۵ مثال گیمیفیکیشن های اجتماعی که دنیا را نجات دادند

شبکه های اجتماعی و تحلیل آنها
۱۵ دی ۱۳۹۵
بازاریابی-از-طریق-ایمیل
۲۰ نکته برای توسعه یک فعالیت موفق بازاریابی از طریق ایمیل
۲۲ دی ۱۳۹۵
نمایش همه

۵ مثال گیمیفیکیشن های اجتماعی که دنیا را نجات دادند

گیمیفیکیشن
5 مثال گیمیفیکیشن های اجتماعی که دنیا را نجات دادندنویسنده محیا یوسفیان on Jan 7رتبه 4.5

به جرات می توان گفت که گیمیفیکیشن های اجتماعی در مواردی توانسته اند باعث نجات زندگی ما انسان ها شوند و مسیر آینده ی زندگی ما را تحت تاثیر قرار بدهند. در این مقاله ۵ مثال گیمیفیکیشن را با هم بررسی می کنیم. با آژانس دیجیتال مارکتینگ رسپیناتک همراه باشید:

۵ مثال گیمیفیکیشن های اجتماعی که دنیا را نجات دادند

نمونه های زیر به ما نشان می دهند که چگونه یک گیمیفیکیشن (Gamification) خوب می تواند به شکل غیر قابل انکاری، باعث نجات زندگی های بیشتری در آینده شود.

مثال گیمیفیکیشن شماره ۱:

Foldit یک بازی پازلی که در تحقیقات مربوط به ایدز جهش بزرگی را ایجاد کرد.

تا سال ۲۰۰۹ بیماری ایدز نزدیک به ۳۰ میلیون نفر را کشته بود و نزدیک به ۱۵ سال دانشمندان به دنبال این بودند که ساختار شفافی را کشف کنند تا بتوانند نوع خاصی از ویروس که باعث ابتلا به این بیماری می شد را از بین ببرند ولی این تلاش ها به نتیجه دلخواه نمی رسید.

خوشبختانه دانشگاه واشنگتون توانست بازی فولدیت را به عنوان یک بازی پازلی آنلاین در مورد ساختار پروتئین ها طراحی کند که با استفاده از ساختار بازی پازل به مردم این فرصت را می دهد که هم بازی کنند و هم برای کشف ساختارهای پروتئینی مورد نظر دانشمندان با هم رقابت کنند. خوشبختانه با ثبت نام و رقابت سرسختانه ۲۴۰۰۰۰ نفر در این بازی، مشکل ۱۵ ساله دانشمندان برای کشف ساختار این ویروس خاص، در عرض ۱۰ روز حل شد.

۱۵ سال در مقابل ۱۰ روز؟! شاید باورنکردنی به نظر برسد اما این بازی، زندگی بسیاری از افراد دوست داشتنی زندگی شما را نجات داده است.

بازی Foldit

مثال گیمیفیکیشن شماره ۲:

Pain squad بازی که به بیماران سرطانی کمک کرد تا با بیماری خود مبارزه کنند

این بازی که برای موبایل طراحی شده، از طرفی به کودکان کمک می کند که راحت تر با بیماریشان مبارزه کنند و هم اطلاعات مورد نظر دانشمندان را در اختیار آنها قرار می دهد. درمان سرطان نه تنها دردناک است بلکه گاهی بیمار را از به دست آوردن سلامتیش نا امید می کند. دانشمندان و پزشکان برای این که بتوانند راحت تر کودکان را درمان کنند احتیاج داشتند که میزان درد کودکان را هر روز اندازه گیری کنند تا بفهمند چه چیزی درست کار می کند و چه چیزهایی آن طور که می خواهند پیش نمی رود. اما متاسفانه کودکان به خاطر ناتوانی ناشی از بیماری تمایلی به همکاری در مورد میزان دردشان نداشتند، به همین خاطر یک کمپانی در تورنتوی کانادا با طراحی یک بازی همراه با جوایز و ماموریت های هیجان انگیز به کودکان انگیزه همکاری با پزشکان را داد که هم به پزشکان برای درمان راحت تر کودکان کمک کرد، هم کودکان با انگیزه و هیجان بیشتری برای درمان بیماریشان مبارزه کردند.

مثال گیمیفیکیشن بازی Pain squad

مثال گیمیفیکیشن شماره ۳:

Zamzee، بازی که کودکان را وادار به تحرک بیشتر کرد

مطالعات نشان می دهد که این روزها میزان فعالیت کودکان ۹ تا ۱۵ ساله به شدت کاهش پیدا کرده و این مساله خود منجر به ابتلا کودکان به بیماری هایی مثل دیابت و چاقی و… می شود.
کودکان می توانند اطلاعات مربوط به میزان فعالیت خود را روی یک وب سایت بارگذاری کرده و ببینند که چه مقدار امتیاز به دست آورده اند و چالش های موجود در بازی را برای به دست آوردن امتیازات بیشتر تجربه کنند.
این بازی نشان داد که میزان فعالیت کودکان به میزان ۵۹ درصد افزایش پیدا کرده و این امر کمک می کند که کودکان برای رفتن به باشگاه های ورزشی در سن بزرگسالی انگیزه بیشتری داشته باشند.

مثال گیمیفیکیشن Zamzee
مثال گیمیفیکیشن شماره ۴:

Khan، آکادمی که مردم را از طریق آموزش های آنلاین بازی گونه، عاشق یادگرفتن می کند

آدم ها تمایل ذاتی به یاد گرفتن دارند ولی همان طوری که همه ما در دوران مدرسه و دانشگاه تجربه کرده ایم، ایرادات سیستم های آموزشی علاقه ای به یادگیری در دانش آموزان و دانشجویان ایجاد نمی کند، آکادمی خان یا کان با استفاده از ویدئو های بارگذاری شده در یوتیوب توانست مجموعه ای بالغ بر ۳۰۰۰ دوره آموزشی در مورد ریاضی، فیزیک، اقتصاد و شیمی ایجاد کند که مردم را به یادگیری علاقه مند کرده و انها را وادار به پیگیری اموزش های خود کند.این اکادمی از بسیاری از مکانیزم های بازی برای ایجاد کلاس های اموزشی خود و ایجاد انگیزه بیشتر برای یادگیری، استفاده کرده است. بسیاری از مردم در مورد روش این اکادمی گفته اند که فکر نمی کردند که از یادگیری ریاضی لذت ببرند ولی حالا از این آکادمی به خاطر مهارت های اموزشی بی نظیرش ممنون هستند.

مثال گیمیفیکیشن Khan
مثال گیمیفیکیشن شماره ۵:

Opower، مردم را در قبال مصرف انرژی مسوولیت پذیر کرد

مساله انرژی یک مساله مهم و حیاتی در کره زمین است. انرژی امکان تولید و حمل و نقل را برای مردم همه کشورها فراهم کرده ولی در بسیاری از موارد هم موجب جنگ های بزرگ شده است.
Opower سعی کرد با استفاده از گیمیفیکیشن مردم را به استفاده درست از انرژی تشویق کند.
در واقع این شرکت تلاش کرد که بفهمد مردم چه مقدار انرژی مصرف می کنند و انها را وارد رقابت با همسایه هایشان کرد و انها را به مراحل جدیدی از مسابقه وارد کرد. در نهایت این امر موجب صرفه جویی ۲ درصدی در مصرف انرژی شد که به معنی استفاده از ۱ ترا وات انرژی کمتر در جهان و ۱۲۰،۰۰۰،۰۰۰ میلیون پول قبض کمتر و الودگی کمتر برابر با ۱۰۰،۰۰۰ ماشین کمتر در جاده ها شد.

مثال گیمیفیکیشن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *