دستورالعمل های اساسی در طراحی سایت یک برند

موفقیت بازاریابی ایمیلی
۳۴ نکته در افزایش موفقیت بازاریابی ایمیلی
۱ آبان ۱۳۹۵
طراحی به یادماندنی
۷ نکته مهم برای طراحی یک وبسایت به یاد ماندنی
۱۲ آبان ۱۳۹۵
نمایش همه

دستورالعمل های اساسی در طراحی سایت یک برند

طراحی وبسایت
دستورالعمل های اساسی در طراحی سایت یک برندنویسنده محمدرضا رنجبر on Oct 25رتبه 5.0

طراحی سایت یک برند ، تعهد ساده ای نیست. قرار است بخش عمده ای از ویژگی ها را در قالب وب سایت معرفی نمایید. ابتدا باید تعیین شود که قرار است بازسازی صورت گیرد یا یک طراحی را از پایه شروع کنید؟ این خود یک چالش است و حس هیجان در تیم شما و مدیران مربوطه برای شروع یک پروژه می تواند تصمیم گیری را در این باره سخت تر نماید.

خب شما سفارش پروژه را گرفتید، حال موفقیت شما بستگی به این دارد که چطور برنامه ریزی کرده و تیم خود را آماده کنید. پیشنهاد من برای شروع، به اشتراک گذاشتن اطلاعات اصلی برند بین طرفین پروژه است. هر پروژه روند خود را می طلبد و این فقط یک پیشنهاد است. بزرگترین دارایی شما تیمتان است و می بایست با این تیم، بخش های مختلف وب سایتتان را طراحی کنید. پس لازم است اشاره ای به برخی مسئولیت ها و نقش های مورد نظر این تیم داشته باشیم:

گزارش دهی: چه فردی مسئول ارتباطات و گزارش دهی عملکرد به مدیران پروژه است؟
محتوا: گاهی اوقات پروژه ای دارای وب سایت بوده و نیاز به طراحی دوباره دارد یا اینکه پروژه ای تابحال وب سایت نداشته و نیاز به طراحی وب سایت دارد. در هر دو صورت فردی باید وجود داشته باشد که مسئول جمع آوری یا نوشتن محتوا باشد. در برخی سازمان های بزرگتر، یک گروه را مختص اینکار تعیین می کنند.
تجزیه و تحلیل: چه کسی مسئول تجزیه و تحلیل خواهد بود؟ باز هم شما با طراحی دوباره سایت یا طراحی اولیه یک وب سایت روبرو هستید. برای طراحی دوباره می بایست اهمیت محتوا و صفحات قدیمی را در نظر گرفته و مواردی مثل تاثیر جستجوگرها و بررسی پیشرفت سایت را جدی بگیریم. آیا این فرد قابلیت آنالیز و اندازه‌گیری تاثیرات نسخه “دوباره طراحی شده” وبسایت را با نسخه فعلی دارد؟ پیشرفت سایت شما در گرو این موضوع است.
طراحی: چه فردی با تجربیات کاربران و طراحی گرافیکی سایت آشنایی دارد؟ مسئولیت بررسی کلی و تخصصی سایت از لحاظ طراحی بسیار مهم است.
توسعه: چه کسی ساخت وبسایت را مدیریت می کند؟ مستند سازی و پیگیری عملکرد فنی ویژگی های یک سایت جدید به عهده کیست؟
هاستینگ: آیا شما تیم هاستینگ دارید یا فردی را برای اینکار گمارده اید؟ این افراد نقش مهمی را در زمان ساخت وب سایت جدید و بررسی مواردی از قبیل سرعت و امنیت، ایفا می کنند.

 

دستورالعمل های اساسی در طراحی سایت و برندینگ

سازگارسازی تیم طراحی و تولید محتوا با وظایفشان در یک پروژه به این دستورالعمل ها بستگی دارد. آن ها می بایست درک صحیحی از پروژه داشته باشند تا بتوانند در زمان انجام کار، تمام قابلیت های خود را بروز دهند. در اینجا به چند مورد از این دستورالعمل ها اشاره می کنیم:

تایپوگرافی: چه فونتی در حال استفاده است؟ فونت جایگزین آن چیست؟ آیا نیاز به یک مجوز برای سایتتان دارید؟
تصاویر و پیکر نگاری: چگونه تصاویرتان را جایگزین می کنید؟ دوست دارید که تیمتان چه نوع تصاویر و گرافیکی را در طراحی ها بکار ببندد؟
پیام: چه لحنی جهت اعمال در محتوا سایت مورد توجه شماست که تولید کنندگان محتوا می بایست رعایت نمایند؟
رنگ بندی: رنگ بندی برند رانتخاب کرده اید؟

مسیر مستقیم به هدفتان اینگونه میسر خواهد شد.

 

طراحی

دانش و اطلاعات

در زمان شروع یک پروژه ضروری است بدانید مشتری شما از کجا شروع کرده، در کدام مرحله هست و مقصودش چیست! طبق یکسری مراحل که در ذیل به آن ها اشاره می کنیم میتوان به پاسخ این سوالات رسید:

یادآوری: به یاد آورید دلایلی که شما را از رقبایتان متمایز می کند. موارد بارز و شاخص که معرف برند شما می باشند را با خود مرور کنید. شما در میادین توانسته اید از رقبایتان پیشی بگیرید و انتخاب شوید و این است آن دلایلی که منجر به انتخاب شما شده.
قابلیت ها: چه قابلیت هایی در سایت شما موجود است که قصد انتقال آن ها به سایت جدید را دارید؟ آیا به درگاه پرداخت نیاز پیدا می کنید؟ و یا صفحه ای از سایتتان هست که نیاز به رمزگذاری داشته باشد؟
دسترسی: چگونه گروه تجزیه و تحلیل شما به مواردی مثل آنالیزور ها دسترسی دارند؟ تیم شما نیاز به آگاهی از تمام اختیارات مرتبط با وب سایت قدیمی دارد. مانند FTP ، اطلاعات ورود به پنل ادمین سایت، اطلاعات ابزارهای چت و …
قراردادهای نامگذاری: در آینده قراردادهای نامگذاری مانند نام‌گذاری صحیح و الگودار عکس ها و مطالب، کلید سازمان شما برای مدیریت محتوا می باشد. در اینجا خودِ الگوها مهم نیستند، بلکه سازگاری آن ها با هم و یافتن ساده و سریع‌تر آن‌هاست که کاربردی و حائز اهمیت است .
افراد: شناخت مخاطبانتان کمک می کند تا شما محتوایتان را به بهترین نحو آماده کنید. وجود این شناخت باعث می شود، تیمتان محتوایی را انتخاب کند که متنوع ترین مخاطبان را در بر می گیرد.
تست اهداف: میزان موفقیتتان در یک پروژه را اندازه بگیرید. اگر متعهد به بهبود مستمر سایت هستید، ملزم به استفاده از ابزارهای اپتیمایز هستید.

 

تولید محتوا

مضمون و محتوا

در نهایت این محتوای سایتتان است که بیشتر مورد بررسی و بازدید قرار می گیرد؛ حال آیا محتوای سایتتان به قدری جذاب هست که بازدیدکنندگان را ترغیب به وارد شدن به سایت شما کند یا خیر؟ این چیزی‌ست که باید دائما به فکر بهبود آن باشید.

در پایان، موفقیت شما در پروژه بستگی به این دارد که تیم خود را به خوبی آماده‌سازی کرده اید یا خیر. ما می دانیم که هر پروژه متفاوت است و هر یک نیازهای خود را دارند اما امیدواریم که کمی شما و تیم بازاریابی‌تان را به فکر کردن در مورد گام های بعدی نزدیک کرده باشیم. شما هم اگر مواردی از این مقاله را به کار می گیرید, پس مطمئنا تجربیاتی دارید که در بخش دیدگاه می توانید آن ها را با ما به اشتراک بگذارید.

محمدرضا
محمدرضا
علاقه‌مند به حوزه طراحی سایت هستم و حرفایی هم توی PES 2016 دارم برای گفتن :)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *