طراحی ریسپانسیو : یک وبسایت در تمام پلتفرم ها – بخش دوم

مفهوم UX و تفاوت آن با UI
۲۹ دی ۱۳۹۵
ساختار برند
ساختار برند
۶ بهمن ۱۳۹۵
نمایش همه

طراحی ریسپانسیو : یک وبسایت در تمام پلتفرم ها – بخش دوم

طراحی ریسپانسیو
طراحی ریسپانسیو : یک وبسایت در تمام پلتفرم ها - بخش دومنویسنده Reza on Jan 21رتبه 5.0

طراحی ریسپانسیو بهترین راه ممکن برای بهینه سازی سایت شما جهت نمایش در موبایل است، در بخش اول این مقاله به کلیات طراحی ریسپانسیو اشاره کردیم و حالا قصد داریم مباحث تکمیلی از جمله زمان، هزینه و بهینه سازی را بررسی کنیم.

آیا همه چیز خوب پیش می ‌رود؟

– مدت زمان لود سایت: این زمان برای سایت هایی که از طراحی ریسپانسیو بهره می برند نسبت به سایت های غیر ریسپانسیو می تواند کمی بیشتر باشد چون معمولا نیاز به بارگزاری ورژن های متعدد تصاویر و استایل های محتوا است با این حال سازندگان مرورگرها در حال گسترش تکنیک هایی برای بهبود این روند هستند.

طراحی ریسپانسیو
– مدت زمان طراحی سایت: طراحی، برنامه ریزی و بازه های زمانی در نظر گرفته شده برای وب سایت های ریسپانسیو به مراتب وقت گیر تر است چون شما طراحی و تست طرح را بر روی سایز های مختلف صفحه نمایش بکار می گیرید.
– مدت زمان توسعه سایت: توسعه سایت نیز زمانبر می شود زیرا تست سایت باید در دستگاه ها و مرورگر های بیشتری انجام پذیرد که این امر زمان بیشتری از تیم توسعه ی سایت خواهد گرفت.
– هزینه راه اندازی سایت: بعنوان یک قاعده کلی، هزینه طراحی سایت ریسپانسیو ۳۰% از طراحی غیر ریسپانسیو بیشتر است. البته زیاد نگران این موضوع نباشید زیرا شما این هزینه را از طریق کاربران دستگاه هایی که سایت ریسپانسیو برای آنها به خوبی نمایش داده می شود ( مثل کاربران موبایل ) جبران خواهید کرد حتی در بسیاری از موارد این هزینه سود زیادی بهمراه خواهد داشت.

هزینه ریسپانسیو

چه زمانی به سمت ریسپانسیو برویم!

اجرای طراحی ریسپانسیو یک سایت می تواند مهمترین بخش توسعه یک کسب و کار باشد که نباید از قلم بیافتد اما چند نکته وجود دارد که این امر را آسانتر و موثر تر می کند:
– تجزیه و تحلیل بازدیدها: آیا تعداد کاربران دستگاه های موبایل برای کسب و کارتان در حدی می باشند که ارزش سرمایه گذاری جهت بحث ریسپانسیو را داشته باشد؟ اگر بازدید های سایتتان از طریق موبایل به حدود ۲۰% می رسد می توان گفت که از سرمایه گذاری در طراحی ریسپانسیو سودی عایدتان خواهد شد. بدین منظور شما باید به طور منظم ترافیک بازدیدهای سایت را تجزیه و تحلیل کنید تا بهترین و بروزترین استراتژی را درمورد آن پیاده کنید.

تجزیه و تحلیل وبسایت
– نیاز سنجی: تنها به آنالیزها اطمینان نکنید. بررسی کنید که کاربران موبایلی چه بخش هایی را بیشتر بررسی می کنند. به طور مثال اگر آنها اطلاعات تماس شما را بیشتر بازدید می کنند شما باید به فکر ساخت یک صفحه تماس ریسپانسیو باشید. در واقع مطمئن شوید که بخش های دوباره طراحی شده جوابگوی کاربران مختلف با دستگاه های مختلف باشد.
– بودجه: طراحی ریسپانسیو شما را متحمل بار هزینه ی اضافی خواهد کرد پس نیم نگاهی هم به بودجه مختص اینکار داشته باشید. ضمنا قبل از شروع نیاز به برنامه ریزی و آنالیز هزینه دارید تا در آینده در مواجهه با مسائل مالی پروژه ها به مشکل برنخورید.
– زمان سنجی: بهترین زمان ریسپانسیو سازی سایت وقتی است که شما مطمئن باشید می توانید یک بازطراحی کامل داشته باشید؛ خب تغییر ظاهر، سبک و چهارچوب سایت غیر ممکن نیست اما بازطراحی صفر تا صد مقرون به صرفه هست یا نه؟ پس وضعیت سایت فعلی را در نظر بگیرید و مواردی مثل تجربه کاربری، طراحی و توسعه را در آن بگنجانید و نتیجه این خواهد شد که عملکرد تیم شما بهینه تر و موثر تر خواهد بود.

هیچ وقت دیر نیست؛ برند شما در هر موقعیتی که هست و بر روی هر مسئله ای که تمرکز کرده اید می توانید روی کاربران موبایلی هم حساب کنید.
دیگر نیازی نیست به بررسی که چه زمانی، کجا و کدام پلتفرم یا دستگاه مورد استفاده کاربرانتان قرار می گیرد چون شما قادر به پشتیبانی از تمام آنها هستید.
دنیا به این سمت می رود که موبایل را تنها ابزار لمسی مربوط به برندها تبدیل کند، پس الان زمان سوییچ کردن برندتان به سمت موبایل و طراحی ریسپانسیو است.
رسپیناتک شما را یاری خواهد کرد.
می توانید از طریق فرم تماس در قسمت تماس با ما با کارشناسان ما مشورت کنید و برندتان را به تمام کاربران دنیا از طریق موبایل، لب تاپ، تبلت و هر دستگاه دیگری معرفی نمایید.

محمدرضا
محمدرضا
علاقه‌مند به حوزه طراحی سایت هستم و حرفایی هم توی PES 2016 دارم برای گفتن :)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *