موردکاوی هویت برند داو

سئو چیست
آموزش سئو به زبان ساده
۲۳ مرداد ۱۳۹۵
سئو
۸ اشتباه سمی که تازه‌کاران سئو باید از آن دوری کنند(بخش نخست)
۲۷ مرداد ۱۳۹۵
نمایش همه

موردکاوی هویت برند داو

هویت برند داو
موردکاوی هویت برند داونویسنده کاوه متولیان on Aug 15رتبه 4.0مورد کاوی هویت برند داو

هویت برند را بصورت مختصر می‌توان اینگونه تعریف کرد: تداعی‌گر یک برند در ذهن مشتری. تداعی برند در ذهن شامل: هر چیزی است که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با برند در ارتباط است. در این مقاله قصد داریم به صورت بسیار مختصر و با ذکر چند مثال به موردکاوی (کیس استادی) هویت برند داو (dove) بپردازیم.

موردکاوی هویت برند داو

داو ابتدا با این آمار شروع کرد:” فقط یک درصد خانم‌ها خود را به زیبایی مدل‌ها و هنرپیشه‌ها می‌دانند.” این آمار در خصوص خانم‌ها پس از زایمان بسیار اسفناک‌تر است. زیرا هم از نظر جسمی و هم از نظر سنی به مانند قبل نیستند، اما همچنان به مانند قبل زیر فشار عرف جامعه هستند تا صورت و فرم بدن خود را مانند مانکن‌ها و سوپر استارها حفظ کنند. نکته مهم اینجاست که اگر بخواهد بصورت یک زن طبیعی باشد معمولا عرف جامعه قبول نمی‌کند.

(در چند سال اخیر تلاش‌هایی هر چند کوچک در ایران با نگاه هویت بخشی به خانم‌ها انجام شد اما به هیچ عنوان موفق نبود و متاسفانه اثر معکوس داشته است. نتیجه جای خالی این هویت در عمل‌های مریض‌گونه جراحی صورت و اعضای بدن کاملا مشهود است.)

فلسفه هویت برند داو

داو با این نگاه که فقط ۱ درصد از خانم‌ها خود را زیبا می‌پندارند به این سمت حرکت می‌کند که چرا خانم‌ها باید شبیه به مدل‌ها باشند. اصلا تعریف ما از زیبایی چیست؟ در واقع هویت برند داو بر روی این سوال فلسفی بنا شده است: “زیبایی واقعی چیست؟”

این همان سوالی است که در طول تاریخ اندیشمندان بزرگی همچون سقراط، ارسطو، فارابی و ابن سینا و… نیز پرسیده‌اند. البته داو به زیبایی به این سوال پاسخ می‌دهد. زیبایی واقعی خود شما هستید.

کمپین زیبایی واقعی داو

خانم‌هایی که در تصویر بالا می‌بینید در عرف اجتماعی صورت‌های عادی دارند. اما داو از این پوستر استفاده می‌کند برای توصیف فلسه خود. توضیح می‌دهد که در همه شما زیبایی‌هایی است که شاید با زیبایی‌های متعارف سوپر مدل‌های معروف دنیا متفاوت باشد، اما همه شما زیبا هستید. داو از بعد دیگری به مساله زیبایی می‌پردازد.

داو یادآوری می‌کند که تعاریف متفاوتی از زیبایی وجود دارد و فقط بخشی از آن، زیبایی ظاهر است. زیبایی می‌تواند همان سرزندگی، نشاط، توازن، سلامت، هوش یا… باشد.

زیبایی واقعی داو

داو در مرکز هویت خود “Real Beauty” را قرار می‌دهد که فلسفه زیبایی است. در عکس‌های زیر می‌توانید نمونه‌هایی از بیلبوردهای تبلیغاتی شرکت داو را مشاهده کنید.

زیبایی واقعی چیست داو

تقریبا می‌توان گفت غیرممکن است که شرکتی در غرب حاضر باشد از خانم‌هایی به این سن و یا با این چهره به عنوان پوستر تبلیغاتی استفاده کند. اما داو با رویکرد هویتی خود از این چهره‌ها استفاده کرد. اتفاقا بسیار هم تاثیرگذار بود. به عنوان مثال در عکس اول این سوال را مطرح می‌کند که به نظر شما این خانم فرتوت است یا باوقار؟ درواقع با مطرح کردن اینگونه سوالات تلاش در درگیر کردن ذهن مخاطبان می‌کند.

تبلیغات-افریقا-داو

در عکس بالا با دید متعارف امروز این خانم جوان آفریقایی تبار زیبا به حساب نمی‌آید. اما داو با رویکرد هویتی از این عکس با عنوان زیبا استفاده می‌کند. داو در آفریقا برنامه‌ای به عنوان عکاسی از زیبایی طبیعی برگزار کرد. همچنین گروه‌هایی برای بازگرداندن این هویت و کرامت نفس بخصوص به زنان و دخترانی که از نظر معیار‌های زیبایی‌شناسی امروزی آنقدر جذاب نیستند ایجاد کرد. داو ارزش‌های جدیدی خلق کرد.

نتایج رویکرد هویتی داو

نتایج این رویکرد هویتی برای خود داو این بود: ۱۱٫۴% افزایش فروش در سال ۲۰۰۵ در سطح جهان که با توجه به زمینه فعالیت این شرکت و رقابت بالای این حوزه، چنین افزایشی فوق‌العاده است.

کلیپ زیر نمونه یکی از تبلیغات‌ داو است که به عنوان یکی از تداعی کننده‌های داو شناخته می‌شود. در این کلیپ زیبایی واقعی در برابر زیبایی مصنوعی قرار گرفته است.

کلیپ زیر برای روز مادر ساخته شده بود. داو در این کلیپ تلاش می‌کند به تصویر بکشد که اغلب مادران نکات منفی ظاهر خود را بخاطر می‌سپارند در صورتی که فرزاندان آنها نکات مثبت ظاهر آنها را در خاطر دارند. در واقع می‌توان گفت داو یک چهارچوب جدیدی در امر زیبایی مطرح کرد.

داو یک برند است، اما با رویکرد مسئولیت اجتماعی و فلسفی، بحث زیبایی را مطرح کرد و نتیجه آن بازی برد، برد، برد، برد بود.

  • در ابتدا خانم‌ها بردند که توانستند از فشار شبیه بودن به مانکن‌ها و هنربیشه‌ها، خارج شوند.
  • دوم، کرامت انسان برد که دیدگاه جامعه را نسبت به شخصیت زن عوض کرد.
  • سوم، خود داو با افزایش فروش افسانه‌ای خود برد.
  • و مهم‌تر از همه اندیشه برندینگ برد.

هویت برند داو

 

پی‌نوشت

و اما در پایان این نکته را یادآور می‌شوم که برندینگ فروش نیست و برند‌سازی فقط موضوع به بازار رفتن و پول در آوردن نیست. برندینگ به شدت ریشه در فلسفه دارد.

 

3 دیدگاه ها

  1. مسعود گفت:

    بسیار جالب بود. واقعا برند بزرگیه داو

  2. سمانه گفت:

    بسیار عالی مخصوصا فیلمهایی که استفاده کردید عالی بودند هزاران آفرین به داو و مجموعه تبلیغاتش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *