باشگاه مشتریان و اهمیت آن

ساختار برند
ساختار برند
۶ بهمن ۱۳۹۵
ویژگی های یک سایت خوب
ویژگی های یک سایت خوب و حرفه ای
۱۳ بهمن ۱۳۹۵

در این مقاله ما به بررسی اهمیت باشگاه مشتریان  و اثرات حفظ کنندگی این باشگاه میپردازیم ، پس با رسپیناتک همراه باشید.

چرا باید باشگاه مشتریان داشته باشیم؟

هدف باشگاه مشتریان تبدیل مشتریان بالفعل یک بنگاه اقتصادی به مشتریان وفادار و  همیشگی است به نحوی که سایر برندها در حوزه مشابه کسب و کار نتوانند به سادگی تمایل مشتری به تغییر و مصرف کالاهایشان را برانگیزانند.
مکانیزم باشگاه مشتریان مبتنی بر تحلیل رفتار مشتریان و سوق دادن رفتار مشتری به سوی مطلوب بنگاه اقتصادی با شیوه شرطی سازی از طریق پاداش است.

به زبان ساده: باشگاه مشتریان رفتار مشتری را آنالیز میکند، به رفتارهای مطلوب وی امتیاز میدهد و به امتیازهای جمع آوری شده اش پاداش میدهد. هدف از این ساز و کار تحریک مشتری به تکرار رفتار و ایجاد رفتار وفادارانه است.
اثرات حفظ کنندگی یک باشگاه مشتریان:

شرکتهای امروزی خود را بیشتر در موقعیتی می یابند که در آن باید سیستم های مدیریت، حفظ مشتری تخصصی را ایجاد کنند.

دو دلیل عمده برای این امر وجود دارد: از یک سو، هزینه های به دست آوردن مشتریان جدید در بازارهای شدیداً رقابتی به طور قابل ملاحظه ای در حال افزایش است؛ از سوی دیگر، سودآوری یک مشتری
خاص، در دوره زمانی رابطه کسب و کاری، همواره افزایش می یابد.
باشگاههای مشتری، از جمله ابزارهای جامع استراتژیک هستند که شرکتها می توانند برای حفظ کردن مشتری از آنها استفاده کنند.
یکی از اهداف نهایی و اصلی شرکت ها از تأسیس باشگاه مشتری عبارت است از بهبود سودآوری کلی عملیاتی به وسیله حفظ مشتری. چنین تصور می شود که اثر حفظ کننده از راههای زیر حاصل  می شود:
•اثر تعامل با مشتری؛
•اثر دانش درباره مشتری؛
•اثر منافع مشتری

زنجیره حفظ کنندگی باشگاه مشتریان:

در ابتدا باید یک تمایز بین اثرات حفظ کنندگی مستقیم و غیر مستقیم باشگاه های مشتری وجود داشته باشد: اثر حفظ کنندگی مستقیم، که بر پایه اثر منافع مشتری قرار دارد. این اثر در صورتی حاصل   می شود که عضو باشگاه، یک رابطه وفادارانه را فقط به خاطر عضویت خود و منافع درک شده همراه آن با شرکت برقرار می سازد. و مشتری یک هویت بیشتری در رابطه خود با شرکت احساس می کند. یا اثر حفظ کنندگی غیر مستقیم نتیجه اثر دانش در مورد مشتری است.
این اثر در صورتی حاصل می شود که سازمان قادر باشد با مشتری طبق یک رویکرد بازاریابی یک به یک (One-To-One) براساس اطلاعاتی که به وسیله عضو باشگاه ارائه شده است، رفتار کند.

در قسمت مقالات ، آژانس دیجیتال مارکتینگ رسپیناتک آموزش های مفید دیگری هم وجود دارد که دعوت می کنیم این مقالات را نیز مطالعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره و پاسخگویی به سوالاتتان می توانید با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *