روانشناسی رنگها و استفاده از بهترین رنگ در طراحی وب سایت

جایگاه برند
تثبیت جایگاه برند و تاثیر آن در بازاریابی و موفقیت شما
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
تغییر پیوند یکتا در وردپرس بدون خطای ۴۰۴
۱۷ خرداد ۱۳۹۶
نمایش همه

روانشناسی رنگها و استفاده از بهترین رنگ در طراحی وب سایت

همانطور که می دانید یکی از اصولی ترین و مهمترین بخش های طراحی وب سایت در دیجیتال مارکتینگ ، انتخاب رنگ های بکار رفته در وب سایت و تم اصلی سایت است ، که نقش بسزایی در زیبایی و جذب کاربر ایفا می کند . در این مقاله ما به بررسی تاثیر و روانشناسی رنگها در طراحی وب سایت می پردازیم ، پس با رسپیناتک همراه باشید :

رنگ سیاه

سیاه در روانشناسی رنگها معمولا به عنوان نماد ترس مورد استفاده قرار می گیرد امّا نشانگر قدرت نیز شناخته می شود ولی امروزه از رنگ سیاه در بیشتر وسایل و سایت های لوکس استفاده می شود یکی از موارد استفاده رنگ سیاه در وب سایت های لوکس سایت های خودرو است.

رنگ سیاه
در تم یک وب سایت، سیاه رنگی است که در اکثر موارد کاربرد دارد و ممکن است رنگی غالب نباشد ولی رنگی تاثیر گذار خواهد بود. انتخاب سیاه به عنوان پس زمینه متن به هیچ عنوان نتیجه جالبی نخواهد داشت و هر چقدر مطلب جذاب باشد خواننده میل دارد به سرعت صفحه را ترک کند. در تم وب سایتهایی که از رنگ سیاه به عنوان رنگ اصلی استفاد شده معمولا از رنگهای هم خانواده مثل خاکستری یا طیف های رو به سفید برای ایجاد کنتراست رنگی استفاده می شود ترکیب های مشکی طلایی و مشکی قرمز و مشکی سفید سه ترکیب رنگ بسیار پر استفاده در طراحی وب هستند.

رنگ سفید

رنگ سفید، نماد معصومیت و تمیزی است ، رنگ سفید معمولا محیط باز را تداعی میکند و محیط را بیشتر از حد تصور نشان میدهد ، یکی از ایراد های رنگ سفید خالی بودن و سرد بودن آن است و اگر درست استفاده نگردد حس فضای بی فضایی به ادم دست میدهد. رنگ سفید برای وب سایت های پزشکی ، پرستاری و بیمارستان مورد استفاده قرار میگیرند.

رنگ سفید در سایت

برای بخشهای محتوای سایت که متن در آن قرار می گیرد رایج ترین رنگ سفید است وبه ندرت سفید به عنوان رنگ اصلی وب سایت به کار می رود رنگ سفید توانایی ترکیب شدن با بقیه رنگ های دیگر را دارد که همین رنگ سفید را به یکی از پر مصرف ترین رنگهای ترکیبی در وب سایت تبدیل نموده است ، رنگ سفید را میشود با تمام رنگ ها به کار برد ولی برای مصارف پزشکی و سایت های زیبایی با رنگ آبی کاربرد بیشتر دارد.

رنگ قرمز

قرمز، رنگ گرم ، تند و احساس ، قوی و هیجانی و انرژی هستش و رنگ قرمز رنگ مخصوص عشق است رنگ قرمز در صورت استفاده زیاد نشان دهنده احساس خشم و عصبانیت است و در استفاده از این رنگ باید مواظب بود رنگ قرمز با رنگ های سفید و مشکی طیف بسیار زیبایی رو ایجاد میکند.

رنگ قرمز در سایت
رنگ قرمز را معمولا برای سایت های فروشگاهی و لوازم اسپرت استفاده میکنند که نشان دهنده انرژی و هیجان است ولی در سایت های رمانتیک هم با ترکیب درصد کم تر میتواند باعث اون حس عشق و عواطف شود در مواردی هم استفاده از رنگ قرمز به میزان کمتر در سایت های خبری و مقاله ای کاربرد خوبی دارد.

رنگ آبی

رنگ آبی محبوب ترین رنگ بین مردم دنیاست ، رنگ آبی در روانشناسی رنگها احساس آرامش و امنیت و صلح را به ادم منتقل میکند رنگ آبی بیشتر در سایت ها و دکور اتاق ها استفاده میشود چون حس آرامش و بالا بردن کارایی را دارد . رنگ آبی می تواند با توجه به ساختار وب سایت بسیار کاربردی باشد و بیشتر وب سایتهایی که تم پزشکی دارند یا با آب در ارتباط هستند معمولا از این رنگ استفاده می کنند رنگ آبی با ترکیبی از رنگ های دیگر هم خانواده و نزدیک به خودش بسیار حال روحی و احساسی خوبی در مخاطب ایجاد میکند.

رنگ آبی در سایت

بیشتر سایت ها در کشور ما از طیف رنگ آبی استفاده میکنند و چشم کاربران به این رنگ کاملا شناخته شده است و عادت دارد.

رنگ سبز

رنگ سبز رنگ طبیعت و نماد شادابی و زندگی و نشانگر حس آرامش و سلامت است . طی بررسی ها و آمار ها استفاده از رنگ سبز در وب سایت باعث خوانده شدن بیشتر سایت میگردد و حتی دیده شده استفاده از رنگ سبز برای سایت هایی با مطالب آموزشی و درسی باعث درک بهتر و بشتر کاربر شده است .

رنگ سبز در سایت

رنگ سبز با ترکیب رنگ های زرد و سفید و نارنجی ، طوسی و مشکی میتواند بسیار خوب باشد و معمولا برای سایت هایی با تم آموزشی و درسی مورد استفاده قرار میگیرد رنگ سبز یکی از رنگ هایی است که میشود برای بیشتر سایت از خود رنگ یا المان های رنگ سبز و هم خانواده استفاده کرد حتی برای سایت های سلامت و بهداشت هم استفاده از رنگ سبز توصیه میشود.

رنگ زرد

رنگ شاد و گرم، رنگ زرد در وب سایت باید بطور خیلی دقیق پیاده سازی شود چون این رنگ چشم را تا حدودی خسته میکند ، چون رنگ زرد، از بقیه رنگ ها زودتر دیده می شود، بیشتر از بقیه برای جلب توجه مورد استفاده قرار می گیرد و قرار دادن لوگوی زرد رنگ و یا اسلاید زرد رنگ یک شرکت روی پس زمینه سیاه یا خاکستری علاوه بر جذابیت به مقدار زیاد چشمگیر خواهد بود.

رنگ زرد در سایت

رنگ زرد در تم یک سایت بیشتر در مواردی کاربرد دارد که آرم یا لوگوی یا اسلایدر و یا عکسی به این رنگ باشد، یا محصولاتی مثل ماشین آلات راه سازی و صنعتی به این رنگ داشته باشند .

رنگ ارغوانی

رنگ ارغوانی خیلی کم در طبیعت وجود دارد و به همین دلیل ممکن است در روانشناسی رنگها به عنوان نشانه مصنوعی یا غیر عادی بودن در نظر گرفته شود. رنگ ارغوانی به بنفش نزدیک است و می توان تمهای شادی با ترکیب رنگ ارغوانی و رنگهای نزدیک مثل صورتی یا حتی سفید و بنفش با آن ایجاد نمود، تا کنون بیشترین موارد کاربردی در وب سایتهای مربوط به جواهرات بوده. این رنگ برای وب سایت های آتلیه و عروسی و میکاپ و برخی سایت های زنانه کاربرد دارد .

رنگ بنفش در سایت

رنگ قهوه ای

رنگ قهوه ای رنگ طبیعت و محیط زندگی ما هستش، رنگ قهوه ای در روانشناسی رنگها حس گرما ، محبت، آسایش و امنیت را به ذهن می آورد. استفاده از رنگ قهوه ای در سایت ها و المان ها بسیار کاربرد کمی دارد ولی در سایت های تخصصی شکلات یا مد لباس یا تولید کنندگان چرم، مصنوعات چوبی یا موضوعات مرتبط با موسیقی با ترکیب رنگهای مناسب نتیجه خوبی حاصل خواهد شد و ترکیبی زیبا و چشم نواز را خلق میکند . رنگ قهوه ای در کنار نارنجی ، سفید دو تا از رنگ های زیبا رو برای سایت تولید میکنند.

رنگ قهوه ای در سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *