دیجیتال مارکتینگ چیست و چه مفاهیمی را باید از بازاریابی دیجیتال بدانیم؟

مزایای تبلیغات اینترنتی
آیا از مزایا و معایب تبلیغات اینترنتی باخبرید؟
۱۲ مهر ۱۳۹۵
صفحه فرود
صفحات فرود و انواع گوناگون آن
۱۷ مهر ۱۳۹۵
دیجیتال مارکتینگ چیست و چه مفاهیمی را باید از بازاریابی دیجیتال بدانیم؟نویسنده محمد امین غالبی on Oct 5رتبه 5.0

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتالی چه در ابعاد بزرگ اجرا شود و چه در ابعاد کوچک، موتور کسب و کار امروز است! یک بازاریابی دیجیتال تاثیرگذار، به بازاریابی‌‌ گویند که میان تکنولوژی الکترونیک و روانشناسی بازار ارتباط ایجاد کند. ما در اینجا درباره اصول اساسی بازاریابی دیجیتال، یعنی نتیجه و فرایند یک شغل و همچنین دیدگاه تجار صحبت خواهیم کرد و با تلاشی هوشمندانه، سعی می‌کنیم که از بیان اصطلاحات تکنیکی خاص بپرهیزیم و بتوانیم به راحتی به سوال دیجیتال مارکتینگ چیست پاسخ دهیم و مفاهیم آن را با زبانی ساده و آسان توصیف نماییم.

پیشنهاد میکنیم مقاله استراتژی بازاریابی دیجیتال را هم مورد مطالعه قرار دهید .

در توصیف بازاریابی دیجیتال بهتر است که از بیان مفاهیم مصطلح چشم‌پوشی کنیم، زیرا اگرچه آن ها مفاهیمی عمومی هستند و یادگیری آن ها آسان است، اما دانش کمی را منعکس می کنند.

به نظر ما، دیجیتال مارکتینگ به مفهوم استفاده از تکنیک‌هایی است که به تجار اجازه استفاده از بهترین‌های بازاریابی و دیجیتال را در کنار مفاهیم پایه بازاریابی می‌دهد. بازاریابی دیجیتال به‌معنای دریچه دیگری از بازاریابی نیست. در مقابل، این مفهوم راهی جدید در بازاریابی است که در آن می‌توان به تحلیل رفتار مشتری نیز پرداخت.

چه مفاهیمی جزو بازاریابی دیجیتال به حساب نمی آیند؟

برای درک بهتر تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال، بهتر است به طبقه‌بندی آنچه در این دسته قرار نمی‌گیرد بپردازیم. شیوه‌های بازاریابی سنتی چون تبلیغات کاغذی، رادیو، تلویزیون و بیلبوردها جز دسته بندی‌های بازاریابی دیجیتال نیستند. این کانال‌ها در دوره‌ای بسیار موفق بوده‌اند، اما در دوره مدرن امروزی خیر.

ما معتقدیم که شیوه‌های بازاریابی سنتی دارای سه محدودیت هستند:

  1. ارتباط یک سویه و نداشتن زمان کافی برای تحلیل بازخوردها: به نظر ما، بازاریابی خیابانی دوطرفه است. متاسفانه، بازاریابی سنتی اجازه این ارتباط دوسویه میان مشتری و بازاریان را نمی‌دهد.
  2. گرایش به شبکه‌های اجتماعی و اینترنت: انفجار شبکه‌های اجتماعی و اینترنت کلید ارتباط زمان واقعی را در اختیارمان قرار داده است. بسیاری از کانال‌های ارتباطی سنتی از وجود سرعت بالای بازاریابی جدید بی‌بهره‌اند و نمی‌توانند چنین ارتباط سریعی را ایجاد کنند.
  3. تمرکز بر اصول بازاریابی مدرن: همچنان که بازاریابی سنتی به دنبال درک این تاثیرات است، دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی مدرن بر جنبه های مهمی چون ایجاد تجربیاتی برای مصرف‌کنندگان تمرکز کرده است.

کانال های بازاریابی دیجیتال

کانال‌های بازاریابی دیجیتال

در مفهومی وسیع‌تر، باید بگوییم که اینترنت قلب بازاریابی اینترنتی است. اینترنت، اپلیکیشن‌های شبکه های اجتماعی، ایمیل، IM، RSS و ویدئو را در اختیار ما گذاشته که از طریق آن فروشندگان می‌توانند کمپین‌های تبلیغاتی خود را راه‌اندازی کنند. رشد روزافزون اسمارتفون‌ها و تبلت‌ها بدین معنی است که موبایل به وسیله‌ای برای ظهور کانال‌های بازاریابی دیجیتال در این دوران مبدل شده است.

مدیریت شبکه های اجتماعی و بازاریابی آن ها که از اهمیت زیادی برخوردارند، از برترین های بازاریابی دیجیتال به شمار می‌آیند. و همانطور که انگیزه اصلی شبکه‌های اجتماعی ارتباط با افراد است، رهبری و مدیریت شبکه‌هایی چون فیسبوک و توییتر به ابزاری ارزشمند در انتقال بازاریابی دیجیتال تبدیل شده‌اند.

2 دیدگاه ها

  1. سپیده خانزاده گفت:

    سلام و سپاس فراوان جهت مقالات بسیار مفید و کامل ساییتون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *