اینفوگرافیک چیست و در ساخت محتوای آن به چه نکاتی باید توجه کرد، بخش اول

پادکست بازاریابی
۵ دلیل برای استفاده کردن از پادکست بازاریابی
۹ مرداد ۱۳۹۶
اینفوگرافیک
نکاتی مهم درباره اینفوگرافیک ها و کیفیت آنها، بخش دوم
۲۳ مرداد ۱۳۹۶
نمایش همه

اینفوگرافیک چیست و در ساخت محتوای آن به چه نکاتی باید توجه کرد، بخش اول

اینفوگرافیک

همین چند سال پیش بود که برخی از ما زمزمه هایی سر دادیم و اهمیت و اعتبار اینفوگرافیک ها (تصاویر حاوی اطلاعات) را زیر سوال بردیم و گفتیم زمانی که پای استراتژی های بازاریابی محتوا به میان است، ارزشش را ندارد وقت و انرژیمان را صرف خلق اینفوگرافیک ها کنیم.

آیا واقعاً دوران طلایی اینفوگرافیک ها به پایان رسیده و دیگر قادر نیستند برنامه های بازاریابی محتوای ما را بهبود بخشند؟ هنوز هم می توان اینفوگرافیک هایی با کیفیت و قابل تحسین خلق کرد یا باید کلاً بی خیال آنها شویم و به گونه های دیگر محتوا بسنده کنیم؟

بر اساس مقاله ای که CopyBlogger چندی پیش منتشر کرد، مطالعات نشان می‌دهند آمار بازدید از وبسایت های حاوی اینفوگرافیک ١٢ درصد بیشتر از سایر وبسایت هاست. رمز موفقیت این وبسایت ها در استفاده از تصاویری است که اطلاعات را در قالب اینفوگرافیک ارائه می‌دهند.

اینفوگرافیک

با این اوصاف باید بیشتر و بیشتر در مورد اینفوگرافیک ها تأمل کنید و ارزش و اهمیت آنها را دست کم نگیرید، اینطور نیست؟ هر چه باشد این بسته های تصویری کوچک آنقدرها هم بد نیستند!

ماهیت حقیقی اینفوگرافیک ها چیست؟

طبق تعاریف ویکی پدیا، اینفوگرافیک ها تصاویر حاوی اطلاعات متنی هستند. اینفوگرافیک ها پیشینه تاریخی غنی و کهنی دارند و هنگامه پیدایش آنها به سال ١۶٢۶ میلادی باز می‌گردد، زمانی که کریستوف اشنایر کتاب خود را با نام Rosa Ursina Sive Sol منتشر ساخت. در این اینفوگرافیک الگوی چرخشی خورشید به نحوی به تصویر کشیده شده بود که افراد عامه با سطح علمی پایین بتوانند مفاهیم آن را هضم کنند. اینفوگرافیک های امروزی نیز ارائه اطلاعات و داده های مختلف در قالب تصویر می‌باشند.

اینفوگرافیک ها اطلاعات پیچیده را به زبان ساده و روان بیان می‌کنند تا همه بتوانند آن اطلاعات را سریع و راحت درک کنند. این نوع محتوا در رسانه های اجتماعی بسیار محبوب است و در کسری از ثانیه میان کاربران دست به دست می شود. اینفوگرافیک ها حس بینایی ما را قلقلک می‌دهند، به همین خاطر برای ما جذاب تر بوده و در مقایسه با محتواهای متنی استاندارد قدرت و تأثیر بیشتری دارند.

با تمامی این تفاسیر، این ابزارهای مفید و کارآمد دنیای بازاریابی، کم و کاستی های خاص خود را دارند. گمان می‌کنید محتوایی که تاریخ تولید آن به قرن هفدهم (١۶٢۶) باز می‌گردد، برای عصر حاضر کامل و بی عیب و نقص است! اصلاً چند نفر از ما ظهور اینترنت را پیش بینی می‌کردیم؟ بیایید با هم رو راست باشیم، چه تعداد از ما می‌توانیم درست و دقیق پیش بینی کنیم که عکس العمل گوگل در برابر محتوایی که ما بر می‌گزینیم، چه خواهد بود؟

نقاط ضعف اینفوگرافیک ها

بزرگ ترین ایراد اطلاعات تصویری این است که گوگل نمی‌تواند محتوای درون آن ها را بایگانی کند. این مسئله در مورد تمامی تصاویری که به کار می‌گیریم، صدق می‌کند. هنوز خزندگان (Crawler) موتورهای جستجوگر آنقدر خبره و پیشرفته نشده اند که بتوانند کلمات نوشته شده در تصاویر را بگیرند و بایگانی کنند. اگر سهل انگاری کنید، محتوای شما بد و بی کیفیت از آب در می‌آید، حال فرقی نمی‌کند، اینفوگرافیک باشد یا انواع دیگر محتوا. چنانچه دقت لازم را به خرج ندهید، ممکن است اینفوگرافیک های افتضاح و به درد نخوری خلق کنید. بنا به اظهارات CopyBlogger، مشاهدات مت کاتس، مهندس سابق نرم افزار گوگل، نشان می‌دهد که خصوصیات اینفوگرافیک های بد از قرار زیر است:

  • می توانند کاملاً بی ربط به موضوع و عنوانی باشند که یدک می‌کشند.
  • چندان دور از انتظار نیست که وقایع ذکر شده در بطن اینفوگرافیک ها کیفیت لازم را نداشته باشند.
  • لینک (یا لینک های) موجود در اینفوگرافیک ها اغلب شما را به وبسایت هایی می‌برند که هیچ سنخیتی با این مطلب ندارند.

کاتس مشاهدات خود را این گونه جمع بندی می‌کند که ممکن است در آینده، گوگل لینک چنین اینفوگرافیک هایی را بی ارزش و بی اهمیت تلقی کند. بنابراین می‌توان دو سرانجام متفاوت برای اینفوگرافیک ها متصور شد:

١. کامیابی و موفقیت؛ بکوشید تا اطلاعاتی که قرار است در قاب تصویر ارائه دهید، بسیار با کیفیت و برمبنای تحقیق و مطالعات جامع استوار باشند، این اطلاعات باید به زیبایی و شایستگی نمایش داده شوند و لینکشان مرتبط باشد. چنین اینفوگرافیکی را خزنده های موتورهای جستجوگر نمی‌توانند بایگانی کنند اما می‌توانند خود را در دل مخاطبین جا کرده و به محبوبیتی فراگیر و موفقیتی چشمگیر دست یابند و در نهایت سیل بازدیدکنندگان را به سوی سایت شما روانه کنند تا نام و آوازه تجارتتان در همه جا بپیچد.

٢. ناکامی و شکست؛ می توانید اینفوگرافیک هایی تولید کنید که بی کیفیت بوده، اطلاعاتی غیرموثق و تأیید نشده را منتشر می‌کنند، به عبارت دیگر جذاب و چشم نوازند اما ارزش و اعتبار چندانی ندارند. خوب چنین اینفوگرافیکی را خزنده های موتورهای جستجوگر بایگانی نمی‌کنند اما نمی‌توانند شما را محبوب دل مخاطبین گردانند.

پایین بودن کیفیت = آسیب های جبران ناپذیر و انحطاط.

در عصر دیجیتال اگر کیفیت را جدی نگیرید، محکوم به فنا خواهید بود. گذشته از آن این خطر تهدیدتان می‌کند که لینک اینفوگرافیک شما از سوی گوگل بی ارزش قلمداد شود.

محتوای تکراری دست دوم

تا حالا با محتوای تکراری دست دوم سر و کار داشته اید؟ اریک انگ و مت کاتس بر این باورند که چنین محتوایی همچون یک بلای خانمان سوز است که به این سادگی ها نمی‌توان از شر آن رها شد. منظورمان از محتوای تکراری چیست؟ زمانی که کاربر در میان صفحات مختلف وب کند و کاش می‌کند، با یک سری سایت مواجه می‌شود که همگی اطلاعات یکسانی را در اختیارش قرار می دهند. این اطلاعات متمایز و متفاوت نبوده و از این رو تکراری محسوب می‌شوند و مخاطبین با دیدن چنین محتوایی خم به ابرو آورده و با کلیک بر روی دکمه Back سایت شما را ترک می‌کنند، چرا که نتوانسته اند اطلاعاتی را به دست آورند که در پی آن بوده اند. مشکل محتوای تکراری این است که هیچ ارزش یا دانش جالبی را برای خوانندگان به ارمغان نمی‌آورند. مقصودمان این نیست که محتوا عیناً کپی برداری شده باشد، بلکه مضمون آنها یکسان بوده و چیز تازه ای به دانسته های مخاطبین نمی‌افزاید. خوب این قضیه چه ربطی به موضوع بحث ما و اینفوگرافیک ها دارد؟ اگر غفلت کنید، اینفوگرافیک های شما چیزی نخواهند بود جز تکرار مکررات و این یعنی آفت. محتوای تکراری دست دوم از لحاظ فنی تکراری نیست اما در واقع برای مخاطبین ارزش آفرینی هم نمی‌کند، چرا که چیزی بر دانسته هایشان نمی‌افزاید.

هدف گذاری دوباره یک محتوا الزاماً به معنای تکرار نسخه قدیمی آن نیست. استفاده از اینفوگرافیک ها در دنیای بازاریابی محتوا به اوج خود رسیده و آن را به عنوان ابزاری جهت ارائه اطلاعات قدیمی در یک قالب نو و دلربا قلمداد کرده و می‌کوشند از این طریق نظر مخاطبین را به خود جلب کنند. برای آن که نام شما بر سر زبان ها بیفتد و محتوای وب‌سایت هایتان در میان بازدیدکنندگان دست به دست شود، می‌توانید نسخه ای از اطلاعات مفید و باکیفیت خود را به صورت اینفوگرافیک در آورده و منتشر کنید، این یک تاکتیک بسیار مؤثر و کارآمد در بازاریابی محتواست اما اگر می‌خواهید اینفوگرافیک ها به یک دارایی ارزشمند برای شما بدل شوند، می‌بایست چشم اندازی بکر و تازه پیش روی مخاطبین خود بگشایید. هیچ ممانعتی ندارد که با کمک اینفوگرافیک ها محتوای خود را از نو هدف گذاری کنید “اما” حواستان باشد مضمونی ارزشمند و درخور توجه ارائه دهند.

به عبارت دیگر اینفوگرافیک شما باید حرف های تازه ای برای گفتن داشته باشد، در غیر این صورت تکرار مکررات است و محتوای تکراری و دست دوم را در لباسی نو، آراسته و دلفریب عرضه کرده اید که بدون تردید با مشکل مواجه شده و شکست می‌خورد.

ادامه دارد ….

منبع : expresswriters.com

 

1 دیدگاه

  1. Ali گفت:

    سلام و عرض ادب
    شما تولید محتوا برای سایت هم انجام می دید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *