال سایت‌هایی چون Amazon یا eBay باشند.

۲- اهمیت تثبیت علامت تجاری (برندسازی) در بازاریابی آنلاین

اهمیت علامت تجاری و برندسازی شما در بازاریابی اینترنتی، قول شرف شما به مشتریان و اجتماعی است که در آن عزت و آبرویی برای خود دست‌ و پا کرده‌اید. هرکاری از شما برمی‌آید، برای حفظ و حراست از آن بکنید. در گام اول، با بیانی شفاف و صادقانه و به دور از الفاظ خاص متداول میان اهالی صنعت، شرح مختصری از رئوس‌ کلی مطالب مرتبط با این علامت تجاری (ارزش‌ها، دورنما، رسالت و جهت‌گیری‌های شرکت‌تان) را تنظیم نمایید.

موفقیت در بازاریابی اینترنتیسپس، یک سند راهنمای کاربردی و قابل‌فهم برای عموم که حاوی توضیحاتی در ارتباط با آرم و ترکیب رنگ علامت‌ تجاری‌تان، پیام‌های آن برای مخاطبین و شعار تبلیغاتی همراه آن تهیه‌ نمایید. بدین‌ ترتیب محلی برای جزئیات مطالب مربوط به سازمان‌تان خواهید داشت و می‌توانید ریز اقداماتتان و شرحی منسجم از ماهیت‌ کلی شرکت‌تان جهت آگاهی کارکنان موجود و استخدام‌های جدید را در آن درج نمایید.

۳- تاثیر عکس محصول بر روی موفقیت در بازاریابی اینترنتی

برای موفقیت در بازاریابی اینترنتی و دنیای مجازی یادتان نرود، گاهی یک عکس محصول، یک خریدار را جذب می‌کند. عکس‌هایی خوب هستند که افراد را با القاء این فکر که «اگر من هم این کالا را داشته باشم، خودم، خانه‌ام و زندگی‌ام به‌خوبی و زیبایی این تصاویر خواهد بود» متمایل به خرید آن نماید.
موانع جلب‌توجه و عوامل تشدید خیال در عکس (از قبیل اشیاء تزیینی غیرضروری) را از صحنه عکس حذف کنید.

از نور طبیعی استفاده کرده و محصولتان را در جای طبیعی‌اش (مثلاً لباس را بر تن فرد یا حوله را در حمام) نشان‌ دهید. مجموعه متنوعی از تصاویر (بطور مثال تصاویری از قسمت‌های مختلف کالا و از زاویه‌های متفاوت برای نمایش جزئیات یا تصاویری از اندازه‌های مختلف برای مقایسه) تهیه‌ نمایید.

۴- خدمات پس‌ از فروش بازاریابی اینترنتی

یکی از عواملی که مخصوصاً در تجارت الکترونیک و در دنیای مجازی که ارباب‌ رجوع معمولاً حداقل تجربه‌شخصی در استفاده از کالا دارند، بیشترین تأثیر را در ترغیب ارباب‌رجوع به خرید دارد، کیفیت خدمات پس‌ازفروش است. افرادی که قصد خرید دارند، شرکت‌هایی را ترجیح می‌دهند که اطلاعات جامع‌تری از لحاظ معرفی تفصیلی ویژگی‌ها، امکانات و مزایای محصول و رده‌بندی محصولات مختلف براساس استانداردها، کیفیت و عملکرد در اختیارشان می‌گذارند. خواست مشتریان آن است که از کلام و آرای انسان‌های صاحب‌نظر برای جستجو در دنیای بی‌جان کالاها یاری بگیرند.

موفقیت در بازاریابی اینترنتی

سعی کنید فرآیند تحویلِ محصول به مشتری کمی رنگ عاطفی و دوستانه به‌خود بگیرد. اقداماتی از قبیل درج یکی از انواع عبارات ساده با مفهوم تشکر و قدردانی بروی کالا و یا گنجاندن یک نمونه محصول به‌عنوان اشانتیون برای تبلیغ محصول‌تان از این‌جمله‌اند. چنین تمهیداتی تأثیر شگرفی در حفظ مشتری و تبدیل مشتری موقتی به ثابت و ترغیب آنها به مراجعات بعدی و درج نظرات و تجربیات مثبت و تعریف و تمجیدهای آنها در سایت شرکت خواهد داشت.

از ثبات‌قدم در ارائه خدمات پس‌ازفروش سریع، فوری و به‌موقع کوتاهی ننمایید. به کارکنانتان آموزش دهید به نقدها، شکایات یا پیشنهادات با پاسخ‌ها و لحنی مثبت و یکنواخت رسیدگی کنند.

۵- درج نام و توضیحات محصول برای موفقیت در بازاریابی اینترنتی

عامل اصلی در جستجوی برخی بازارهای آنلاین در موتورجستجو، نام و توضیحات آن‌هاست.

بسیاری از بازارها عنوان محصول را هم در آدرس اینترنتی خود می‌گنجانند که این خود به موتور جستجو اجازه می‌دهد حین جستجوی بخشی از عنوان کالا توسط کاربر، محصولاتتان را بیابد. عنوانی توصیفی برای محصولتان قرار دهید. عنوان «سایبان صندلی ماشین» نسبت به «سایبانِ صندلی ماشین نوزاد به‌رنگ آبی سیر دارای کاربرد در موقعیت‌های دریانوردی و V‌ شکل» فاقد عبارت‌های کلیدی چون «دریانوردی»، «V شکل» و «آبی سیر» است و به‌همین‌خاطر درصد موفقیت تولیدکننده آن را در جستجو کاهش می‌دهد؛ بنابراین عنوان دوم هنگام جستجوی سه عبارتِ بیشتری که در خود گنجانده است پیدا می‌شود درحالی‌که این در موردِ عنوان نخست ممکن نیست.

توضیحاتی خلاصه و ساده ولی آگاهی‌بخش و حاوی حداکثر ویژگی‌های کالایتان تنظیم نمایید. تمام جزئیات مهم (از قبیل ابعاد، رنگ‌های مختلف، ملاحظات نگه‌داری و حداکثر زمان تحویل) را در توضیحات کالا بگنجانید. همچنین توضیح دهید کالایتان چیست و چگونه باید از آن استفاده نمود. ممکن است دانستن این مطالب برای شما چیزی بدیهی باشد ولی انتظار نداشته باشید مشتریان و بازدیدکنندگان محصول‌تان از آنها آگاهی داشته باشند.

۶- اجتماعی شوید

شبکه‌های اجتماعی اگر بطور صحیح در بازاریابی دیجیتالی مورد استفاده قرار گیرند، یار باوفا و عصای دستتان میشوند. این روش بیش از آنچه مردم تصور می‌کنند نیاز به صرف وقت و توان دارد. این شبکه‌ها نه‌تنها به شما در برقراری ارتباط با مشتریان یاری می‌رسانند بلکه می‌توانند شیوه‌ای عالی برای تعامل و تبادلِ تجربیات موفق با سایر فروشندگان آنلاین باشند.

هر شبکه اجتماعی مخاطبین متفاوتی را در اولویت سیاست‌گذاری برای ارائه خدمات قرار می‌دهد. محل مناسب برای عکس‌های زیبای محصولات شما در اینستاگرام و پینترست است که در صورت پسند می‌تواند به سفارش محصول بیانجامد. در فیس‌بوک هم می‌توان جایی برای تعریف و تمجید از خدمات پس‌ازفروش درنظرگرفت که خود می‌تواند زمینه را برای رجوع مجدد مشتری فراهم نماید. از توئیتر هم می‌توان برای اطلاع‌رسانی به علاقه‌مندان در مورد هرگونه ارتقاء کیفیت و … در محصولات و تغییرات در شرکتتان بهره بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *