شبکه های اجتماعی و تحلیل آنها

طراحی ریسپانسیو
طراحی ریسپانسیو : یک وبسایت با دیدهایی نامحدود – بخش اول
۴ دی ۱۳۹۵
۱۰ مثال گیمیفیکیشن های اجتماعی که دنیا را نجات دادند
۱۸ دی ۱۳۹۵
شبکه های اجتماعی و تحلیل آنهانویسنده هادی سلیمانی on Jan 4رتبه 4.0

یک شبکه اجتماعی، ساختاری اجتماعی است؛ متشکل از مجموعه ای از بازیگران و روابط بین بازیگران. شبکه های اجتماعی یک راه واضح و روشن برای تحلیل ساختار تمام واحدهای اجتماعی فراهم میکند. در واقع، مفهوم شبکه مفهوم گسترده ای است و هر کجا که مجموعه ای از روابط به مجموعه ای از بازیگرها نسبت داده می شود، می تواند به کارگرفته شود. تمرکز اصلی شبکه های اجتماعی بر الگوها و مفاهیم ارتباطات درون یک جمع است. برای مثال، روابط می توانند گسترش اطلاعات بین اجزای شبکه را تسهیل و گردش منابع مشهود و نامشهود را بین اعضای شبکه امکانپذیر و یا حتی محدودیتهایی روی رفتار هر یک از اعضا ایجاد کنند.

تحقیق های شبکه اجتماعی تاکید زیادی بر اهمیت روابط در درک فعالیت های اجتماعی دارند و البته به شیوه های مختلفی مورد مطالعه قرار می گیرند. گروه ها به طور معمول همان بازیگران یا عاملان هستند که ممکن است مردم، گروه ها، سازمان ها یا سیستم های اطلاعاتی باشند. پل های ارتباطی نیز، عاملان یا بازیگران را به هم متصل می کنند و این ارتباطات می توانند در محتوا ،جهت یا شدت روابط (قدرت رابطه) متفاوت باشند و همه آنها بر پویایی شبکه تاثیر دارند.

•     محتوای ارتباطات میتواند به منابعی که مبادله می شود، مثل اطلاعات، پول، سفارش ها یا نسبت خویشاوندی اشاره داشته باشد.
•     جهت ارتباطات، نشان دهنده انتقال دهنده انتقال گیرنده است. البته برخی از پل های ارتباطی اصلا جهت ندارند؛ همانند عضویت مشترک در یک گروه.
•     شدت روابط به سطح فعالیتها وابسته است؛ یعنی کمیت ارتباطات.

تحلیل شبکه های اجتماعی تکنیکی است که روابط اجتماعی را به عنوان شبکه در نظر می گیرد و ساختار و الگوی پیوند های آنها را بررسی می کند. در یک شبکه اجتماعی دو عنصر اصلی وجود دارد:

۱- خود عوامل اجتماعی

۲- روابط بین آنها..

 

انالیز شبکه های اجتماعی

 

مثلا در یک وب سایت با جهت گیری بازاریابی، عوامل می توانند مدیران بازاریابی شرکتی، مصرف کنندگان، افراد روابط عمومی، برندها یا محصولات و حتی پیام ها، تصاویر یا فایل های ویدئویی باشند.

ماهیت پیوندها یا روابط آنها می تواند به صورت درخواست اطلاعات، تراکنش های اقتصادی، پاسخگویی به پیام، ارسال پیام های جدید یا اعمال دیگر باشد. این نوع روابط به علت آنکه الگوهایی در محدوده زمانی معین دارند، در تحلیل شبکه های اجتماعی مهم تلقی می شوند.

این الگوها برای درک فضای اجتماعی آنلاین اهمیت دارند زیرا در مسائل کلیدی بازاریابی مانند تبلیغات دهان به دهان یا ارتباطات شفاهی و انتشار محصولات جدید ما هم به تاثیر افراد در شبکه اجتماعی و هم به الگوی گسترش این تاثیر و پذیرش آن علاقه مند هستیم. بنابراین مثلا ساختار اجتماعی یک جامعه برند آنلاین که به اشتراک گذاری نکته های اصلاح صورت در مردان اختصاص دارد، ممکن است برای مدیران برند ژیلت از شرکت پی اند جی اهمیت داشته باشد. همین امر باعث شده است که مدیریت شبکه های اجتماعی برای بسیاری از شرکت ها در اولویت قرار گیرد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *