تاثیر جایگاه سازی و شعار های تبلیغاتی در ساخت یک برند موفق

برندسازی
توصیه‌هایی مفید برای ورود به حوزه برندسازی و وب برندینگ
۳۱ شهریور ۱۳۹۵
مزایای بازاریابی اینترنتی
۶ مورد از بزرگترین مزایای بازاریابی اینترنتی
۷ مهر ۱۳۹۵
نمایش همه

تاثیر جایگاه سازی و شعار های تبلیغاتی در ساخت یک برند موفق

جایگاه سازی

جایگاه سازی در برند

تاثیر جایگاه سازی و شعار های تبلیغاتی در ساخت یک برند موفقنویسنده کاوه متولیان on Sep 26رتبه 4.5جایگاه سازی برند

در سال ۱۹۸۱ جک تروت (Jack Trout) و ال رایس (Al Ries) کتابی به نام Positioning: The Battle for Your Mind یا جایگاه سازی نوشتند. این کتاب پرفروش‌ترین کتاب تاریخ مارکتینگ نام گرفت. تقریبا یک میلیون و پانصد هزار جلد از این کتاب به فروش رسید.

جایگاه سازی چیست؟

جایگاه سازی برعکس و معکوس بحث تبلیغات یا ارتباط است.
ارتباطات معمولا تشکیل شده است از یک فرستنده (که شرکت‌ها هستند) و یک دریافت‌کننده (که مخاطبین هستند). فرستنده (شرکت) پیامی را به صورت تبلیغات تلویزیونی، رادیویی، محیطی و … می‌فرستد که دریافت‌کننده (مخاطبین) این پیغام را می‌گیرند و بر اساس آن واکنشی نشان می‌دهند.

اما جایگاه سازی متفاوت است، البته که همانند تبلیغات، ساختار آن تشکیل شده است از فرستنده (شرکت) و دریافت‌کننده (مخاطبین)، اما این‌بار شروع کار از دریافت‌کننده است. یعنی برند‌ها به دنبال یک جای خالی در ذهن مشتریان خود می‌گردند. سپس پیام را طوری تنظیم می‌کنند تا در آن جای خالی ذهن مشتری بنشیند.

برای روشن‌تر شدن موضوع مثالی می‌زنیم. زمانی که صحبت از ساعت گران قیمت می‌شود تقریبا همه ما به یاد ساعت رولکس می‌افتیم. در واقع رولکس جایگاه خالی ساعت گران قیمت را در ذهن ما پر کرده است.
در مارکت هر برندی می‌تواند برنده باشد یا بازنده. در واقع جایی که برنده یا بازنده بودن یک برند را مشخص می‌کند ذهن مشتری است. برند در ذهن مشتری است که می‌برد یا می‌بازد.

اما بهترین راه برای نفوذ به ذهن مشتری چیست؟

کلمه‌ای را به برند خود اختصاص دهید و بر اساس آن کلمه وارد ذهن مشتری شوید. این استراتژی ” استراتژی تمرکز” نام دارد. به مجموع این عملیات که باعث می‌شود همیشه با آن کلمه در ذهن مشتری باشید “جایگاه سازی” گویند.

مثال دیگری از پوزیشنینگ یا جایگاه سازی:

در مارکت اتومبیل، پارامترهایی همچون بادوام بودن، ظاهر زیبا، طراحی داخلی زیبا، راحتی در زمان رانندگی، کم مصرف بودن و … مطرح است. و البته تقریبا تمام اتومبیل‌ها این پارامتر‌ها را کم و بیش دارند و با این رو تفاوت چشمگیری ندارند. بی ام و هم از این قاعده مثتسنی نبود. تبلیغ زیر را مشاهده می‌کنید که شعار آن این بود: “بی ام و جدید ترکیبی منحصر به فرد از لوکس بودن، عملکرد عالی، رانندگی عالی و همچنین بصرفه بودن در مصرف سوخت”

جایگاه سازی

جایگاه سازی برند BMW

تقریبا برای یک دهه بی ام و این مسیر را ادامه داد. در آن زمان بی ام و یازدهمین برند ماشین پرفروش وارداتی آمریکا بود.
برای جایگاه سازی باید بسیار متمرکز‌تر بود تا فراموش نشد.
بی ام و استراتژی خود را تغییر داد و از تمام آن آیتم‌ها فقط یکی باقی ماند: لذت رانندگی. بی ام و میخ گفتار خود را لذت رانندگی قرار داد. پس از مدت کوتاهی بی ام و به پرفروش‌ترین ماشین وارداتی آمریکا تبدیل شد.
در حال حاظر ۳۷ سال است که بی ام و روی این شعار متمرکز شده است.

جایگاه سازی برند بی ام و

شعار بی ام و

در مثالی دیگر شعار‌های تبلیغاتی دو برند بی او و و شورلت را با هم مقایسه می‌کنیم.
شعار بی ام و “نهایت لذت رانندگی” است. و شعار شورلت “جاده‌های جدید بیابید”
همیشه هر برندی باید این سوال را از خود بپرسد که چرا باید مشتریان کالای من را خریداری کنند؟ حال جواب این سوال رو با شعار این دو شرکت تطبیق می‌دهیم:

چرا باید بی ام و بخرم؟ برای اینکه می‌خوام نهایت لذت را از رانندگی ببرم
چرا باید شورلت بخرم؟ برای اینکه می‌خواهم جاده‌های جدید بیابم!!!!!

شعار تبلیغاتی، باید تصویر مشخصی از دلیل خرید آن برند در ذهن مشتری ایجاد کند. متاسفانه شعار شورلت مفهموم واضحی و دلیل مناسبی برای خرید به مشتری‌ها ارائه نمی‌دهد.
شاید یکی از دلایلی که رنک شورلت در مارکت بسیار پایین‌تر از بی ام و است این باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *