اشکال هندسی در گرافیک

سئو مناسبتی
سئو مناسبتی چیست؟
۲۳ بهمن ۱۳۹۵
انکر تکست چیست
انکر تکست چیست ؟
۳۰ بهمن ۱۳۹۵
نمایش همه

اشکال هندسی در گرافیک

اشکال هندسی در گرافیک

اشکال هندسی در گرافیک

مقدمه:

ساده ترین تعریف، سطح شکلی است که دارای دو بعد طول و عرض می باشد. هر وقت نقطه از یک جهت رشد نموده و حرکت کند، خط ایجاد می شود. در مقاله “خط و کاربرد آن در طراحی” به بررسی مهمترین عنصر بصری یعنی خط پرداخته ایم.

حال اگر همان نقطه از تمام جهات رشد نماید، سطح ایجاد می شود. در تعریف دیگر می توانیم بگوییم که سه نقطه در سه فاصله مرتبط با هم مطرح شوند، فضایی را مشخص می کنند که بصورت سطح نامرئی قابل درک می باشد. بنابراین برای ایجاد سطح، وجود حداقل سه نقطه الزامیست.

وجود سه نقطه در فضا و ارتباط آنها با یکدیگر اولین و ساده ترین سطح دو بعدی یعنی مثلث را به و جود می آورد. با کمک مثلث می توان به دیگر سطوح هندسی مانند مربع، مستطیل، ذوزنقه، متوازی الاضلاع، لوزی و…. دست یافت.

سطوح نیز مانند خط و نقطه از حالتهای گوناگون بوجود می آیند. به عنوان مثال هرگاه دو خط موازی در فاصله ای نسبت به هم قرار گیرند، فضای شکل گرفته بین آنها معرف یک سطح است.

اشکال هندسی

سطح های هندسی:

  • سطوح هندسی عبارتند از مثلث، مربع، دایره، مستطیل،ذوزنقه، متوازی الاضلاع، بیضی و سایر اشکال هندسی.  سطوح اصلی هندسی (مثلث، مربع، دایره) می باشند.
  • سطوح غیر هندسی نیز شامل کلیه سطوح هستند که شکل منظمی نداشته و معمولاً از قاعده خاصی پیروی نمی کنند. مانند طبیعت دور و اطراف ما که دارای کلیه سطوح می باشند.

سطح هندسی

 

 

سطوح هندسی و مفاهیم آن ها:

دایره:

دایره شکل کاملی است. نماد حرکت جاودانه و چرخش مداوم و مستمر در طبیعت که بیانگر آمد و شد شب و روز، هفته ها، ماه ها، فصل ها و سال ها می باشد. دایره نماد نرمی، لطافت، سیال بودن، رونگرایی، آرامش،معنویت و آن جهانی بودن می باشد. در هنر ایرانی به نمونه های زیادی برخورد می کنیم که هنرمند از کادر یا ترکیب بندی های دایره استفاده کرده است. دایره در تمام حالات دارای تعادل می باشد.

دایره

دایره

مربع:

یکی از شکل های پایه در هندسه است که متشکل از چهار زاویه و چهار ضلع مساوی و موازی است. مربع نماد صلابت، استواری و سکون است و میل به عدم تغییر وضعیت در او وجود دارد. همچنین مربع مظهر قدرت زمین

و از زیباترین اشکال هندسی است.

مربع

مربع

مثلث: (متوازی الاضلاع):

هنگامی که این شکل بر قاعده خود قرار می گیرد، از پایدارترین اشکال هندسی است و مثل یک کوه استوار به نظر می رسد. اما در مقابل چنانچه بر رأس خود قرار گیرد حالتی کاملاً ناپایدار و متزلزل دارد. مثلث به خاطر

زوایای تندی که دارد، حالتی تهاجمی و جهت دار دارد.مثلث

لوزی:

لوزی متوازی الاضلاعی است که چهار ضلع آن با هم دو به دو موازی و مساوی هستند. در لوزی قطرها برهم عمودند و نیمساز زوایای داخلی خود می باشند. لوزی دارای دو محور تقارن می باشد و از دو مثلث بوجود       می آید.

لوزی

 

ذوزنقه:

ذوزنقه دارای چهار ضلع است که دو ضلع آن با هم موازی هستند. دو ضلع موازی ذوزنقه را قاعده و دو ضلع غیر موازی آنرا ساق می گویند. ذوزنقه از ترکیب یک مربع و دو مثلث بوجود می آید.

ذوزنقه

بیضی:

برای رسم بیضی با قطرهای مشخص، ابتدا دو دایره متحدالمرکز، یکی به اندازه قطر بزرگ بیضی و دیگری به اندازه کوچک بیضی رسم می کنیم. یکی از دو دایره را به قسمتهای مساوی تقسیم کرده از مرکز به نقاط تقسیم روی محیط دایره وصل می کنیم. ادامه دهید تا محیط هر دو دایره را قطع کنند. حال از نقاط روی محیط دایره بزرگتر، خط عمود از نقاط روی دایره کوچتر خط افقی رسم می کنیم تا خطوط یکدیگر را قطع کنند.

 

 

بیضی

مواردی که در بالا توضیح داده شد مواردی بسیار ساده و ملموس هستند ولی از جمله نکاتی هستند که در تعیین هویت برند و برندسازی نقش بسازی دارند و مورد بررسی و بحث قرار می گیرند، اگر برای بررسی و

شناخت هویت برند مجموعه و خدمت خود، سوالی داشتید مشاوران ما برای پاسخگویی حاضرند.

 

 

 

1 دیدگاه

  1. سعید حبیبی گفت:

    بسیار عالی بود ممنون از معرفی و اموزش هاتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *