چگونه با تمرکز بر روی سئو محتوا، باعث پیشرفت سایت شویم؟

افزایش فروش
چگونه فروش کالایی را افزایش دهیم؟
۲۹ آذر ۱۳۹۶
بازاریابی دیجیتالی
چرا شرکت های B2B به یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی نیاز دارند؟
۹ دی ۱۳۹۶
نمایش همه

چگونه با تمرکز بر روی سئو محتوا، باعث پیشرفت سایت شویم؟

سئو محتوا

همه می‌دانیم که مضامین با کیفیت برای سئو نقشی تعیین کننده و حیاتی دارد و مقاله نویس Winston Burton، به توضیح این مطلب می‌پردازد که چگونه می‌توان مضامین خلق شده را اولویت بندی کرده، ارتقا و گسترش داد.

این روزها بسیاری از SEO ها بر روی بازاریابی محتوا متمرکز شده اند. در این نوع از بازاریابی، مضامین باکیفیت شکل گرفته و متناسب با مقصود و نیت جستجوگر بهینه شده و در شبکه های اجتماعی و میان مردم پخش می‌شوند تا سربزنگاه و در لحظه نیاز مصرف کننده نهایی را به دام اندازد. اگر می‌خواهید در این مسیر گام بردارید و به دنبال راهکارهایی برای اولویت بندی، تقویت و گسترش محتوای SEO هستید، با ما، آژانس دیجیتال مارکتینگ رسپیناتک همراه شوید.

خلق و اولویت بندی محتوای SEO

در گذشته زمانی که صحبت از SEO به میان می‌آمد، معیار رتبه بندی “مرتبط بودن” موضوع و محتوا بود. اما در SEO مدرن “مفید” و “مرتبط بودن” ملاک است و گوگل دقیقاً به دنبال محتوایی ست که این دو خصیصه را داشته باشد. شما می‌توانید معیار اولویت بندی خود را نیت و مقصود جستجوگر، حداقل فاصله با صفحه اول نتایج جستجو، حجم جستجو (و چنانچه همه این موارد را دارید) و شاخص های تبدیل قرار دهید. پیشنهاد می‌کنم کلمات کلیدی برند و کلمات کلیدی با حجم جستجوی پایین را از لیست خود خط بزنید تا به تصویری واضح تر و دقیق دست یابید.

استراتژی سئو محتوا

هدف خود را مشخص کنید، سپس میوه ای را انتخاب کنید که بر روی پایین ترین شاخه روییده است.

بیایید به اتفاق هم نگاهی به اهداف شما انداخته و آن ها را مرور کنیم. اگر می‌خواهید حجم ترافیک خود را هر سال ١۵ درصد افزایش دهید، می‌بایست در اندیشه یک طرح خوب و کاربردی باشید تا منبعی برای این ترافیک مازاد بیابید؛ بر روی جستجوهای منطقه ای و محلی تمرکز کنید، Landing Page و یا صفحات فرود موجود را ارتقا دهید، در فکر خلق محتوای جدید باشید، در جستجوی راهی برای بهتر دیده شدن ویدئوها باشید و مانند آن. پیشنهاد می‌کنم در وهله اول به ابزار های رتبه بندی و آنالیزور های وب سایت خود مراجعه کنید تا ببینید شانسی در افزایش حجم ترافیک با استفاده از داشته های کنونی خود دارید یا نه.

کلمات کلیدی با حداقل فاصله از صفحه نخست نتایج جستجو می‌توانند در این زمینه کاملاً کارساز باشند، این دست از کلمات کلیدی در رتبه بندی اغلب موتورهای جستجوگر نظیر گوگل، یاهو و بینگ در صفحه دوم نمایش داده می‌شوند. با انتقال این کلمات از صفحه دوم به صفحه اول می‌توانید کلی ترافیک بیشتر و درآمد به جیب زنید، مخصوصاً اگر بر روی آن دسته از کلمات کلیدی کار کنید که حجم بیشتری از مقاصد جستجوی کاربران را در بر می‌گیرند.

یک نکته تخصصی؛ بر روی آن دسته از کلمات کلیدی تمرکز کنید که نمایش آن ها در نتایج جستجو نیازمند صرف هزینه است، چنین کلماتی ضریب تبدیل بسیار خوبی دارند و حجم عمده ای از جستجوها را در بر می‌گیرند. با هدف قرار دادن این کلمات کلیدی می‌توانید سئو خود را ارتقا دهید، مخصوصاً با توجه به طرح جدید صفحه آرایی گوگل که نمایش داده شدن در نتایج حاصل از جستجوی آن مستلزم پرداخت هزینه است و جستجوهای سازمانی به رده های پایین تر تنزل می‌یابند.

با ارزیابی مضامین و محتوای موجود شکاف ها و کاستی ها را پیدا کنید. 

با اجرای یک آنالیز شکاف ها و کاستی ها می‌توان مشخص نمود که در کجا نیازمند محتوایی مفید و کارآمد هستید. تمامی‌برندها باید در تمامی‌ مراحل به ثمر رسیدن یک خرید مضامین جالب توجهی داشته باشند و در صورت نیاز نسبت به توسعه و گسترش آن مضامین اقدامات لازم را صورت دهند چرا که تنها از این طریق می‌توانید جستجوهای صورت گرفته با مقاصد مختلف را به سوی سایت خود رهنمون سازید. بسیاری از تجارت ها به این درک رسیده اند که برای ظاهر شدن در نتایج حاصل از جستجو می‌بایست از کلمات کلیدی با ضریب تبدیل بالا استفاده کنند (از قبیل کلماتی که نیت و مقصود خرید را نشانه گرفته اند) اما دیده شدن در صفحه نتایج موتورهای جستجوگر در تمامی‌ مراحل به انجام رسیدن یک خرید بسیار حائز اهمیت و با ارزش است که اغلب ارزش آن نادیده گرفته شده، از قلم می‌افتد.

در عصر دیجیتالی امروز، مسیر خرید مشتریان یک خط مستقیم نیست، بلکه مسیری ست مرحله به مرحله و شما باید در تمامی‌این مراحل پا به پای آن ها پیش رفته و حضور پر رنگی داشته باشید تا نام شما در ذهن مشتری حک شود. حال وقت آن است که محتوای خود را بار دیگر از نظر بگذرانید و متناسب با مقصود جستجوگران آن ها را به بخش های مختلف تقسیم کنید، به عبارت دیگر ببینید برای کدام یک از مراحل خرید محتوای در خور توجهی دارید؟ از این راه می‌توانید شکاف ها و کاستی های موجود را کشف کنید و به خلق محتوایی بپردازید که این جاهای خالی را به نحو احسن پر می‌کند. با کمک ابزاری همچون SEMrush می‌تونید خود را در عرصه رقابت محک زنید، این ابزار فرصتی برایتان فراهم می‌کند تا از کلمات کلیدی و رتبه بندی رقبای خود سر در بیاورید. می‌توانید ببینید در مسیر به سرانجام رسیدن یک خرید رقبا در چه مراحلی به خوبی عرض اندام می‌کنند و در کجاها خبری از آن ها نیست. این گونه می‌توانید با خلق محتوای بسیار با کیفیت یا ارتقا دادن محتوای موجود در مراحلی که رقبا از قلم انداخته اند خوش بدرخشید و آن ها را پشت سر گذارید.

با سایر بخش ها در ارتباط باشید.

با وجود پیشرفت ها و موفقیت های بازاریابی دیجیتالی چند کاناله، بسیاری از SEO ها خود را در محیطی بسته و ایزوله می‌بینند، جایی که بخش های مختلف یک سازمان تمایلی برای تبادل اطلاعات و برقراری ارتباط ندارند. اگر در بطن سازمان قرار دارید، باید با سایر بخش ها آزادانه ارتباط داشته باشید و اگر یک آژانس تبلیغاتی و بازاریابی اینترنتی هستید می‌بایست با مشتریان خود و کسانی که با آن ها طرفند، ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که بر تمامی‌ محتوا و مضامین مهمی‌ که می‌توانند از همان ابتدا ابتکار عمل را به دست بگیرند، اشراف کامل دارید و می‌دانید کدام یک از این مضامین نیازمند بهینه سازی می‌باشند و چگونه باید آن ها را اولویت بندی کرد. به بازبینی و ارزیابی محتوای تولید شده توسط سایر بخش ها پرداخته و آن ها را بر حسب مقاصد جستجو، حجم جستجو و فرصت ها اولویت بندی کنید و از طریق پروفایل های موجود در شبکه های اجتماعی و تبلیغات هزینه دار این شبکه ها مضامین و محتوای خود را ارتقا دهید.

گوش فرا دادن به جامعه

مشتریان خود را تحت نظر بگیرید و به آن ها گوش فرا دهید تا ببینید چه فاکتورهایی می‌توانند بر جلب توجه بازدید کنندگان و افزایش ترافیک بازدیدهای سایتتان تأثیرگذار باشند. گوش فرا دادن به جامعه می‌تواند یک شمای کلی و دقیق از دورنمای اجتماعی شما و رقبایتان به تصویر بکشد. به علاوه از میان میلیون ها مکالمه ای که هر روز در سطح اینترنت انجام می‌شود، می‌توانید گرایش های کلیدی جامعه را شناسایی و مشخص کنید و از طریق آن ها به کشف کلمات کلیدی جدیدی بپردازید که شما را در راه تحقق بخشیدن استراتژی محتوایتان یاری می‌کنند.

گوش دادن

ارتقای محتوا

حال که محتوای مورد نیازتان را خلق و اولویت بندی کرده اید، زمان ارتقا، تقویت و گسترش آن فرا رسیده. متأسفانه این ضرب المثل که ” اگر چیزی بسازید، مردم به خودی خود به سراغ شما می‌آیند” به هیچ وجه صحت ندارد! محتوا و مضامینی که ساخته اید باید ارتقا یابند، برای راه اندازی اولیه به یک کاتالیزور مناسب نیاز دارید.

پخش کردن محتوا در جامعه

جستجو برای یک جامعه مفید بوده و به آن کمک می‌کند. برندها همواره باید بر روی ساخت مضامین با کیفیت و جالب توجه و در عین حال سرگرم کننده متمرکز شوند. مضامین جالب در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود و لینک ها و تأیید مردم را به همراه می‌آورند که این امر در نهایت به بیشتر دیده شدن شما در نتایج حاصل از موتورهای جستجو منتهی می‌شود.

هزینه کردن در شبکه های اجتماعی

هزینه کردن در شبکه های اجتماعی یک راهکار مؤثر و مقرون به صرفه است که به شما کمک می‌کند مضامین ارجح خود را ارتقا دهید تا حجم بازدیدکنندگان و متعاقب با آن میزان فروشتان افزایش یابد. از آنجایی که هزینه تبلیغات در این شبکه ها نسبتاً ارزان است، پیشنهاد می‌کنم نخست این نوع تبلیغات را محک زنید تا ببینید کمپین های اجتماعی چه دستاوردهایی برایتان به همراه می‌آورند. ( به عنوان مثال، پیچیدن نام شما در جامعه و ترافیک بیشتر از جمله دستاوردهای این تبلیغات هستند چرا که شبکه های اجتماعی می‌توانند تأثیر بسزایی بر روی رتبه بندی داشته باشند.)

توصیه می‌کنم هزینه کردن در شبکه های اجتماعی را به عنوان راهکاری برای حمایت و پشتیبانی محتوا و مضامین مفید و جالبی در نظر بگیرید که پاسخگوی تمامی‌ سوالات کاربران در مسیر به ثمر رسیدن یک خرید است.

شبکه های اجتماعی

سخن آخر

اولویت بندی محتوا در هر کمپین سئو یک ضرورت است که به افزایش ترافیک و درآمد ختم می‌شود. برای ارتقای رتبه خود در موتورهای جستجوگر می‌بایست در پی خلق مضامینی با کیفیت باشید که بر اساس نیات و مقاصد کاربران شکل گرفته اند و می‌توانند تحولی شگرف ایجاد کرده و مشتریان را در راه رسیدن به هدف یاری کنند.

 

زهره حسینی
زهره حسینی
رشته تحصیلی کامپیوتر -گرایش نرم افزار، فعالیت در زمینه تولید محتوا، علاقمند به حوزه شبکه و IT، دیگر علایق : خواندن کتاب های انگلیسی و تماشای انیمیشن و سریال به زبان اصلی، دوچرخه سواری و عکاسی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *