اصول بازاریابی محتوا

سئو و بهینه سازی سایت
۶ ابزار ضروری سئو و بهینه سازی سایت
۱ شهریور ۱۳۹۵
بازاریابی رسانه های اجتماعی
۷ راز بازاریابی رسانه های اجتماعی – بخش نخست
۶ شهریور ۱۳۹۵
اصول بازاریابی محتوانویسنده شیرین محبی on Aug 24رتبه 4.5

اصول بازاریابی محتوا

امروزه با رونق گرفتن بازارهای دیجیتال مارکتینگ و تبدیل شدن این روش بازاریابی به یکی از عوامل اصلی موفقیت شرکت‌ها، روز به روز بر دامنه این واژه و واژه‌های مرتبط با آن اضافه می‌شود. همان‌طور که می‌دانیم شبکه‌های اجتماعی یکی از اجزای اصلی بازاریابی اینترنتی هستند. حتما شما هم پیش‌تر با عبارت بازاریابی محتوا روبه‌رو شده‌اید. بازاریابی محتوا شاخه‌ای از بازاریابی شبکه های اجتماعی است. یادتان باشد این دو تفاوت‌های بسیاری با هم دارند و هر کدام شامل تاکتیک‌ها و روش‌های مختلفی هستند. در عین حال این دو روش را می‌توان با هم ترکیب کرد البته باید از اصول بازاریابی محتوا هم آگاه بود.

اصول بازاریابی محتوا

یکی از کارشناسان در این حوزه می‌گوید: در واقع ما برای بازاریابی محتوا به صورت موثرترین شیوه نیازمند فضایی هستیم به نام شبکه‌های اجتماعی. فراموش نکنید که شبکه‌های اجتماعی هر روز توسط مخاطبان بسیار زیادی در سنین مختلف و با جنسیت‌های مختلف بازدید می‌شود. پس محتوای غنی نقش مهمی را در بازاریابی محتوایی ایفا می‌کند. اگر محتوا غنی و جذاب باشد مخاطب حتما به صفحات شما در شبکه‌های اجتماعی بازخواهد گشت.

دو هدف متفاوت بازاریابی محتوا و شبکه‌های اجتماعی:

بازاریابی محتوا واژه‌ای است که در خود معانی، تاکتیک‌ها و روش‌های مختلفی دارد که برای جذب، حفظ و افزایش مشغولیت کاربران و مخاطبان استفاده می‌شود. اصول بازاریابی محتوا از زمانی که مشتری با شما آشنا می‌شود نقش خود را نشان می‌دهد و در کل چرخه عمر مشتری تاثیر خواهد داشت. جالب است بدانید روش صحیح بازاریابی محتوا باید به گونه‌ای باشد که نیازها و علایق هر مشتری را بتواند پوشش دهد. یکی از اصول بازاریابی محتوا که می‌بایست به خوبی رعایت شود، استفاده از محتوای صحیح در کانال صحیح در بهترین زمان می‌باشد که منجر به افزایش مخاطب و در نتیجه افزایش ارزش کسب و کار می‌شود. یکی دیگر از نکاتی که بسیار حائز اهمیت می‎باشد این است که محتوای تولید شده باید بتواند علاوه بر جذب مشتری به حفظ مشتری هم کمک کند.

اصول بازاریابی محتوا

گرچه امروزه واژه بازاریابی محتوا به شدت مرسوم شده است، اما این واژه از گذشته وجود داشت و به شیوه‌های مختلفی هم به کار گرفته می‌شد. تاریخچه بازاریابی نشان می‌دهد سازمان‌ها در گذشته هم از مزایای بازاریابی محتوا بهره‌مند می‌شدند؛ اما از طریق کانال‌های سنتی و نه شبکه‌های اجتماعی!

مهم‌ترین نتیجه‌ای که یک محتوای خوب برای مشتری می‌تواند در پی داشته باشد، ارائه ارزش است. اگر محتوایی که تولید می‌کنید هوشمندانه و مطابق با نیازهای مشتری باشد، حتما می‌تواند برای آن‌ها ارزش‌آفرین باشد. هنگامی که محتوا ارزش‌آفرین باشد، به بهبود تجربه مشتری کمک می‌کند و در نتیجه تجربه مشتری یا همان Customer Experience که یکی از فاکتورهای مهم موفقیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ است، بهبود می‌یابد.

مهم‌ترین اهدافی که بازاریابی محتوا باید داشته باشد:

اصول بازاریابی محتوا

 • آگاهی از برند
 • تبدیل شدن به رهبر بازار
 • افزایش مشغولیت مشتریان
 • فروش
 • حفظ مشتری و ساختن مشتریان وفادار
 • افزایش فروش‌های جانبی

این‌ها اهداف اصلی بازاریابی محتوا می‌باشند ولی لازم به ذکر است که اهداف دیگری هم می‌تواند وجود داشته باشد که  بسته به نوع کسب و کار متغیر است. اولین قدم برای داشتن یک بازاریابی محتوای موفق، داشتن یک استراتژی بازاریابی محتواست. استراتژی محتوا تنها به تولید و به اشتراک‌گذاری محتوا منتهی نمی‌شود؛ بلکه شامل تحلیل و بررسی راه‎های مختلف تولید محتواست و می‌تواند بر تجربه مشتری تاثیر مثبت بگذارد.

یک استراتژی بازاریابی به سوالات زیر پاسخ می‌دهد:

 1. خریداران شما چه کسانی هستند و محتوا می‌بایست به چه نیازهایی از نیازهای آن‌ها پاسخ دهد؟
  این سوال الگوهای متفاوت خرید مشتریان و مسیرهایی که آن‌ها برای خرید طی می‌کنند را شامل می‌شود.
 2.  بازاریابی محتوا می‌تواند به کدام اهداف سازمانی ما کمک کند تا بهتر برآورده شوند؟ بازاریابی محتوا می‌تواند به برآورده شدن یک یا چندین هدف در سازمان کمک کند. به طور مثال شاید سازمان شما از طریق بازاریابی محتوا به مشتریان، خدمات پس از فروش بهتری ارائه دهد؛ یا این‌که بازاریابی محتوا بتواند بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی را بهبود بخشد. حتی بازاریابی محتوا می‌تواند وسیله‌ای باشد برای بازاریابی ایمیلی. پس حتما مشخص کنید که بازاریابی محتوا می‌تواند در کدام هدف سازمانی شما موثرتر عمل کند.
 3. مشخصه‌های یک بازاریابی محتوا شایسته چیست؟
  اگرچه بازاریابی محتوا مشخصه‌های استاندارد بسیاری دارد، اما داشتن زبان مشترک در بین تمامی کانال‌ها یکی از مهم‌ترین استاندارد‌های آن است که باید حتما رعایت شود.

نحوه و میزان یکپارچگی بازاریابی محتوا با دیگر بخش‌های بازاریابی در سازمان

این مورد هم یکی از موارد ضروری است که باید مد نظر قرار گیرد. به طور کلی دنیای فناوری اطلاعات بسیار گسترده است و هر روز هم بر این اقیانوس بی‌کران اضافه می‌شود. اگر بخواهید همیشه به روز باشید باید حتما جدیدترین و به‌روزترین مقالات را در این حوزه پی‌گیری نمایید. دیجیتال مارکتینگ و به طبع دیگر حوزه‌های مرتبط با آن که بازاریابی بر اساس محتوا تنها یکی از آن‌هاست هم، از این قاده مستثنی نیستند و هر روز متدها و روش‌های جدیدی به این حوزه‌ها اضافه می‌شود. در این راه ما از هیچ کمکی به شما دریغ نخواهیم کرد و سعی داریم تا آن‌جا که ممکن است با شما هم‌گام باشیم. پس مقالات بعدی ما را دنبال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *