مفهوم UX و تفاوت آن با UI

برندینگ-شخصی-استیو-جابز
برندسازی شخصی چه کمکی به کسب وکار شما می کند؟
۲۵ دی ۱۳۹۵
طراحی ریسپانسیو
طراحی ریسپانسیو : یک وبسایت در تمام پلتفرم ها – بخش دوم
۲ بهمن ۱۳۹۵
نمایش همه

مفهوم UX و تفاوت آن با UI

مفهوم UX و تفاوت آن با UIنویسنده محمد صادقی on Jan 18رتبه 4.5

مفهوم UX و تفاوت آن با UI

UX چیست؟

تجربه احساس خوب یا بد ما از یک وب سایت می تواند تعیین کننده استفاده یا عدم استفاده مجدد ما از آن شود. بدیهی است که اهمیت این موضوع در فروش یک محصول یا افزایش مخاطبان به قدری است که به عنوان ارائه دهنده یک سرویس، حتما باید به آن توجه داشت. برداشت کاربر از جنبه های متفاوت یک سامانه، ایجادکننده خاطره ای است که از سرویس شما در ذهن او نقش می بندد. در این مقاله می خواهیم به بررسی مفهوم UX و تفاوت آن با UI بپردازیم.
تجربه کاربری شامل رفتارها، نگرش ها و احساسات یک کاربر درباره استفاده از محصول، سامانه یا سرویس خاص است و می توان آن را نگاه به عملکرد یک محصول، سامانه یا سرویس از دیدگاه مخاطب در نظر گرفت. با توجه به این که برداشت های فردی مخاطبان مد نظر قرار می گیرد، تجربه کاربری امری ذهنی، نظری و درونی است.
بر اساس تعریف استاندارد بین المللی، تجربه کاربری برداشت های یک فرد و واکنش هایی که از استفاده یا انتظار استفاده وی از یک محصول، سامانه یا سرویس ناشی می شود را شامل می شود. تجربه کاربری تمام احساسات، باورها، اولویت ها، برداشت ها، واکنش های جسمی و روانی، رفتارها و دستاوردهای کاربران که پیش از استفاده، در زمان استفاده و پس از استفاده رخ می دهد را مد نظر قرار می دهد.

طراحی تجربه کاربری (UX Design)
در نظر گرفتن تجربه احساسی کاربران در استفاده از سرویس شما، یکی از با اهمیت ترین مسائلی می باشد که باید به آن توجه ویژه ای داشت. هدف طراحی تجربه کاربری، شناختن نیاز و انتظارات کاربران از وب سایت و پیدا کردن راه حل هایی برای افزایش رضایت آن ها است. طراحی تجربه کاربری خلق هر چیز معنا دار و به یاد ماندنی است که به وسیله یک سازمان برای مشتریان ایجاد می گردد. طراح تجربه کاربری در پی بررسی نیازها و مشکلات کاربران در وب سایت از دیدگاه نحوه ارائه محصول، محل قرارگیری عناصر، ارائه کلامی اطلاعات و غیره در جهت دستیابی به بهترین تجربه کاربری است. طراحی UX  را می توان ترکیبی از عناصر زیر دانست:

طراحی تعاملی (Interaction Design)
برقراری ارتباط انسان با وب سایت ها به رویکردی تعاملی و دوطرفه نیاز دارد و نیازمند جلب اعتماد بیشتری نسبت به برقراری رابطه بین دو انسان است. هدف طراحی تعاملی، طراحی به گونه ای است که در کنار در نظر گرفتن کاربردپذیری، استفاده از سامانه، سرویس یا وب سایت مورد نظر از دیدگاه کاربر راحت و دلپذیر باشد. طراحی تعاملی جنبه های گوناگونی از طراحی از جمله طراحی واسط کاربری، طراحی نرم افزار، طراحی کاربرمحور، طراحی سامانه های محاوره ای و غیره را پوشش می دهد.

طراحی بصری (Visual Design)
طراحی بصری به زیبایی وب سایت و ارتباط آن با نحوه پیاده سازی تصاویر، رنگ ها، فونت ها و عناصر دیگر اشاره دارد. یک طراحی بصری موفق در جهت ارائه بهتر محتویات صفحه است؛ تناقضی با هدف وب سایت ندارد و به افزایش جذب کاربر و اعتمادسازی کمک شایانی می کند. طراحی لوگو و بنرهای تبلیغاتی تنها بخش کوچکی از طراحی گرافیک وب سایت را تشکیل می دهند. در حقیقت خلق یک وب سایت خوب زمانی ممکن است که طراحی گرافیک در کنار برنامه نویسی وب به میزان کافی بااهمیت شمرده شود.

تایپوگرافی (Typography)
تایپوگرافی هنر حروف چینی برای نمایش زبان است و طراح با تغییر عناصر متن مانند اندازه، فاصله حروف، شکل حروف، فاصله خطوط، پاراگراف بندی و غیره، تلاش می کند تا زبان بصری مناسبی برای تایپ به وجود آورد. طراحی مناسب تایپوگرافی یک هنر طراحی سایت محسوب می شود.
نوع تایپ انتخاب شده باید با دستگاه های مختلف سازگار و در تمام اندازه ها جلوه مناسبی داشته باشد. برخی از فونت ها جزئیات زیادی دارند و در دستگاه های بزرگ زیبا هستند اما در دستگاه های کوچک تر مانند موبایل، ناخوانا و باعث افت کیفیت رابط کاربری می شوند.

کاربردپذیری (Usability)
در نظر گرفتن امکانات کافی و مورد نیاز کاربر در جهت افزایش کیفیت خدمت، قابلیت استفاده وب سایت را مشخص می کند. بر اساس تعریف سازمان بین المللی استاندارد، کاربردپذیری به میزان استفاده ممکن از یک محصول در جهت رسیدن به هدفی خاص در ضمن اثربخشی، کارایی و فراهم کردن رضایت کاربران گفته می شود.

عملکرد (Functionality)
برای تعریف مهم ترین جنبه لازمه عملکرد یک وب سایت، کافی است از خود بپرسید که هدف سایت چیست؟ هدف وب سایت مشخص کننده وظیفه ای است که باید انجام دهد و کیفیت عملکرد (functionality) آن با چگونگی اجرای وظیفه مورد نظر تعریف می شود.

معماری اطلاعات (Information Architecture)
نظم خاص و هدفمند روند قرار دادن اطلاعات، باعث انسجام منطقی محتویات و هدایت آسان تر کاربر به اطلاعات فراهم شده در وب سایت می شود. معماری اطلاعات هنر و علم سازماندهی اطلاعات در وب سایت ها، اینترانت ها، نرم افزارها و واسط های کاربر است. معماران اطلاعات، با طراحی چارچوبی برای چیدمان اطلاعات، امکان افزایش کاربردپذیری و دسترسی آسان تر به اطلاعات را فراهم         می سازند.

استراتژی محتوا (Content Strategy)
استراتژی محتوا فرآیند تولید، ذخیره و توزیع محتوا بر اساس برنامه ای سازمان یافته در جهت هدفی خاص با کاربران مشخص است. افزایش کیفیت محتوا با در نظر گرفتن گرایش وب سایت تاثیر به سزایی در افزایش کاربران و در نتیجه سئوی سایت دارد. در فرآیند استراتژی محتوا، متن ها، تصاویر، ویدیوها و غیره بر اساس هدف وب سایت بیان می شوند. واضح است که در طراحی وب سایت نیز کیفیت برتر از کمیت است و حجم بالای مطالب کم ارزش تاثیری در جذب مخاطب ندارد.

طراحی یک اصطلاح نسبتا گسترده و مبهم است. وقتی شخصی به شما میگوید که من یک طراح هستم، به روشنی برای شما مشخص نمی شود که فعالیت روزانه او دقیقاً شامل چه کارهایی می شود. ذیل چتر طراحی، وظایف متعددی جای گرفته است که معمولاً هر کدام زمینه های تخصصی ای به حساب می آیند.
طراحی یک مفهوم گسترده است که از صنعت ( مانند خودرو و ساخت و تولید و … ) تا چاپ ( طراحی و چاپ کاغذی، تابلو و …) و فضای فناوری اطلاعات ( نرم افزار ها و رابط های کاربری) گستردگی دارد. با حجوم گسترده تمامی طیف های شغلی و حرفه ای به فضای فناوری اطلاعات، مفاهیمی مانند UX و UI که مخصوص واسط کاربری در صفحات نمایش هستند برای اغلب طراحان نامفهوم می باشد.

 

UI چیست ؟

UI مخفف کلمه User Interface می باشد که به صورت تحت الفظی به “رابط کاربری” معنا می شود. بر خلاف UX که بر احساس کلی کاربر از یک محصول معطوف است، UI به چگونگی صفحه بندی محصول توجه دارد. آنها مسئول طراحی هر صفحه با ابزارها و صورتی هستند که بتواند مسیری که طراح UX طراحی نموده را پیاده سازی و جایگذاری نماید. به عنوان مثال زمانی که یک طراح UI میخواهد یک داشبورد سیستم آمارگیری را پیاده سازی کند، ممکن است تصمیم بگیرد که مهمترین موضوع صفحه را در بالای صفحه قرار دهد، و یا آن را در نوار کناری صفحه و یا با طراحی یک دکمه آن را به گونه ای که به تجربه مشاهده ای کاربر و کلیت طرح کمک نماید نمایش بدهد.

همنچین طراحان UI معمولاً وظیفه یکپارچگی سبک طراحی در کل روند محصول را نیز بر عهده دارند، به صورتی که به صورت شهودی، نوع چینش و محتوای صفحات با یکدیگر همخوانی داشته باشد و همچنین زبان طراحی مورد استفاده سازگاری خودش را در تمامی روند ها و صفحات محصول حفظ نماید. حفظ این ثبات در نمایش المان ها، نمایش خطاها و سبک طراحی ضروری می باشد.

تفاوت UI و UX :
دو مفهوم UX و UI معانی کاملا متفاوتی دارند و نباید به جای یکدیگر استفاده شوند. همان طور که توضیح داده شد، UX به تجربه احساسی کاربر از به کارگیری سرویس یا سامانه گفته می شود، در حالی که UI در حقیقت سیستمی است که کاربر به وسیله آن با وب سایت شما ارتباط برقرار می کند. در بیانی دیگر می توان احساس کاربر را UX و هر بخش سرویس را UI نامید.

 

محمد صادقی
محمد صادقی
علاقمند و فعال در حوزه تکنولوژی، خصوصا گرافیک. اوقات فراغت را به یادگیری، وب گردی و تماشای فیلم می پردازد. فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *