چه تفاوتی میان بازاریابی آنلاین، اینترنتی و دیجیتالی است؟

صنعت بازاریابی
نکات مهمی که در صنعت بازاریابی نوین باید به آن توجه کنید
۲۶ مهر ۱۳۹۶
گوگل آنالیتیکس
معرفی برنامه گوگل آنالیتیکس و ۴ کاربرد بی نظیر آن
۱۶ آبان ۱۳۹۶
نمایش همه

چه تفاوتی میان بازاریابی آنلاین، اینترنتی و دیجیتالی است؟

بازاریابی دیجیتالی

تصمیم گرفته ام چند سطری در مورد تاریخچه اصطلاحات بازاریابی بنویسم. به اعتقاد من این ابهام در میان بسیاری از مردم وجود دارد که آیا بازاریابی آنلاین، بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجیتال یکسان بوده و معنای واحدی دارند، اگر چنین نیست، چه تفاوتی میان آنهاست؟

در خلال کارهایی که در بخش دیجیتال انجام دادم، به این نکته پی بردم که در گذر زمان چیزهای بسیاری دستخوش تغییر و تحول شده لذا بر آن شدم که در این خصوص اندکی تحقیق و تفحص کنم تا دلیل این مسئله را دریابم.

من شخصاً کمتر شنیده ام که مردم از عبارتی همچون بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی آنلاین استفاده کنند و به همین منوال کمتر آژانس تبلیغاتی را دیده ام که خود را با عنوان آژانس بازاریابی آنلاین یا اینترنتی معرفی کند.

از سال ٢٠١١ شاهد رشد چشمگیر و قابل توجه اصطلاح آژانس دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال بوده ایم، در حالی که عبارات آژانس بازاریابی آنلاین و آژانس بازاریابی اینترنتی با سرعت ثابتی رو به نیستی و زوال گذاشته اند. می‌توان با قاطعیت گفت که برخلاف کاهش حجم جستجو برای این عبارات، در واقع مردم و شرکت ها در پی خدماتی هستند که این آژانس ها ارائه می‌دهند.

به گمان من اغلب مردم عبارت بازاریابی دیجیتالی را جستجو می‌کنند تا به اطلاعاتی در خصوص بازاریابی آنلاین دست یابند چرا که آنها از تفاوت میان این دو نوع بازاریابی چیزی نمی‌دانند. از نقطه نظر من بازاریابی دیجیتالی به مثابه چتری است که بازاریابی آنلاین و اینترنتی را زیر بال و پر خود گرفته است.

بازاریابی دیجیتالی مترادف بازاریابی آنلاین نیست، در واقع بازاریابی دیجیتالی طیف وسیعی از کانال ها، پلتفرم ها و دستگاه های دیجیتالی را پوشش داده و در بر می‌گیرد که از آن میان می‌توان به مواردی همچون بیلبردهای تبلیغاتی، تلویزیون های دیجیتالی، موبایل و تبلت، Podcast، رادیو و امثال آن اشاره داشت.

حالت و نوع ارتباط و نحوه رفتار مشتریان در این دو نوع بازاریابی کاملاً متفاوت از یکدیگر است. ما به عنوان یک آژانس بازاریابی که خدمات SEO ارائه می‌دهیم، باید بر این موضوع اشراف داشته باشیم که وقتی کاربران یک عبارت مشخص را در گوگل جستجو می‌کنند، در پی چه هستند و چه قصد و غرضی دارند- چیزی که ما از آن با عنوان “قصد و نیت جستجو کننده” یاد می‌کنیم.

تجربه نشان داده زمانی که مردم عبارت آژانس دیجیتال مارکتینگ را جستجو می‌کنند، در ٩٩ درصد مواقع در پی خدمات بازاریابی آنلاین هستند. دسته بندی های فراونی می‌توان برای بازاریابی دیجیتالی تعریف کرد، برخی از آن ها قدیمی‌ و دیرپا و برخی دیگر جدید و نوپا هستند اما در این بین کاملاً واضح است که شمار اشکال جدید بازاریابی دیجیتالی که در حال رواج یافتن است، رو به افول نیست.

در مورد این اشکال بازاریابی نیچه (یک طرح بازاریابی که بخش بسیار کوچکی از بازار را هدف می‌گیرد) سخن های بسیاری بر سر زبان ها جاری می‌شود و به صورت آنلاین آنها را جستجو می‌کنند اما ترجیح می‌دهند از عبارت جایگزین و محبوب “بازاریابی دیجیتالی” برای دستیابی به این نوع بازاریابی ها استفاده کنند، به همین دلیل شاهد رشد روز افزون حجم جستجو برای این عبارت هستیم و خواهیم بود.

بازاریابی دیجیتالی

زهره حسینی
زهره حسینی
رشته تحصیلی کامپیوتر -گرایش نرم افزار، فعالیت در زمینه تولید محتوا، علاقمند به حوزه شبکه و IT، دیگر علایق : خواندن کتاب های انگلیسی و تماشای انیمیشن و سریال به زبان اصلی، دوچرخه سواری و عکاسی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *