ساختار برند

طراحی ریسپانسیو
طراحی ریسپانسیو : یک وبسایت در تمام پلتفرم ها – بخش دوم
۲ بهمن ۱۳۹۵
باشگاه مشتریان و اهمیت آن
۹ بهمن ۱۳۹۵
ساختار برندنویسنده کاوه متولیان on Jan 25رتبه 4.0

برای بسیاری از افراد برندسازی نوش دارو پس از مرگ سهراب است. آن‌ها آن‌قدر بر تولید محصول و بازاریابی بر آن متمرکز می‌شوند که باعث می‌گردد فرآیند برندسازی روند طبیعی خود را طی نکند.

چالشی که این دسته از افراد با آن مواجه هستند این است که به خاطر نداشتن استراتژی قوی برندسازی نمی‌توانند محصول بعدی را راه نمایند یا به ایده‌های بازاریابی دست یابند که بازار را تسخیر کند. این موضوع استرس و فشار بسیاری را تحمیل می‌کند که می‌توان آن را با اتخاذ چارچوبی برای برندسازی کاهش داد.

شش مرحله موجود در چارچوب برندسازی، شما را به مسیر موفقیت هدایت خواهد نمود. در اینجا به‌منظور دستیابی شما به تصویری کلی از موارد، خلاصه‌ای را ارائه خواهم داد.

۱- بازار شما چه چیزی را می‌طلبد؟

مرحله نخست در چارچوب برندسازی شناختن مخاطب خود هست که از مشخص نمودن بازار هدف فراتر می‌رود و در ارتباط با شناخت آن چیزی است که بازار موردنظر شما می‌طلبد. باید بدانید چه چیزی بیش از همه مشتریان را مأیوس می‌کند، محصول یا خدمتی که ارائه می‌کنید. سپس این موانع را مرتفع سازید. باید از خواست مشتری آگاهی داشته باشید. توجه کنید، گفتم آنچه مشتری می‌خواهد نه آنچه نیاز دارند. شما هم باید بدانید آن‌ها به سراغ چه چیزی می‌روند که فکر می‌کنند مشکلشان را برطرف خواهد نمود. اگر آن‌ها تصویری در این مورد داشته باشند که ممکن است راه‌حل مشکلشان به چه چیزی شباهت داشته باشد، مطمئن شوید که محصول شما همان چیزی است که آن‌ها می‌خواهند.

۲- موقعیت‌یابی

مرحله دوم در این چارچوب مشخص نمودن موقعیت خودتان هست. کل حوزه برندسازی در خصوص موقعیت‌یابی هست نه در مورد سهم بازار. هدف برندسازی این است که در حوزه فعالیتی خود تنها انتخاب باشید. تثبیت موقعیت حرفه‌ای خود به‌عنوان مرجع هدف اصلی است. اگر مثلاً متخصص درمان بیماری با دست‌کاری در ستون فقرات هستید باید نخستین شخصی باشید که افراد دیگر در صورت نیاز به برطرف نمودن مشکلات به فکر او بیافتد.

۳- ارائه راه‌حل

مرحله سوم ارائه راه حل است. این یعنی می‌دانید چه چیزی مخاطب شما را آزار می‌دهد. حال زمان آن رسیده تا تضمین دهید کالا یا خدمات شما درمانی است برای بیماری‌های آن‌ها. اگر آنچه می‌فروشید راه‌حل مشکلات او نباشد فروش زیادی نخواهد داشت. پیدا کردن مشکل و ارائه راه‌حلی برای آن فرمول موفقیت چندین نسل خواهد بود.

۴- برندسازی محتوا

مرحله چهارم در چارچوب برندسازی محتواست. این محتوا شماست که مردم را به سویتان جذب نموده و در ایجاد موقعیتی به‌عنوان مرجع، به شما کمک خواهد نمود. به‌جای آنکه به دنبال مشتری بروید و یا در پیش گرفتن روش منسوخ تبلیغ پشت تبلیغ، از آن‌ها خواهش کنید تا جنس شما را بخرند، می‌توانید با تولید محتوایی باکیفیت بالا که از نظر مخاطب مورد نظر با ارزش باشد نظرها را به خود جلب نمایید. کلید برندسازی مؤثر، جذب مردم به سمت خود و سپس ایجاد رابطه با آن‌ها از طریق درگیر نمودن آن‌ها هست. اول آن‌ها را جذب کنید سپس رابطه برقرار کنید. می‌توانید با ارائه اطلاعاتی باارزش آن‌ها را به خود جلب نمایید. هر چه بیشتر اطلاعات بدهید برندتان جذاب‌تر به نظر خواهد رسید.

۵- ارتقا

مرحله پنجم ارتقا و پیشرفت است. اکثر نمانام‌ها در این مرحله دچار اشتباه می‌شوند. توانایی شما در ارتقای برند و محصول یا خدمات خود میزان موفقیت شمارا مشخص خواهد کرد. پیشرفت فرایند تک‌مرحله‌ای نیست. باید همیشه این فرایند در کارتان جریان داشته باشد. تفاوت موجود بین پیشرفت ماشین‌هایی که محصول بیرون می‌دهند با شما در این است که اقدامات شما محتوایی است که تحریک‌شده است. باید به شما به‌عنوان مهمانی گرامی در زندگی مخاطبین نگاه شود نه آفتی آزاردهنده.

۶- ارائه ارزش

ششمین و آخرین مرحله در چارچوب برند سازی، ارائه بیش‌ از حد و اندازه اعتبار و ارزش به خود هست. رقابت‌های بسیار زیادی برای تولید محصول یا خدماتی وجود دارد که تنها هدفشان عرضه شدن به بازار هست.

به قول خود وفادار بمانید. اگر ادعا کرده‌اید که محصول یا خدمتی بزرگ را عرضه می‌دارید اما در مواقع عمل این‌ چنین نباشد ثابت می‌کنید که دروغ‌گو هستید.

زمانی که استیو جابر محصولی به نام آیپد را معرفی کرد بسیاری در بازار نیازی به آن نمی‌دیدند. استیو جابر گفت این محصولی با ابهت و دوست‌ داشتنی هست. اگر آیپد قطعه‌ای بی‌مصرف بود قطعاً نمی‌توانست جایگاه خود را در بازار به دست آورد؛ اما استیو جابر دروغ نمی‌گفت. این محصول واقعاً باشکوه بود.

محصول یا خدماتی که عرضه می‌کنید باید فراز و نشیب‌ها را طی کند و به مصرف‌کنندگان ارزش و اعتباری را عرضه دارد که بیش از انتظار آن‌هاست. همان طور که والت دیزنی گفت: کاری که بر عهده شماست را آن‌قدر خوب انجام دهید که دیگران مجددا مایل به دیدن آن باشند و دوستان خود را نیز به این عرصه وارد کنند.

تنها درصدد برآوردن انتظارات مشتریان نباشید و از انتظارات آن‌ها فراتر روید.

کسب و کارهای زیادی وجود دارند که محصولات بسیار مناسبی نیز در اختیار دارند اما هنوز به موفقیت موردنظر خود دست نیافته اند، زیرا آن‌ها نمی دانند چگونه پیام برند خود را به مردم منتقل سازند. باید یاد بگیرید تا ارتباطی شفاف برقرار سازید. اگر نتوانید این پیام را به مخاطبان خود منتقل کنید دیگر میزان اعتبار شما یا عملکرد مطلوبتان اهمیتی نخواهد داشت.

آیا بازاریابی هستید که به دنبال ایجاد رابطه است یا بازاریابی که فقط می‌خواهد معامله کند؟

فرآیند بازاریابی با هدف معامله روز به روز دشوارتر خواهد شد. حوزه بازاریابی حال و آینده به روابط وابسته است. زمانی که رابطه وجود داشته باشد معاملات آسان می‌شوند.

به خاطر داشته باشید آینده کسب و کار، بازاریابی با مردم است نه در مردم

اگر برای ساختار برند خدمت یا محصول خود نیاز به مشاوره دارید، با رسپیناتک تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *