اصول برند سازی در فضای مجازی

بازاریابی دیجیتال
۵ نکته که باید درباره بازاریابی دیجیتال بدانید
۱۹ مهر ۱۳۹۵
گرافیست
۱۰ دلیل استفاده گرافیست ها از شبکه های اجتماعی
۲۴ مهر ۱۳۹۵
اصول برند سازی در فضای مجازینویسنده سینا متولیان on Oct 12رتبه 5.0

قبل از بررسی اصول برندسازی در فضای مجازی باید مشخص کنیم که منظور ما از برند چیست؟ برند، معنا و هویت یک نام تجاری است و برند سازی یا برندینگ، معنا بخشیدن به یک نام تجاری است. درواقع برند سازی در فضای مجازی، مجموعه ای از فعالیت ها در اینترنت است که به نام تجاری شما هویت داده و جایگاه شما را در بازار نسبت به رقبا مشخص و متمایز می کند.

اولین مشکلات برند سازی در فضای مجازی چیست؟

احتمالا در برند سازی زیاد شنیده ایم که در “برند سازی” باید رنگ سازمانی ، شعار سازمانی ، هویت بصری یکپارچه و… داشت. اما ما قصد داریم یک مرحله پایه‌ای تر در برند سازی که معمولا هرگز بیان نمی شود را بیان کنیم. اگر صاحب کسب و کار باشید و تلاش کرده باشید که برندسازی را در سازمان خود پیاده کنید معمولا بعد از مدتی این فعالیت متوقف یا مدام در حال تغییر است. به طور مثال امروز رنگ بندی مشکی و طلایی، رنگ بندی محبوب ماست پس رنگ سازمانی خود را مشکی و طلایی انتخاب می کنیم اما پس از مدتی، در جایی رنگ‌بندی سبز و آبی به دلمان می نشیند و رنگ سازمانی خود را به سبز و آبی تغییر می دهیم. یا امروز شعار سازمانی خود را انتخاب میکنیم، فردا جمله ای جذاب تر شنیده و شعار خود را تغییر می دهیم.

پس اشتباه کجاست؟ این تغییرات چه دلیلی دارد؟

اصول برندسازی

اصول پایه در برندسازی در فضای مجازی

تمام این مشکلات یک منشا یکسان دارد. بی هویتی برند شما، عامل اصلی این مشکلات است. بی هویتی برند شما باعث شده تا عوامل تشکیل دهنده هویت برند شما در فضای مجازی مثل رنگ سازمانی، هویت بصری یکسان و… متزلزل باشند.
امروزه در برندسازی در فضای مجازی تمام اجزای برند سازی بر مبنای هویت نام تجاری تعریف می شوند. هویت سازمان شما می تواند یک سوال، یک هدف، یک جمله یا هر چیز دیگری باشد.
برای درک بهتر این موضوع بهتر است چند شرکت که روی این موضوع خیلی قوی کار کرده اند را بررسی کنیم.
هویت شرکت داو یک سوال است، اینکه زیبایی واقعی چیست؟ همانطور که مشاهده کردید این شرکت در سری ویدئو های تبلیغاتی خود به خوبی روی این موضوع کار کرد و دائم این سوال را در ذهن ما به وجود می آورد که زیبایی واقعی در چیست؟
شرکت مرسدس بنز هویت خود را روی تصویر ذهنی ما از این نام تجاری کار کرده است. وقتی می شنوید کسی صاحب خودرویی با برند بنز است، آن فرد را چگونه تصور می کنید؟ معمولا ما این افراد را اشخاص جا افتاده و ثروت مند تصور می کنیم.
شرکت بی ام دابلیو نیز مانند شرکت مرسدس بنز هویت خود را روی تصویر ذهنی مردم در رابطه با این نام تجاری کار کرده است. اگر به شما بگوییم دوست من صاحب خودرویی با نام تجاری بی ام دابلیو است پیش خود چه فکر می کنید؟ احتمالا او را فردی جوان و اسپرت متصور می شوید.
هویت شما در برندسازی در فضای مجازی شما را به ثبات می رساند. این عامل شما را نسبت به دیگران متمایز میسازد و به شما اجازه می دهد تا گامی استوار در مسیر برندسازی بردارید.

اشتباهات برندسازی

اشتباهات رایج ایجاد هویت در برند سازی در فضای مجازی

  1. هویت شما صرفا یک لوگو، کلمه یا شعار سازمانی نیست. هویت شما فراتر از کلمات و تصاویر است. هویت شما معنای شما است. هویت شما تصویر ذهنی است که در ذهن مخاطب شما به وجود می آورد.
  2. هویت برند شما باید در راستای کار شما باشد. هویت های زیبا و جذاب زمانی که مربوط به حرفه شما و در راستای اهداف شما نباشند هیچ فایده ای ندارند.
  3. هویت شما باید خلاصه و کوتاه، ساده و قابل درک و دست یافتنی برای عموم باشد. هویت های پیچیده یا نشدنی، برند ها و سازمان ها را به بی راهه می برند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *