معرفی برنامه گوگل آنالیتیکس و ۴ کاربرد بی نظیر آن

بازاریابی دیجیتالی
چه تفاوتی میان بازاریابی آنلاین، اینترنتی و دیجیتالی است؟
۷ آبان ۱۳۹۶
تولید محتوا
۷ نکته آسان برای تولید محتوای مؤثر
۲۰ آبان ۱۳۹۶
نمایش همه

معرفی برنامه گوگل آنالیتیکس و ۴ کاربرد بی نظیر آن

گوگل آنالیتیکس

برنامه تحلیلگر گوگل (Google Analytics) یکی از مفیدترین و پرکاربردترین ابزارهای آنلاین است که شما را در راستای بررسی عملکرد وبسایتتان یاری می‌رساند تا از موارد زیر سر در بیاورید:

  • شمار افرادی که از سایت بازدید کرده اند
  • مشخصات آماری بازدیدکنندگان
  • بازه زمانی بازدیدها
  • مدت زمان حضور در سایت
  • رفتار کاربران داخل سایت
  • و …

با به کارگیری برنامه تحلیلگر گوگل می‌توانید میزان کارآیی و تأثیر کمپین های بازاریابی آنلاین، میزان تاثیر گذاری صفحات سایت و استراتژی های خود را بسنجید و چشم اندازهای تازه ای در پیش رویتان ظاهر می‌شود.

در اینجا قصد داریم شما را با ۴ کاربرد کلیدی و مهم برنامه تحلیلگر گوگل آشنا کنیم تا از مزایای بیشمار این ابزار شگفت انگیز گوگل بهره مند شوید. لازم به ذکر است که این ابزار در حال حاضر برای کاربران با آی پی ایران قابل استفاده نیست و برای استفاده باید از ابزارهای تغییر آی پی استفاده کنید. با آژانس دیجیتال مارکتینگ رسپیناتک همراه باشید:

(هدف ما در این مقاله صرفا معرفی این ابزار گوگل می‌باشد)

۱. تحلیل های درون صفحه ای

یکی از گزینه های بی نهایت ارزشمند و گرانبهای برنامه تحلیلگر گوگل به شمار می‌رود که اطلاعات کامل و دقیق در زمینه بازدیدهای صورت گرفته از وبسایتتان ارائه می‌کند. با استفاده از این کاربرد شما می‌توانید به حجم عظیمی‌ از داده های آماری کلیدی و مهم هر یک از صفحات وبسایت خود دست یابید و دریابید بازدیدکنندگان به کدام یک از لینک ها توجه بیشتر نشان داده اند و چگونه با وبسایت شما در تعامل بوده اند. تحلیل های درون صفحه ای چشمان شما را بر روی شاخص های حیاتی وبسایت تان باز می‌کند که از آن میان می‌توان به موارد زیر اشاره داشت؛

  • متوسط زمانی که کاربران صرف بازدید از صفحه وبسایت شما کرده اند.
  • درصد بازدیدکنندگانی که تنها یک صفحه از وبسایت شما را مشاهده کرده و آن را ترک نموده اند.
  • آمار بازدید از هر صفحه
  • نرخ تبدیل و …

شما می‌توانید با به کارگیری این اطلاعات وبسایت خود را ارتقا دهید تا تجربه ای به یادمانی و جذاب را برای کاربرانی رقم بزنید که به وبسایت شما مراجعه کرده اند.

۲. دسته بندی اختصاصی بازدیدکنندگان

یکی دیگر از کاربردهای بسیار مفید برنامه تحلیلگر گوگل، دسته بندی کردن بازدیدکنندگان است. اگر قدرت این ابزار را نادیده بگیرید، این احتمال وجود دارد که بخشی از اطلاعات مهم و حساس مربوط به بازدیدکنندگان وبسایت خود را از قلم بیندازید.

شما می‌توانید بازدیدکنندگان وبسایت خود را بر مبنای مشخصات فیزیکی از قبیل سن، جنسیت و نژاد، محل زندگی و سایر ویژگی های آماری گروه بندی کنید. اگر بخواهید داده های حاصل از این دسته بندی را مورد بررسی قرار دهید، کافی است به منوی اصلی رفته و گزینه “Audience”  را انتخاب کنید و بر روی “Intersts” یا “Demographic” کلیک کنید. این کاربرد بسیار مفید برنامه تحلیلگر گوگل گزارش های اختصاصی در مورد دسته بندی های صورت گرفته در اختیارتان قرار می‌دهد.

۳. فیلترهای چند کاناله

اگر می‌خواهید به درک صریحی از این موضوع دست یابید که بازدیدکنندگان چگونه محصولات و خدماتی را خریداری می‌کنند که شما به صورت آنلاین ارائه داده اید، این کاربرد برنامه تحلیلگر گوگل حسابی به دردتان می‌خورد. بازدیدکنندگان از کانال های مختلفی رهسپار وبسایت شما شده و نسبت به خرید محصولاتتان اقدام می‌کنند. این کانال ها ممکن است تبلیغات آنلاین شما باشد یا لینکی که در مطلب نوشته شده در وبلاگ خود منتشر کرده اید و شاید هم از طریق جستجوهای سازمانی سر از وبسایت شما در آورده اند. با کمک این ابزار شما می‌توانید اطلاعات مفیدی در خصوص نحوه دسترسی مشتریان به وبسایتتان کسب کنید و با به کارگیری درست و به جای این اطلاعات استراتژی بازاریابی آنلاین خود را بهبود بخشید. به علاوه شما می‌توانید این منابع را به گونه ای تنظیم کنید که شمار بازدیدکنندگانی که برای خرید به وبسایت شما مراجعه می‌کنند، به میزان چشمگیری افزایش یابد.

۴. بررسی سرعت سایت

یکی از اساسی ترین و ضروری ترین جنبه های یک سایت سرعت بارگیری (loading) آن است. اغلب کمپین های SEO تمام تمرکز و توجه خود را به سرعت سایت معطوف می‌کنند تا با یک تیر دو نشان بزنند؛ از یک سو تجربه کاربری بهتری برای بازدیدکنندگان به ارمغان آورند و از سوی دیگر رتبه کلی سایت را ارتقا دهند.

برای ارزیابی سرعت وبسایت خود کافی است به آیتم “Site Speed” مراجعه کنید. بر روی Behaviour -> Site Speed -> Overview کلیک کنید تا به اطلاعات مربوط به سرعت لود شدن وبسایت خود دست یابید و حتی با رفتن به قسمت “Speed Suggestions” در زیر مجموعه “Site Speed” می‌توانید امتیاز سرعت بارگیری صفحات پربازدید خود را به ترتیب مشاهده کنید و برای اصلاح و بهبود آنها طبق پیشنهاداتی که خود گوگل ارائه می‌کند اقدام کنید.

 

تحلیلگر گوگل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *