لوگو و اهمیت آن بر یک تجارت موفق

تلفن همراه
اهمیت استفاده از تلفن همراه برای تبلیغات اینترنتی در فضای مجازی
۶ مرداد ۱۳۹۵
کلمه کلیدی
انتخاب بهترین کلمات کلیدی – بخش نخست
۱۱ مرداد ۱۳۹۵
نمایش همه

لوگو و اهمیت آن بر یک تجارت موفق

لوگو
لوگو و اهمیت آن بر یک تجارت موفقنویسنده محمد صادقی on Jul 30رتبه 5.0لوگو و اهمیت آن بر یک تجارت موفق

لوگو چیست ؟

لوگو یا به زبان فارسی “نشانه” یک نماد و علامت مختص یک سازمان، شخص، محصول، کالا، اثر و… است. لوگو بیانگر اطلاعات بسیاری در قالب یک نوشته یا عکس به صورت هنری است. بیننده با دیدن لوگو در نگاه اول یک دیدگاه کلی از مخاطب خود بدست می‌آورد. در طول تاریخ همواره از لوگو به عنوان ابزاری برای ایجاد ارتباط استفاده شده است. در طراحی یک لوگو مهم‌ترین عنصر، سادگی و قابلیت تشخیص سریع و ارتباط برقرار کردن با اثر است. یک لوگوی خوب هزاران حرف برای گفتن دارد. از این رو صاحبان شرکت‌های بزرگ همیشه سعی می‌کنند برای جلب مشتریان خود از بهترین لوگو‌ها استفاده کنند، هرچند با هزینه‌های سرسام آور‌!
لوگو

در طراحی اشکال هندسی به کار رفته در لوگو‌ها، هنرمندان نیز باید دقت نظر زیادی داشته باشند، هر شکل در زبان روانشناسی معنا و مفهوم خاص خود را دارد. به طور مثال زاویه‌های گرد بیانگر صمیمی بودن و نزدیکی است و در مقابل اشکال با زاویه تند نشان دهنده استواری و مستحکم بودن هستند.

چرا لوگوی خوب برای تجارت موفق شما مهم است ؟

با افزایش روز افزون فناوری و رشد بی‌سابقه اینترنت و فضای مجازی، صاحبان مشاغل و خدمات هم باید لوگوی مناسبی انتخاب کنند تا از رقابت عقب نمانند، لوگو از مهمترین عناصر تجارت و به عنوان هویت و برند در ذهن مردم باقی می‌ماند. اگر لوگوی خوبی انتخاب کنید به راحتی محصولات و خدمات شما در ذهن‌ها حک می‌شود. به طور مثال لوگوی شرکت اپل که یکی از ساده‌ترین و معروف‌ترین لوگوها در دنیاست. این شرکت لوگوی خود را طوری طراحی نموده که با نام شرکت خود هم‌خوانی داشته باشد و با تفاوتی جزئی نسبت به یک سیب معمولی، یک سیب گاز زده را انتخاب کرده است. خالق لوگوی اپل (Rob janoff)راب جانُف راز این گاز روی سیب لوگوی اپل را این‌گونه توصیف کرده است:
“اصلی‌ترین دلیل این طراحی این بود که ممکن بود مردم طرح رو با گیلاس اشتباه بگیرند!”

لوگو

به همین راحتی و با یک تغییر جزئی یک لوگوی ساده اما متفاوت خلق شد که با اینکه سال ۱۹۷۷ طراحی شده اما هنوز هم (با اندکی تغییر) توسط شرکت بزرگ اپل استفاده می‌شود. بنابراین طراحی لوگو ارزشش را دارد که از یک گرافیست حرفه‌ای برای طراحی آن مشورت بگیرید.

لوگوی حرفه‌ای، هویتی قدرتمند !

اگر شما به یک شرکت موفق یا تجارت قوی نگاه کنید یقینا یک لوگوی حرفه‌ای برای آن در نظر گرفته شده است. چه بسا شرکت‌هایی که با وجود خدمات عالی اما لوگوی ضعیف در تبلیغ تجارت خود دچار مشکل شدند و از اذهان عموم به فراموشی سپرده شدند. مطمئنا یک نشانه عالی ارزش هزینه‌های گزاف را دارد چون بعدا با جذب مشتری همه هزینه‌ها را جبران می‌کند. در انتخاب یک لوگو باید یک سری عوامل را مد نظر قرار داد:

اول اینکه لوگوی شما روی محصولات، یا وب سایت شما چگونه به چشم می‌آید، لوگوی مناسب مانند یک راهنما مشتریان را به طرف هدف جذب می‌کند. دوم اینکه تماشاگر چه حسی در هنگام مشاهده لوگوی شما دریافت می‌کند. برخی لوگوها بنابر نوع تجارت باید خشن و برخی باید لطیف به نظر برسند تا حس مناسب را القا کنند.
سوم اینکه رنگ بندی لوگو چگونه باشد. با توجه به طیف وسیع رنگ های گرم و سرد، باید توجه داشت که رنگ اشکال، نوشته ها و دیگر عناصر تشکیل دهنده لوگو با یکدیگر همخوانی داشته باشند.

انواع مختلف لوگو :

۱- لوگوی سمبلیک یا مشابه آیکن :
این دسته لوگوها در نگاه اول تداعی کننده یک نماد طبیعی یا انتزاعی و بدون نوشته می‌باشند، همانند لوگوی اپل یا مرسدس بنز.

لوگو

۲- لوگوهای متنی یا لوگوتایپ :
در ساخت این نوع لوگوها تنها از متن (یک یا دو کلمه معنی دار) استفاده می‌شود و معمولا فارغ از هرگونه اشکال و یا عناصر اضافی است، مانند لوگوی فیس بوک.
لوگو

۳- لوگوهای حرفی یا حرف‌نماد :
این نوع فقط از یک یا چند حرف تشکیل می‌شود که اغلب مخفف شده یک نام طولانی هستند، مانند لوگوی اچ پی (Hewlett Packard)
لوگو

۴- لوگو‌های ترکیبی :
از ترکیب متون و اشکال برای ساخت این نوع لوگو‌ها استفاده می‌شود. مانند لوگوی شرکت مایکروسافت.
لوگو

شاید شما هم مشتاق باشید که از هزینه طراحی لوگو برخی از شرکت‌های مهم دنیا مطلع شوید، دعوت می‌کنیم ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

محمد صادقی
محمد صادقی
علاقمند و فعال در حوزه تکنولوژی، خصوصا گرافیک. اوقات فراغت را به یادگیری، وب گردی و تماشای فیلم می پردازد. فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات

1 دیدگاه

  1. محیا گفت:

    بسیار جالب بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *