لزوم داشتن استراتژی در بازار رقابتی، و تفاوت آن با بازار انحصاری

بازاریابی دیجیتالی
به ١٠ دلیل شرکتها باید بر روی بازاریابی دیجیتالی سرمایه گذاری کنند
۴ شهریور ۱۳۹۶
مصاحبه کاری
به جریان درآوردن ارتباطات بیمارستان‌ها (مصاحبه)
۱۶ شهریور ۱۳۹۶
نمایش همه

لزوم داشتن استراتژی در بازار رقابتی، و تفاوت آن با بازار انحصاری

استراتژی در بازار رقابتی
لزوم داشتن استراتژی در بازار رقابتی، و تفاوت آن با بازار انحصارینویسنده کاوه متولیان on Sep 1رتبه 5.0

استراتژی در فضای رقابتی تعریف می شود. به این معنی که استراتژی در فضایی که رقابت وجود ندارد مثل بازار منوپلی ( بازار انحصاری ) و اولیگوپولی ( بازار انحصار چند جانبه ) توجیه ندارد.

به عنوان مثال اگر فروشگاه های زنجیره ای در تهران مثل شهروند، شرق، کوروش، جانبو و … مدام جشنواره برگزار می کنند، تبلیغ می کنند و سعی دارند محیط لذت بخش خرید را برای مشتریان ایجاد کنند به این دلیل است که در بازاری کاملا رقابتی حضور دارند و نیاز دارند برای پیشرفت در این بازار استراتژی هایی مفید و کارآمد را در زمینه بازاریابی اجرا کنند. در این مقاله به بررسی تفاوت میان بازار انحصاری و بازار رقابتی پرداخته ایم و چند نمونه از بازار انحصاری را برایتان نام برده تا به درک بهتری از این موضوع برسید که استراتژی مختص بازارهای رقابتیست نه بازارهای انحصاری. با آژانس دیجیتال مارکتینگ رسپیناتک همراه باشید:

در بازارهای انحصاری چه چیزی به جای استراتژی بکار می رود؟

کاتلر (پدر بازاریابی مدرن) در این خصوص می گوید: دزدی، زورگیری و انواع سرقت با بازارهای انحصاری هم معنی هستند.

نمونه بازار انحصاری، بازار سیم کارت در دهه هشتاد شمسی است.که به دلیل نبود رقابت، مخابرات تعیین کننده قیمت بود نه بازار. بنابراین قیمت سیم کارت حدود یک میلیون و دویست هزار تومان بود ( تقریبا هم قیمت سریعترین کامپیوترهای آن زمان ). ضمن اینکه مخابرات بود که تعیین می کرد که چه زمان سیم کارت را دریافت می کنید و طبیعتا هیچ اعتراضی نمی توانستید بکنید.

با ورود ایرانسل و شکستن انحصار یکجانبه، قیمت سیم کارت به شدت پایین آمد و دیگر نیازی نبود تا مدت زمان طولانی در صف دریافت سیم کارت بمانید.

در بازارهای انحصاری لابی و جنگ روانی جایگزین استراتژی می شود.

به عنوان مثال اوپک مدیر بازاریابی ندارد و البته که احتیاجی هم به آن ندارد. نه بیلبوردی دارد و نه کمپین برگزار می کند. در اوپک مهم ترین ابزار فروش نفت، ایجاد جنگ روانی و لابی است.

نمونه دیگر در این باب خودرو است. یک زمانی کمپینی به نام “نه به خودرو ایرانی” به راه افتاد. این گره به دست لابی و جنگ روانی باز شد نه استراتژی و بازاریابی.

به شرکت هایی که انحصار را در دست دارند اصطلاحا Price Maker یا قیمت گذار می گویند و به شرکت هایی که در بازار رقابت کامل با هم در حال رقابت هستند اصطلاحا Price Taker می گویند، به این معنی که قیمت را از بازار دریافت می کنند. چون اگر قیمت گذاری غیر عرف بازار انجام دهند (مثلا قیمت را بالاتر از بقیه قرار دهند) خود به خود از بازار خارج می شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *