تبلیغات و بازاریابی اینترنتی
آشنایی با راهکارهای تبلیغات و بازاریابی اینترنتی نوین و آینده محور
۲۹ خرداد ۱۳۹۵
داده های دیجیتالی
روش تارگت کردن داده های دیجیتالی
۳ تیر ۱۳۹۵
نمایش همه

الگوی آمازون در اولویت بندی محصولات در نتایج جست و جوی خود

آمازون

آمازون

الگوی آمازون در اولویت بندی محصولات در نتایج جست و جوی خودنویسنده روشنک حقیقی on Jun 19رتبه 4.5معیارهای رتبه بندی جستجو در سایت آمازونمعیارهایی که سایت آمازون از طریق آن محصولات خرده فروشی خود را در موتور جستجویش در اولویت بالاتری قرار می دهد که باعث میشود آن فروشنده رتبه بالایی بگیرد.

خریداران مشتاق سایت آمازون ممکن است بعضی الگوها را در هنگام جستجوی محصولات در خرده‌فروشی‌ها مورد توجه قرار دهند. محصولاتی که بهتر فروخته می‌شوند، تمایل دارند که در رایج‌ترین بخش به نمایش گذاشته شوند. مطالعات جدید از مرکز تجارت الکترونیک Ripen بیش از ۳۴۴۹۲۶ محصول منحصر به فرد و ۷۴۶۵۰۰ نتیجه جستجو را برای پیدا کردن محصولات رده بالای رایج بررسی کرده است.

رتبه بهترین فروشندگان امازون  :

آمازون

از میان تمام مواردی که اندازه‌گیری شد بیشترین همبستگی با رتبه‌بندی بالا به صورت کاملاً واضح در رنکینگ بهترین فروشندگان آمازون بود. این معیار به محصولات موجود در گروه‌ها و زیرگروه‌های معین در صورت محبوب بودن اختصاص یافت و با جستجوی واژه‌هایی خاص ارتباط داشت. در هنگام انجام مطالعات Ripen آزمایش را به دپارتمان‌های اصلی ارائه شده در منوی بازشونده محدود کرد:

به هر عامل رتبه‌بندی در مطالعه، یک مقدار داده شده ( به نام مقدار R نامگذاری شد ) و رتبه بهترین فروشندگان آمازون در بالای نمودار قرار گرفت.

جستجو در میان دسته‌ها:

وقتی در میان تمام دپارتمان‌ها جستجو صورت می‌گیرد چه می شود‌؟ این مطالعه همچنین پیشنهاد کرد که آمازون چگونه محصولات را وقتی که یک محصول با دو دسته کالایی مطابقت دارد ارائه می‌دهد. مثال: هدفون هم در دسته تلفن همراه و لوازم جانبی و هم در دسته وسایل الکترونیکی یافت می‌شود. نتایج ارائه شده مورد مربوطه را که  ۱#  در قسمت وسایل الکترونیکی و همچنین مورد ۱# در قسمت تلفن همراه و لوازم جانبی هستند بیرون خواهد کشید. پس نمونه‌های نتایج از هر دو دسته اصلی ارائه خواهند شد‌:

۱#  در تلفن همراه و لوازم جانبی > لوازم جانبی تلفن همراه > هدفون های سیمی

۱#  در وسایل الکترونیکی > لوازم جانبی و کاربردی > لوازم جانبی صوتی و تصویری > هدفون و لوازم آن

پس حتی وقتی یک دسته برای خود محصول هم تعریف نشده باشد‌، رتبه بهترین فروشنده هنوز هم ارتباط زیادی در نتایج جستجوی مرکب دارد.

اجرا شده توسط آمازون:

امازون

یافته ی مهم دیگر از گزارش ارائه شده این واقعیت است که امازون تمایل دارد محصولاتی را که آنها فروخته‌اند در الویت قرار دهند. البته در دسترس بودن محصولات از فروشنده ی معین به طور عجیبی فرق می کند اما Ripen یافت که محصولاتی که توسط امازون اجرا شدند دارای ارتباط رتبه بندی بالاتری هستند. آیا موارد اجرا شده توسط امازون بهتر فروخته می شوند به این ترتیب به این محصول رتبه ی بهترین فروشنده ی بالاتری داده می شود ؟ به یاد داشته باشید به هیچ وسیله ای این یک یافته ی سبب شونده نیست.

کلمات کلیدی :

عنوان‌، ویژگی‌ها و توصیفات برای دیدن چگونگی از کلمات کلیدی در رتبه‌بندی محصول مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت‌. نتایج زمانی قوی هستند که در عنوان محصول قرار گرفته باشند وقتی در یک جنبه اصلاح شده عام مطابقت دقیقی داشته باشند. کلمات کلیدی ویژگی‌ها و توصیفات ارتباط کمتر وابسته هنوز هم مثبتی با رتبه محصول دارند‌. مطالعه Ripen ارتباط‌ها را به وسیله نوع تطابق و جایگاه برای یک دید کلی از موارد دارای رتبه خوب از میان برداشت که با جست و جوهای خودشان انطباق داشتند‌.

عامل عدم نمایش محصولات در نتایج جست و جوی آمازون چیست؟

می‌توانید حدس بزنید! محصولاتی که نتوانسته‌اند توسط آمازون به فروش برسند و تکمیل شوند در نتایج جستجو خیلی بد و ضعیف عمل می‌کنند‌. این تنها ارتباط منفی است که این پژوهش آن را پیدا نکرده است‌.

امازون

نتیجه گیری‌:

محصولاتی که به خوبی فروخته می‌شوند ممکن است این کار را ادامه دهند پس آمازون آنها را در اوج نتایج جست و جو قرار می دهد. اگر آمازون آنها را بفروشد، رتبه بهتری می‌گیرد. با تمام این گفته‌ها ما این مطلب را با استناد به داده‌ها‌، حقایق  و یافته‌های تجارت الکترونیک Ripen هدف قرار داده‌ایم. یک کپی از مطالعات رتبه‌بندی آمازون را برای نگاهی عمیق به عواملی که این رتبه‌بندی کمک می‌کنند بردارید‌.

2 دیدگاه ها

  1. roshanak گفت:

    بسیار جالب بود…

  2. رضااااا گفت:

    مطلب خوبی بود. برای کسایی که در صدد راه اندازی فروشگاه های اینترنتی هستند این مطلب میتونه خیلی مفید باشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *