۷ راز بازاریابی رسانه های اجتماعی – بخش نخست

اصول بازاریابی محتوا
اصول بازاریابی محتوا
۳ شهریور ۱۳۹۵
بالا بردن رتبه سئو
۸ اشتباه سمی که تازه‌کاران سئو باید از آن دوری کنند(بخش دوم)
۶ شهریور ۱۳۹۵
7 راز بازاریابی رسانه های اجتماعی - بخش نخستنویسنده شیرین محبی on Aug 27رتبه 4.5

٧ راز بازاریابی رسانه های اجتماعی که تمامی بازاریاب‌ها از پذیرفتن آن سر باز می‌زنند.

زمانی‌که پای صحبت بازاریاب‌های آنلاین حرفه‌ای می‌نشینید، ساعت‌ها در وصف قدرت مطلق و مزایای بی‌شمار بازاریابی رسانه های اجتماعی سخن می‌گویند، اما زمانی که پای صحبت صاحبان تجارت و کسب و کار می‌نشینید، آن‌ها بازاریابی رسانه های اجتماعی را پدیده‌ای زودگذر و عاری از فایده می‌خوانند که به زودی تب آن در جامعه فروکش کرده و به تاریخ می‌پیوندد.

تردیدی نیست که گروه نخست منفعت خود را در تبلیغ کردن برای بازاریابی رسانه های اجتماعی می‌بینند و برای با شکوه و قدرتمند جلوه‌ دادن این سبک از بازاریابی انگیزه‌های بالایی دارند، اما گروه دوم دل خوشی از تکنولوژی‌های ارتباط جمعی نداشته و با یک دیدگاه کاملاً بدبینانه، حاضر به پذیرفتن تأثیر و کارآیی آن نیستند. اما به اعتقاد شما واقعیت کدام است؟ مرزی میان این دو نظریه کاملاً افراطی هست؟

بازاریابی رسانه های اجتماعی

بله. حق با شماست! با یک برنامه‌ریزی مناسب و دقیق می‌توان از مزایای درخور توجه بازاریابی رسانه های اجتماعی بهره‌مند شد و طعم شیرین موفقیت را چشید. اخیراً مطالعات جامع و گسترده‌ای بر روی ٣۵٧ بازاریاب انجام شده است. نتایج این مطالعات حاکی از آن است که بازاریابی رسانه های اجتماعی بیشترین درصد بازدهی و کارآیی یعنی چیزی معادل ٩۶ درصد را به خود اختصاص داده است.

از این رو اغلب بازاریاب‌ها تصمیم دارند در سال آینده بودجه این بخش از بازاریابی را افزایش دهند یا با همین سطح از بودجه برای سال بعد برنامه‌ریزی کنند. با تمام این اوصاف، تعداد انگشت‌شماری رمز و راز در خصوص بازاریابی رسانه های اجتماعی وجود دارد که هیچ بازاریابی حاضر به پذیرفتن آن‌ها نیست.

  • بازاریابی رسانه های اجتماعی رایگان نیست.

یکی از بزرگ‌ترین مزایای بازاریابی رسانه های اجتماعی رایگان بودن این نوع بازاریابی است. ساخت پروفایل و خوش آب و رنگ کردن آن یا نوشتن گاه و بی‌گاه چند پست در رسانه‌های اجتماعی هزینه‌ای را متوجه شرکت شما نخواهد کرد؛ حداقل در حال حاضر که چنین است. مشکل اینجاست که شما برای پی‌ریزی یک استراتژی کارآمد و درست، هزینه‌ای را متحمل نمی‌شوید اما باید زمان زیادی را صرف کنید.

بازاریابی رسانه های اجتماعی

ساعت‌ها زمان می‌برد تا سرانجام بتوانید یک پروفایل قابل تحسین برای خود بسازید، باید هر هفته چند ساعت از وقت خود را در این رسانه‌ها سپری کنید تا فعالیت‌های شما نمود پیدا کرده و حضوری نسبتاً پر‌رنگ در رسانه های اجتماعی داشته باشید. (برای اطلاعات تکمیلی “عوامل موفقیت در بازاریابی محتوا” را مطالعه نمایید.) ساعت‌هایی که برای حضور در رسانه‌های اجتماعی صرف کرده‌اید را جمع ببندید تا به درک صحیحی از هزینه‌هایی برسید که برای بازاریابی در این رسانه‌ها پرداخته‌اید. همان‌طور که از قدیم گفتند، وقت طلاست. این‌طور نیست؟

مهم نیست بازاریاب‌ها چقدر آسمون و ریسمون به هم ببافند و بکوشند تا شما را مجاب کنند که از تمامی زیر و بم‌های رسانه‌های اجتماعی آگاهند و رمز به موفقیت رسیدن در این رسانه‌ها را در چنته دارند؛ همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که هیچ راه تأیید شده و قابل تصدیقی برای تضمین موفقیت ١٠٠ درصد شما در رسانه‌های اجتماعی وجود ندارد. از نقطه نظر تازه‌کاران، هر شرکتی منحصر به فرد و خاص است؛ چرا که ارقام هدف، پیش‌زمینه فعالیت‌هایشان و دیدگاهی که به دنیای رقابت دارند متفاوت و متمایز از دیگران می‌باشد.

بازاریابی رسانه های اجتماعی

بنابراین نمی‌توان برای تمامی شرکت‎ها یک نسخه پیچید و از آن‌ها خواست به یک استراتژی واحد پای‌بند باشند. بلکه هر سازمان و یا کسب و کار نیازمند یک استراتژی و الگوی ویژه و مخصوص به خود می‌باشند. به علاوه این نکته را نیز نباید از قلم انداخت که رسانه‌های اجتماعی مدام در حال رشد و پیشرفت هستند و متغیرهای تصادفی بسیاری بر روی نتیجه فعالیت‌های شما در این رسانه تأثیر دارند. در چنین آشفته بازاری پیش‌بینی کردن مسیر موفقیت بدون داشتن تجربه و عدم تبعیت از یک الگو و استراتژی حرفه‌ای بسیار پیچیده و دشوار و بعضاً غیرممکن خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *