بازاریابی اینترنتی چیست و چه مزایایی دارد؟

بازاریابی اینترنتی چیست و چه مزایایی دارد؟نویسنده ترنم ایرجی on Nov 19رتبه 5.0

مزیت بازاریابی اینترنتی چیست؟ در این روزا، توجه جهان بر اینترنت متمرکز شده و افراد در هر سن، سابقه‌، نژاد و وضعیت اجتماعی در اینترنت فعالند، همچنین در شبکه‌های اجتماعی و عموما علاقه‌ی زیادی به دنبال کردن موضوعات مورد نظرشان در این شبکه‌ها پیدا کردن، بخاطر همینه که بحث بازاریابی اینترنتی و گسترش بازارهای آنلاین هم، حسابی داغه، چرا؟ برای اینکه هر کسب و کاری چه کوچک و چه بزرگ، به دلیل اینکه از رقیبان خود عقب نیافتد و حتی بتواند از‌آنها پیشی بگیرد نیازمند این است که برای کسب و کار خود بازاریابی آنلاین راه بیاندازد. بازاریابی اینترنتی الزامیست، تا برای اینکه خرید و فروش با سهولت بیشتری انجام شود این امر موجب افزایش موقعیت‌های فوق‌العاده‌ای برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ شده و‌آنها می‌توانند فروش بهتری از طریق بازاریابی وب داشته باشند. چون با توجه به حجم بالای کاری عموم مردم و داشتن مشغله‌های زیاد، ترجیح میدن برای انجام خریدهاشون و یا کارهای خدماتی مورد نیازشون، وقت زیادی صرف نکنند و خیلی راحت با گوشی‌های موبایل و شبکه‌های اجتماعی، بازارهای آنلاین مورد نظر خود را پیدا کنند و خرید و جستجو و یا سفارش خود را انجام دهند.
در نتیجه بازاریابی اینترنتی روشی مدرن و ضروری برای شرکت‌ها و صاحبان کسب و کارها شده است تا دسترسی به بازاریابی، مشتری مداری، سهم بازار/حجم فروش و نهایتا سودشان را افزایش دهند.
برخی از مزایای بازاریابی اینترنتی و تبلیغات آنلاین را می‌توان اینگونه بیان کرد:

 1. دسترسی جهانی و همگانی
 2. سازگاری بالا با چند وظیفه‌ای بودن
 3. تاثیر مداوم و ماندگار
 4. بازاریابی مبتنی بر تمام ساعات
 5. مقرون به صرفه بودن هزینه
 6. مقرون به صرفه بودن زمان
 7. اتوماسیون در مقابل نمایندگان
 8. سرویس تحویل سریع، آسان و راحت
 9. پیگیری و ارتباطات پس از فروش
 10. تبلیغات در بازارهای هدف
 11. انجام سریع تراکنش‌ها به استفاده از سرویس پرداخت دیجیتالی
 12. تنوع
 13. سنجش استاندارد عمل و عکس‌العمل

 

دسترسی جهانی

نخستین مزیت بازاریابی اینترنتی : دسترسی همگانی و جهانی

برای صاحبان کسب و کار و بازاریان چه چیزی مهم‌تر از این است که کالاها و خدماتشان را در ابعاد وسیع به نمایش درآورند؟

اینترنت و کسب و کارهای آنلاین در مقیاس‌های بزرگ و متوسط امروزه برای میلیون‌ها کاربر آنلاین در دسترس است. تبلیغات شما با استفاده از روش‌های بازاریابی آنلاین مثل بازاریابی از طریق رایانامه (بازاریابی ایمیلی)، بازاریابی از طریق متون/وبلاگ، بازاریابی با استفاده از رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیلک (PPC)، به چشم کاربران می‌آید و زمانی که تعداد مشتریان شما از طریق این عوامل زیاد شده باشد، پول بیشتری به دست آورده و به هدف نهایی کسب و کارتان خواهید رسید.

 

چند وظیفگی

دومین مزیت بازاریابی اینترنتی : سازگاری بالا با چندوظیفه بودن

یکی از مزایای اصلی بازاریابی اینترنتی، امکان حضور میلیون‌ها مشتری و مصرف کننده به طور همزمان است. وقتی که زیر ساخت کارآمد است، بدون اینکه رضایت مشتریان از خرید اقلام گوناگون کاهش یابد، تراکنش‌های خرید و فروش درون این ایالت مجازی انجام می‌شود.

 

سومین مزیت بازاریابی اینترنتی : تاثیر مداوم و ماندگار

مزیت خیلی خوب بازاریابی اینترنتی تاثیرات ماندگار و اساسی آن است. بازاریابی محتوا روی وبلاگ‌ها و وب‌ سایت‌ها همچنان کاربردی باقی می‌مانند و برای ارتقاء محصولات و خدمات شما سالها بعد از اینکه تلاش‌های بازاریابی‌تان روی محتوا یا محصولات به پایان رسیده، کارکرد دارد. این شیوه بازاریابی که می‌توان از آن به بازاریابی کتاب الکترونیکی یاد کرد، تاثیری بلند مدت خواهد داشت. برای مثال اگر شما در تدارک کمپینی برای بالا بردن ترافیک صفحه اصلی سایت خود هستید، قدرت ماندگاری چنین بازاریابی‌هایی تا سالها پس از تمام شدن کمپین شما بجای خواهد ماند. برای خواندن عوامل موفقیت در بازاریابی محتوا میتوانید اینجا کلیک کنید.

 

بازاریابی 24 ساعته

چهارمین مزیت بازاریابی اینترنتی : بازاریابی برای تمام ساعات

بازاریابی اینترنتی ۲۴ ساعته است. تلاش‌های بازاریابی شما ۲۴ ساعت در شبانه روز، هفت روز در هفته است. شما نه نگران ساعت شروع هستید و نه نگران اضافه‌کاری و دستمزد کارمندان. تفاوت‌ها/ تغییرات ساعات جهانی و منطقه‌ای بر دسترسی به وبسایت شما تاثیری ندارد و هر زمان که اشخاص کامپیوتر را روشن کنند و به اینترنت وصل شوند ، می‌توانند کمپین‌های شما را دیده و با آن ارنباط برقرار کنند و این شیوه با شیوه بازاریابی سنتی و آفلاین در تضاد است. کاربران هر وقت که راحت هستند و در هر بازه زمانی که بخواهند، می‌توانند بدون نگرانی از تعطیل شدن، محصولات پیشنهادی را بررسی کرده و ساعت شروع و پایان خرید را خودشان تعیین ‌کنند.

 

مقرون به صرفهپنجمین مزیت بازاریابی آنلاین : مقرون به صرفه بودن از نظر هزینه

بازاریابی اینترنتی نیازمند هیچ سرمایه‌ی اولیه‌ای نیست و سرمایه کمی نیاز دارد. شما ممکن است که بازاریابی وبلاگی، بازاریابی رسانه‌ی اجتماعی، بازاریابی ایمیلی را با سرمایه‌ای کمتر از بازاریابی سنتی که تا حد زیادی بر عامل تولید نهفته است (زمین تولید، سرمایه، نیروی کار، تاسیس شرکت) انجام دهید. برای بازاریابی آنلاین هیچ یک از اینها لازم نیستند و این به معنی کاهش هزینه‌ تولید، تبلیغات و بازاریابی است، زیرا هیچ پولی برای نیروی انسانی، تهیه‌ محل کسب و کار و واسطه‌ها صرف نشده است. در بازاریابی آفلاین سنتی چون روزنامه، رادیو، تلویزیون و بنرهای تبلیغاتی ممکن است مبالغ زیادی هزینه شود، درحالیکه کسری از آن را می‌توان صرف تبلیغات اینترنتی کرد.

 

ششمین مزیت بازاریابی اینترنتی : مقرون به صرفه بودن از نظر زمان

شروع به کار در دنیای بازاریابی اینترنتی سریع و آسان است. شما می‌توانید در هر زمانی که برایتان مناسب است دست به شروع یک کمپین تبلیغاتی بزنید. برای مثال، ایمیل مارکتینگ از بهترین استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی است که می‌توان آنرا در عرض چند ساعت آماده کرد. در عرض چند دقیقه پاسخ خودکار آماده کرد و حتی با وجود یک نفر در لیست مشترکین بازاریابی را آغاز نمود.

مطالعه فرمایید :  اینترنت چه نقشی در بازاریابی و فروش محصولات دارد؟

 

اتوماسیون بازاریابی

هفتمین مزیت بازاریابی اینترنتی : اتوماسیون در مقابل نمایندگان

فایده‌ی دیگر بازاریابی اینترنتی قدرت آسان اتوماسیون یک کلیک موس است. در بازاریابی‌ و کسب و کارهای آفلاین، بازاریابان از سود نمایندگان برای سرمایه‌گذاری در کارهای مختلف استفاده می‌کردند، درحالیه در بازاریابی اینترنتی موقعیت بهتری برای رسیدن به موفقیت وجود داشته و تمام جنبه‌های کسب و کار بطور کاملا خودکار انجام می‌شود. و شما برای انجام کمپین تبلیغاتی خود به دنبال بهترین‌‌ها هستید و با سپردن به مجموعه‌ای با تجربه در این زمینه، تیلیغات و بازاریابی محصولاتتان به خودی خود انجام می‌شود و می‌توانید زمانتان را صرف کارهای دیگری ‌کنید.

 

هشتمین مزیت بازاریابی اینترنتی : سرویس تحویل سریع، آسان و راحت

بازاریابی اینترنتی فوق‌العاده راحت و به آسانی در دسترس است. مصرف کنندگان متحمل هیچ هزینه‌ای برای دستیابی به بازارهای اینترنتی سراسر جهان نمی‌شوند و این امر موجب حذف هزینه‌های‌ حمل خرید کالا در مرزهاست. این امیتاز بزرگی برای واردکنندگان است چون‌آنها سفارش آنلاین داده‌اند و کالا را در منزلشان دریافت کرده‌اند. چه تجربه‌ای بهتر از خریدی به این آسانی، در حالیکه در اتاقتان با یک لیوان آب میوه و پشت میزتان نشسته‌اید، استراحت میکنید و خریدتان را انجام می‌دهید.

 

نهمین مزیت بازاریابی اینترنتی شماره : پیگیری و ارتباط پس از فروش

در بازار سنتی و آفلاین این یک روش معمولی است که پس از خرید فروشندگان کارت‌های ویزیت‌شان را به مشتریان می‌دهند. اما در اغلب موارد، مشتریان کارت‌ها را گم می‌کنند و درست زمانی که نیاز به خدمات پس از فروش دارند به این فکر می‌کنند که کارت کجاست، در صورتیکه مشتریان هیچگاه به فکر سر زدن به فروشنده نیستند. در بازاریابی اینترنتی، تامین کنندگان به آسانی آدرس‌های پست الکترونیکی خریداران و خریداران آتی را بدست می‌آورند.
آنها بازاریابی پیگیری را شروع می‌کنند تا از طریق سرویس ایمیل‌های پاسخگوی خودکار مشتریان جدید باشند، در حالیکه در بازاریابی آفلاین و سنتی، فروشندگان روابط را بعد از فروش برای مشتریان موجود بوجود می‌آورند.
ایمیل اطلاعات با ارزشی درمورد کالای خریداری شده، تخفیف‌های ویژه، کوپن‌های موجود کالاها و خدمات معرفی محصولات جدید را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. رسانه‌های اجتماعی راه‌ خوبی برای تعامل مداوم با مشتریان‌تان است و‌آنها را به مخاطبان ارزشمندی برای شما تبدیل می‌کند. از سوی دیگر هنگام تصمیم گیری در مورد خرید دچار سردرگمی و تغییر نظر نمی‌شوند.
یک کیفیت منحصربفرد بازاریابی اینترنتی پاسخگویی سریع و آماده به درخواست‌ها و شفاف سازی در مورد خدمات و محصولات است.

 

بازار هدف

دهمین مزیت بازاریابی اینترنتی : تبلیغات در بازارهای هدف

بازاریابی اینترنتی از عوامل بسیاری چون جنسیت، سن، مکان، علایق و سرگرمی‌ها سود می‌برد. این عوامل می‌توانند در هدفمندی کمپین‌های تبلیغات و بازاریابی تعیین کننده باشند. این فاکتورها بازار هدف ایجاد می‌کنند و برای مثال تبلیغات خود را میتوان برای قشر خاصی طراحی کرد.
هدف قرار‌دادن در تبلیغات بازار سنتی مثل تلویزیون، رادیو، مجله، روزنامه می‌تواند بدون بدست آوردن هیچ موفقیتی سخت باشد. اما در وب، می‌توانید این هدفگیری را براساس علایق،سن و بسیار فاکتورهای دیگر، طراحی و منتشر کرد.

 

مزیت یازدهم بازاریابی اینترنتی : انجام سریع تراکنش‌ها با استفاده از سرویس پرداخت دیجیتالی

با سرویس پرداخت دیجیتالی، انجام تراکنش‌های آنلاین به راحتی قابل انجام است و نیازی به حمل حجم زیادی پول نقد به همراه خریدار یا فروشنده نیست و حتی لازم نیست تا برای وصول چک مراجعه کنند. تسویه‌ تراکنش فرآیند پرداخت بوسیله‌ شرکت پردازش پرداخت دیگری انجام می‌شود.

 

مزیت دوازدهم بازاریابی اینترنتی : تنوع

تنوع در بازاریابی و تبلیغات برای جذب مشتری هدفی بسیار مهم است و باید از تاکتیک‌های مختلفی برای رسیدن به خریدان آتی استفاده کرد و بازاریابی آنلاین چنین تنوعی را برای شما بسیار ساده کرده است. البته بهتر است که بازاریابی اینترنتی کسب و کارتان را به دست کاردان بسپارید تا تمامی این موارد به صورت کاملا حرفه‌ای و اصولی و برنامه ریزی شده انجام شود تا بتوانید به نتیجه مطلوب خود دست یابید. تبلیغات اینترنتی شما باید با شکل‌های مختلف برای جلب مجموعه افرادی خاص ایجاد و منتشر شود. این نوع تبلیغات و تنوع بازاریابی در بازاریابی اینترنتی نهایتا تاثیری رو به رشد بر موفقیت کسب و کار آنلاین شما خواهد داشت.

 

مزیت سیزدهم بازاریابی اینترنتی : سنجش استاندارد عمل و عکس‌العمل

برای سنجش استاندارد عملکرد و تاثیر آن، کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات بازاریابی شما باید بررسی شود.

 • کدام کمپین‌ها بهتر و کدام‌ها مناسب نیستند.
 • چرا بعضی کمپین‌ها با شکست مواجه می‌شوند و چه مواردی باعث موفقیت برخی کمپین‌ها می‌شوند.
 • گام‌های عملی برای بهینه سازی استراتژی‌های تبلیغاتی و بدست آوردن نتایج بهتر کدامها هستند.
 • رفتارها، علایق و نیازمندی‌های مشتریان چه هستند.
 • چه مواردی برای موفقیت در برگزاری کمپین‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

 

نتیجه گیری

نتیجه گیری

مزایای بازاریابی اینترنتی بسیار زیاد است و با توجه به شرایط این روزها که اکثر افراد برای خرید کردن و یا برای بررسی محصول و یا خدمت مورد نیازشان از اینترنت استفاده می‌‌کنند و ساعات زیادی را در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌‌کنند، بازاریابی اینترنتی نیازی اساسی برای هر کسب و کاری محسوب می‌‌شود چه کسب و کارهای بزرگ و چه کوچک و برای دستیابی به موفقیت و رشد کسب و کارتان بهتر است که این امور را به دست افرادی بسپارید که در این زمینه فعالیت می‌‌کنند و به قول معروف کارتان را به کاردان بسپارید. شاید عده‌ای تصور کنند که بازاریابی اینترنتی و بخصوص بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی کاری است که خودشان به شخصه می‌‌توانند از عهده آن بر بیایند ولی این تصوری کاملا اشتباه است زیرا بدون در نظر گرفتن استراتژی‌های لازمه و برنامه ریزی‌های دقیق، نمیتوان به نتیجه مورد نیاز دست یافت.
در صورت نیاز به مشاوره جهت توسعه کسب و کار خودتان در دنیای مجازی با رسپیناتک تماس حاصل نمایید.

2 دیدگاه ها

 1. طیبه فرخی گفت:

  با خوندن مطلب فوق فهمیدم که چقدر اطلاعاتم در این زمینه پایین بوده. ممنونم که اطلاعات خوبی رو در اختیار کاربران قرار میدید تا بتونن توی کسب و کاری که میخوان آغاز کنن و یا آغازش کردن پیشرفت کنن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه رسپیناتک