بازاریابی ویروسی چیست ؟

بالا بردن رتبه سئو
۸ اشتباه سمی که تازه‌کاران سئو باید از آن دوری کنند(بخش دوم)
۶ شهریور ۱۳۹۵
کلمات کلیدی
انتخاب بهترین کلمات کلیدی – بخش دوم
۱۳ شهریور ۱۳۹۵
بازاریابی ویروسی چیست ؟نویسنده سینا متولیان on Aug 31رتبه 4.5

 (Viral Marketing) یا بازاریابی ویروسی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اگر شما هم با این پرسش که مفهوم بازاریابی ویروسی چیست مواجه شده‌اید، در این مطلب به بررسی این مفهوم و چند مثال از کمپین‌های مرتبط با بازاریابی ویروسی خواهیم پرداخت. در ادامه با رسپیناتک همراه باشید.

بازاریابی ویروسی از دو کلمه بازاریابی (Marketing) و ویروسی (Viral) تشکیل شده است. بازاریابی به معنی یافتن بازار جدید است. اما منظور از بازایابی ویروسی چیست ؟ ویروس، باکتری بسیار کوچکی است که برای تکثیر به سلول میزبان می‌چسبد و از امکانات سلول میزبان برای تکثیر استفاده می‌کند. همچنین این سلول برای تکثیر بعد از چسبیدن به سلول میزبان یک نمونه از خود تولید می‌کند و سلول میزبان را رها می‌کند.

یعنی اگر یک ویروس داشته باشیم تعداد آن‌ها به شکل زیر افزایش خواهد یافت : ۱، ۲، ۴، ۸، ۱۶، ۳۲، ۶۴، ۱۲۸، ۲۵۶، ۵۱۲، ۱۰۲۴ و… . ویژگی این نوع تکثیر، رشد تصاعدی تعداد آن‌ها در مدت زمانی کوتاه خواهد بود.

بازاریابی ویروسی چیست

تغذیه از سلول میزبان و رشد تصاعدی، دو ویژگی مهم در ویروس‌هاست. حالا با تعریف‌های ارائه شده بازاریابی ویروسی چیست ؟ یافتن بازارهای جدید با استفاده از شبکه های اجتماعی با دو ویژگی همراه کردن دیگران و رشد تصاعدی تعداد همراهان است. برای درک بهتر این موضوع که بازاریابی ویروسی چیست ابتدا چند کمپین موفق را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کمپین بشقاب آرزوها از پریل #بشقاب_آرزوها

کمپین تبلیغاتی جدید پریل که با هدف تثبیت برند این شرکت انجام شد، تاکنون یکی از موفق‌ترین و حرفه‌ای‌ترین کمپین‌های شکل گرفته در ایران است. کمپین بشقاب آرزوها در ماه مبارک رمضان با هدف کمک به کودکان نیازمند انجام شد.

بازاریابی ویروسی چیست

در این کمپین هر عکس کمک به یکی از کودکان خیریه بچه‌های آسمان را نشان می‌دهد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید استفاده از دیگران برای گسترش این پیام و رشد تصاعدی و سعودی آن، دو ویژگی این کمپین است.

کمپین ایران را باید دید #mustseeiran

کمپین ایران را باید دید با هشتک #mustseeiran به شهرت زیادی دست یافت. این کمپین توانست بازتاب زیادی در صنعت گردشگری ایران داشته باشد. طراح این کمپین آقای علی عراقچی است. فعالیت‌های انجام شده در شبکه‌های اجتماعی توانست نظر رسانه‌های معتبری نظیر CNN یا واشنگتن پست را به این خبر جلب کند.

بازاریابی ویروسی چیست

این کمپین با هدف تغییر دید مردم دنیا نسبت به ایران انجام شد. در هفته اول این کمپین نزدیک به ۲۷ میلیون نفر را با خود همراه کرد که این موضوع نشان از موفقیت این کمپین دارد. رشد سریع و استفاده از مردم دو ویژگی بازاریابی ویروسی است که در این کمپین نیز به خوبی رعایت شده است.

کمپین خرید خودرو صفر ممنوع

این کمپین یک ائتلاف مردمی بود که با هدف اعتراض به کیفیت خودروهای داخلی شکل گرفت. قدرت این کمپین به حدی رسید که “محمدرضا نعمت‌زاده” وزیر صنعت کابینه حسن روحانی حامیان این کمپین را خائن و ضدانقلاب خواند. نشانه‌های موفقیت این کمپین را می‌توان در تولید دو شرکت خودروسازی کشور یافت. تولید شهریور ماه این دو کارخانه به نصف همین ماه در سال گذشته خود کاهش یافت. این کمپین از دو ویژگی پخش ویروسی و استفاده از دیگران برای گسترش پیام خود استفاده کرد.

بازاریابی ویروسی چیست

همان‌طور که ملاحضه می‌کنید تمام کمپین‌های نام برده با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و دو ویژگی همراه کردن دیگران و رشد تصاعدی توانستند به اهداف خود دست یابند. حال اگر بخواهیم به صورت ساده تعریف کنیم که بازاریابی ویروسی چیست باید بگوییم بازاریابی ویروسی، بازاریابی در شبکه های اجتماعی است که به صورت ویروسی پخش شود. پخش ویروسی یعنی دیگران در این مسیر همراهی کنند تا نتیجه به صورت تصاعدی رشد کند. حالا که متوجه شدیم بازاریابی ویروسی چیست ، برای راه‌اندازی آن باید چه مواردی را مد نظر قرار دهیم؟ در ادامه به هشت گام برای راه‌اندازی موفق یک کمپین اشاره خواهم کرد.

انتخاب هدف بازاریابی ویروسی

در یک کمپین باید قبل از انجام هر کاری هدف آن مشخص باشد. در کسب و کارها این هدف می‌تواند افزایش فروش، تثبیت یا معرفی برند یک شرکت و یا اهدافی دیگر باشد.

انتخاب موضوع و بازه زمانی کمپین

بعد از مشخص شدن هدف، باید موضوعی متناسب با آن هدف را انتخاب کرد. بهتر است این موضوع در راستای کسب و کار شما باشد. انتخاب زمان کمپین نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا کمپین‌ها مدت زمان محدود و کوتاهی دارند. بهتر است این بازه در مناسبتی متناسب با موضوع آن باشد. این مناسبت می‌تواند قهرمانی تیم والیبال ایران، کنکور، ماه رمضان و… باشد.

انتخاب شعار کمپین

شعار کمپین باید تداعی‌گر تصویر ذهنی مردم از موضوع کمپین ما باشد. شعار، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و بهتر است کوتاه باشد.

بازاریابی ویروسی چیست

انتخاب شاخص موفقیت

باید شاخص‌هایی را برای خود در نظر بگیریم تا بتوانیم در انتهای کمپین بسنجیم که آیا به شاخص‌های خود رسیده‌ایم یا خیر؟ این شاخص ممکن است میزان فروش، تعداد مشارکت مردم و… باشد.

شناسایی محل نشر کمپین

برای موفقیت در کمپین باید محل درست نشر آن را یافت. بهترین کمپین‌ها اگر در جای نادرستی انتشار یابند با شکست مواجه خواهند شد. همان‌طور که برای رشد یک ویروس محل شروع تکثیر آن بسیار حائز اهمیت است برای یک کمپین نیز محل نشر آن مهم است.

کشف راه‌های جایگزین در صورت شکست اولیه کمپین

باید قبل از شروع کمپین راه‌های جایگزین دیگری را شناسایی کنیم تا در صورت شکست اولیه کمپین بتوانیم سریعا از راه‌های دیگری استفاده کنیم.

ارائه آمار به دنبال کنندگان کمپین

در حین کمپین مهم است که مخاطبان را از نتیجه و دستاوردهای کمپین مطلع کنیم. این کار باعث خواهد شد تا مشارکت افراد در آن افزایش یابد و به رشد سریع‌تر کمپین کمک کند.

تحلیل و بررسی نتیجه کمپین

بعد از اتمام کمپین باید شاخص‌های خود را بررسی کنیم و بسنجیم که آیا این کمپین به موفقیت دست یافته است یا خیر؟ نقاط قوت و ضعف ما چه بوده است؟ اشتباهات و موفقیت‌های ما در کجا بوده است؟ و…

2 دیدگاه ها

  1. شکوهی گفت:

    خیلی جالب بود ممنون
    شما هم برای ما این کار رو انجام میدید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *